Амир Темур ясатган 600 йиллик дошқозон нусхаси тайёрланади
1399 йил 25 июнда, яъни 801 ҳижрий йилнинг 20 шавволида Амир Темур фармони билан улкан бронза дошқозон ишланган. Бу маълумот қозон танасидаги эпиграфик ёзувда аниқ қайд этилган.
Қозон нафақат амалий металл ишлаш санъатининг ёрқин намунаси, балки исломий эътиқод, сўфийлик анъаналари ва Темурийлар давридаги маданий жараёнларнинг бирлашуви сифатида ҳам кўрилади.
Қозон баландлиги 1,62 метр, диаметри 2,42 метр, ичига 3000 литргача сув сиғади, тахминий оғирлиги эса 2 тонна. Идишга "Барака топсин" ибораси форс тилида 10 марта, "Ҳокимият Аллоҳникидир" ибораси арабча куфий хатида 22 марта ёзилган. Юқори тасмасида эса Қуръон ва ҳадислардан иқтибослар келтирилган.
Маълумотларга кўра, ушбу улкан қозонда жума кунлари ширин сув (баъзи манбаларда таом) пиширилиб, халққа эҳсон сифатида тарқатилган. Бу амалиёт сўфийликдаги барча инсонларни бир идишдан насибаланиш рамзини ифода этган.
Ҳозирда Қозоғистоннинг Туркистон шаҳрида жойлашган Хожа Аҳмад Яссавий мақбарасида сақланаётган 600 йиллик мазкур дошқозон нусхаси Ислом цивилизацияси маркази экспозициясидан ўрин олиши кутилмоқда.

Будет изготовлена копия 600-летнего казана, изготовленного по приказу Амира Темура
25 июня 1399 года, 20 шавваля 801 года хиджры, по указу Амира Темура был изготовлен огромный бронзовый казан. Эта информация четко зафиксирована в эпиграфической надписи на теле котла.
Казан рассматривается не только как яркий образец прикладного искусства металлообработки, но и как сочетание исламских верований, суфийских традиций и культурных процессов эпохи Тимуридов.
Высота казана составляет 1,62 метра, диаметр - 2,42 метра, вмещает до 3000 литров воды, а приблизительный вес - 2 тонны. На сосуде фраза "Благослови тебя" была написана 10 раз на персидском языке, а фраза "Власть принадлежит Аллаху" - 22 раза арабским куфическим шрифтом. Верхняя лента содержит цитаты из Корана и хадисов.
Согласно сообщениям, в этом огромном казане по пятницам варилась сладкая вода (в некоторых источниках - еда) и раздавалась людям. Эта практика выражала символ того, что все люди в суфизме получают пропитание из одного сосуда.
Ожидается, что копия этого 600-летнего казана, которая в настоящее время хранится в мавзолее Ходжи Ахмеда Яссави в Туркестане, Казахстан, будет включена в экспозицию Центра исламской цивилизации.