Россиялик сайёҳ ва дипломат Семён Маленькой 1695 йилда Буюк Бобурийлар сулоласи пойтахти — Деҳлида, султон Аврангзебнинг саройида меҳмон бўлиб, давлат бошқаруви, маданий ҳаёт ва одатлар билан танишади. Сафарномасига бир муҳим ҳужжатни ҳам киритади. Бу – туркий (эски ўзбек) тилда ёзилган фармон эди.
Маленькойнинг ёзувларида айтилишича, Аврангзеб саройида эски ўзбек тили асосий расмий тил сифатида кенг қўлланилган ва давлат ишлари шу тилда юритилган. Унинг сафарномасида айнан шу даврда чиқарилган туркий (ўзбек) тилидаги бир фармон нусхаси ҳам келтирилган.
Бу нусха кейинчалик Россияга олиб кетилган ва ҳозирда Россия ташқи ишлар вазирлигининг марказий архивида сақланмоқда.
Албатта, ушбу тарихий манба ҳам сиёсий ҳужжат, ҳам маданий мерос сифатида катта аҳамиятга эга. XVII аср охирларига қадар ҳам Бобурий сулоласи ўз илдизларини унутмаганини, ўз она тилини давлат бошқарувининг асосий воситаси сифатида сақлаб қолганини кўрсатади.
Аврангзеб даврида яратилган бу каби моддий ва маданий ёдгорликлар, кашфиётлар, илм-фан, санът ва маданият дурдоналари билан тез орада Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази экспозициясида яқиндан танишиш мумкин бўлади.

Вели ли Бабуриды государственные дела на узбекском языке?
В 1695 году российский путешественник и дипломат Семён Маленькой посетил столицу Великой династии Бабуридов – Дели, во дворце султана Аурангзеба, чтобы ознакомиться с государственным управлением, культурной жизнью и обычаями. В путевые заметки он включает один важный документ. Это был указ, написанный на тюркском (староузбекском) языке.
Согласно записям Маленькоя, старый узбекский язык широко использовался при дворе Аурангзеба в качестве основного официального языка, и государственные дела велись на этом языке. В его путевых заметках также содержится копия указа на тюркском (узбекском) языке, изданного в этот период.
Эта копия позже была вывезена в Россию и в настоящее время хранится в Центральном архиве Министерства иностранных дел России.
Конечно, этот исторический источник имеет большое значение как политический документ, так и как культурное наследие. До конца XVII века династия Великих Бабуридов не забывала своих корней и сохраняла свой родной язык как основное средство государственного управления.
С материальными и культурными памятниками, открытиями, шедеврами науки, искусства и культуры, созданными во времена правления Аурангзеба, вскоре можно будет ознакомиться в экспозиции Центра исламской цивилизации в Узбекистане.