Хориж музейларидаги Ўзбекистонга оид экспонатлар қайтарилади
Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази томонидан “Исломдан аввалги давр цивилизациялари” лойиҳаси доирасида дунёнинг турли музейларида сақланаётган экспонатларнинг асл нусхаларини олиб келиш режалаштирилмоқда. Бу ҳақда Марказ ахборот хизмати хабар қилди.
“Япониядаги музейлардан тортиб Париждаги машҳур Лувр музейигача сақланаётган кўплаб экспонатлар бизнинг минтақа цивилизациялар даври билан бевосита боғлиқ. Шу сабабли ҳам бу тарихни қайта тиклаш, уларни Ўзбекистонга қайтариш ташаббуси илгари сурилмоқда”, дейилади хабарда.
Лойиҳанинг муҳим жиҳати шундаки, экспонатлар нафақат кўргазма учун, балки чуқур илмий изланишлар, таълим ва маданий тадбирлар асосида кенг аудиторияга тақдим этилади.
Маълумот учун, Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази экспозициясини бойитиш мақсадида 9 та йўналиш қамраб олинган бўлиб, 5 та зал экспонатлар билан бойитилади. Айни пайтда барча лойиҳалар 1-босқич жараёнида ва жорий йилнинг сентябрь ойигача музей экспозициясини тўлдириш режалаштирилган.

Экспонаты, связанные с Узбекистаном, из зарубежных музеев будут возвращены
Центр исламской цивилизации в Узбекистане планирует привезти оригиналы экспонатов, хранящихся в различных музеях мира, в рамках проекта "Доисламские цивилизации." Об этом сообщила информационная служба Центра.
"Многие экспонаты, хранящиеся от музеев в Японии до знаменитого Лувра в Париже, непосредственно связаны с эпохой цивилизаций нашего региона. Поэтому выдвигается инициатива восстановить эту историю и вернуть их в Узбекистан," - говорится в сообщении.
Важным аспектом проекта является то, что экспонаты будут представлены не только для выставки, но и широкой аудитории на основе глубоких научных исследований, образовательных и культурных мероприятий.
Для информации, в целях обогащения экспозиции Центра исламской цивилизации в Узбекистане охвачено 9 направлений, а 5 залов будут обогащены экспонатами. В настоящее время все проекты находятся в стадии первого этапа и планируется пополнить экспозицию музея к сентябрю текущего года.