“ЯХШИ КИТОБ – СИФАТЛИ ТАЪЛИМ КАФОЛАТИ”. ТОШКEНТДА ЎЗБEКИСТОН МАДАНИЙ МЕРОСИ ҲАҚИДАГИ КИТОБЛАРНИНГ ТАҚДИМОТ АКЦИЯСИ ЎТКАЗИЛДИ
Ўзбекистоннинг 120 та ташкилотига “Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида” туркумидаги мингдан ортиқ китоб-альбомлар топширилди.
Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш Бутунжаҳон жамияти томонидан Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Миллий кутубхонаси билан ҳамкорликда “Яхши китоб – сифатли таълим кафолати” мавзусида инсонпарварлик акцияси ўтказилди. Шунингдек, “Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида” халқаро нашрининг тақдимоти ҳам ўтказилди.
Кутубхоналар, миллий маданият марказлари, музейлар ва олий таълим муассасаларининг 120 дан ортиқ вакиллари, олим ва тадқиқотчилар иштирок этган тадбирда “Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида” туркумининг янги томлари тақдим этилди. Бу китобларни бепул олиш учун сертификатлар ҳам топширилди.
– Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 2022 йил 20 декабрдаги Олий Мажлисга ва Ўзбекистон халқига Мурожаатномасида кириб келаётган 2023 йилга “Инсонга эътибор ва сифатли таълим йили” деб ном берди. “Таълим сифатини ошириш – Янги Ўзбекистон тараққиётининг бирдан-бир тўғри йўлидир... Фаровонлик гарови – таълим, тарбия ва билимда. Зеро, барча эзгу мақсадларга билим ва таълим орқали эришилади”. Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида” мультимедиа лойиҳасининг китоб-альбомларини тарқатиш бўйича Бутунжаҳон жамияти билан ҳамкорликдаги акциямиз ана шу мақсадларга қаратилган. Китоб-альбомларни нафақат ташкилотимиз, балки мамлакатимиз вилоятлари ва туманларидаги барча ахборот марказларига тақдим этиш ташаббусини алоҳида қўллаб-қувватлайман. Бу китоблар, айниқса, пойтахтдан олисда яшайдиган ёшлар учун айниқса муҳим ва қадрлидир, – деди Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Миллий кутубхонаси директори Умида Тешабоева.
Лойиҳага сўнгги олти йил давомида Eriell Group маҳаллий нефть хизматлари компанияси ҳомийлик қилиб келмоқда.
– Маълумки, Ўзбекистон Президенти Ш.М.Мирзиёев Ўзбекистоннинг маданий мероси масалаларини давлат сиёсати даражасига кўтарди, шу муносабат билан Бутунжаҳон жамияти томонидан “Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида” лойиҳаси амалга оширилмоқда”. Жорий йилда Ўзбекистон ва хориждаги босмахоналарда 50 жилд китоб-альбомлар чоп этилди. Бу Бутунжаҳон жамиятининг китобларни бепул тарқатиш бўйича жорий йилдаги биринчи акцияси эмас. Китобларимизни вилоят ва туман ҳокимликлари, музейлар, Ўзбекистон ва хорижий мамлакатлар илмий жамоатчилиги вакилларига тарқатдик. Бугунги акция давлатимиз раҳбарининг 2022 йил 20 декабрдаги Олий Мажлисга ва Ўзбекистон халқига Мурожаатномасида билдирилган ташаббусларини қўллаб-қувватлашга қаратилган, – дейди Бутунжаҳон жамияти васийлик кенгаши раиси Бахтиёр Фозилов.
Ташкилотчилар ушбу китоблар ва лойиҳа туфайли мамлакатимиз ёшлари ўз тарихини чуқур ўрганиши, хорижда сақланаётган тўпламлар билан яқиндан танишишига ишонч билдирмоқда.
– Президентимиз мурожаатномаси ва 2023 йилнинг “Инсонга эътибор ва сифатли таълим йили” деб белгиланиши мамлакатимиз таълим тизимини ривожлантиришда муҳим омил бўлди. Бугунги кунда давлат сиёсатининг устувор йўналиши ёшлар, уларнинг маънавий-ахлоқий тарбияси бўлиб, мазкур лойиҳа бунинг ёрқин далилидир. Эсланг, биз ҳам бир пайтлар ёш талаба эдик ва бундай китобларни, юртимизда ва хорижда ҳам қидирардик. Ҳозирда мамлакатимизда ўлкамизнинг хориж тўпламларида сақланаётган ноёб осори-атиқалари ҳақида ҳикоя қилувчи муҳташам нашрлар мавжуд. Шу билан бирга, шуни таъкидлаш керакки, бугунги кунгача бундай лойиҳанинг дунёда ўхшаши бўлмаган. Янги Ўзбекистон саъй-ҳаракатлари билан мамлакатимиз халқлари меросини марказлашган тарзда ўрганиш тизими вужудга келди, бу албатта, давом эттирилиши керак, – деди филология фанлари доктори, Алишер Навоий номидаги Тошкент давлат ўзбек тили ва адабиёти университети ректори Шуҳрат Сирожиддинов.
Айтиш жоизки, китобларга нафақат хориж музейларида сақланаётган мерос, балки жаҳондаги миллий коллекциялардаги ноёб манбалар ҳам киритилган. Уларнинг айримлари биринчи марта нашр этилаётгани муҳим аҳамиятга эгадир.
– Бухоро давлат музей-қўриқхонаси музейимиз фондига бағишланган “Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида” туркумининг 54-жилдини тайёрлаш ишларини якунлаганидан мамнунмиз. Тўплам музейнинг 100 йиллигини нишонлаш арафасида чоп этилади, – деди Бухоро давлат музей-қўриқхонаси илмий ходими Шерали Жўраев. – Бухоро музей-қўриқхонаси жамоаси келгусида лойиҳа ўз фаолиятини кенгайтириши ва бундай тадбирларни мамлакатимиз ҳудудларида тез-тез ўтказиб туриши зарур, деб ҳисоблайди.
Ўзбекистон Тожик миллий-маданий маркази раиси Гуландом Субҳонова ҳам ўз таассуротлари билан ўртоқлашди: “Бугун биз Ўзбекистон халқларининг кўплаб маданий объектлари тасвирланган дастлабки 10 жилдни қабул қилиб олдик! Ташкилотчиларнинг айтишича, айни дамда Тожикистондаги музей ва кутубхоналар билан ҳамкорликда янги томларни тайёрлаш борасида иш олиб борилмоқда. Демак, тез орада халқаро илмий ҳамжамият ва биз қардош мамлакатларимиз меросига бағишланган янги китобларни кўрамиз! Ҳиссиётлар кучайяпти, бу жуда ёқимли!
Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Шарқшунослик институти етакчи илмий ходими Ўктамбек Султонов олий ўқув юртларида таълим сифатини ошириш муҳимлигини таъкидлаб, ўз таклифини билдирди: “Бу китобларни биринчи навбатда мамлакатимиздаги олий ўқув юртларига тарқатиш керак, деб ҳисоблайман. Мен Бутунжаҳон жамиятидан ушбу китобларнинг pocket book форматидаги енгилроқ нашрларини яратишни сўрайман, улардан фойдаланиш осон ва талабалар, биринчи навбатда ихтисослашган соҳалар учун қулай бўлади. Ишончим комилки, ёшлар бизга раҳмат айтишади!”.
– Давлат ва жамоат ташкилотлари, оммавий ахборот воситалари ва бошқа манфаатдор тузилмалар кўмагида 400 дан ортиқ олим ва экспертлар, жумладан, Бутунжаҳон жамиятига аъзо бўлган жаҳоннинг таниқли олимлари Ўзбекистон меросини бутун дунёда ўрганмоқда. – деди Бутунжаҳон жамияти бошқаруви раиси Фирдавс Абдухолиқов. – Илмий жамоатчиликнинг ушбу ташаббуси Янги Ўзбекистон ташаббусларини ҳаётга татбиқ этишга қаратилган жамоат, давлат ва халқаро ташкилотлар, шунингдек, ижтимоий масъулиятли бизнесни бирлаштиришнинг ёрқин намунасидир. Бутунжаҳон жамияти учун якунланаётган йилда Самарқанд шаҳрида 250 нафар хорижлик олимлар иштирокидаги VI Халқаро конгресс, 50 жилднинг нашр этилиши, янги 10 жилднинг тақдимоти билан ёдда қолади. Келгуси 2023 йилда яна 10 та альбомни яратиш режалаштирилган. Бу йилда яна “Риштон кулоллари”, “Монийни хижолатда қолдирган Камолиддин Беҳзод” ва тўрт жилдлик “Ўзбекистон дурдоналари” каби бир қанча мухташам нашрларни, шунингдек, буюк астроном Мирзо Улуғбек фармони билан яратилган “Қўзғалмас юлдузлар китоби”нинг факсимиле нашрини тақдим этишга муваффақ бўлдик. Юзлаб хорижий ва маҳаллий олимлар иштирок этаётган лойиҳанинг тажрибаси уни фаол тарғиб қилишга мамлакатимизда олиб борилаётган очиқлик сиёсати туфайли имконият яратилмоқда. Бутунжаҳон жамияти аъзолари номидан Ўзбекистон Президентига, мамлакатимиз ҳукуматига ва сўнгги олти йил давомида лойиҳани қўллаб-қувватлаган барчага чуқур миннатдорлик билдирамиз, деди лойиҳа муаллифи ва раҳбари.
Маълумот учун: Лойиҳа доирасида миллий ва хорижий илмий муассасалар билан ҳамкорликда, ижтимоий масъулиятли бизнес кўмагида “Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида” туркумидаги 50 жилдлик китоб-альбомлар ўзбек, рус ва инглиз тилларида нашр этилди. Бу китоблар Ўзбекистон маданий мероси дурдоналари ҳақида қимматли маълумотларни ўз ичига олган бўлиб, дунёнинг 30 дан ортиқ давлатидаги коллекцияларга бағишланган. Шу билан бирга, ушбу тўпламлар ҳақида 30 дан ортиқ ҳужжатли фильмлар суратга олинди. Яна ўн жилд нашрга тайёрланмоқда.
Бутунжаҳон жамиятига дунёнинг 40 дан ортиқ давлатидан 400 га яқин шарқшунос, санъатшунос, тарихчи ва этнографлар киради. 2017-2022 йиллар давомида 6 та халқаро конгресс, юздан ортиқ тақдимотлар, давра суҳбатлари ва медиа ивентлар ўтказилди.

"A GOOD BOOK IS THE BASIS OF A QUALITY EDUCATION" A LARGE-SCALE EVENT DEDICATED TO THE PRESENTATION OF THE BOOKS ON THE CULTURAL LEGACY OF UZBEKISTAN HAS TAKEN PLACE IN TASHKENT
"A GOOD BOOK IS THE BASIS OF A QUALITY EDUCATION"
A LARGE-SCALE EVENT DEDICATED TO THE PRESENTATION OF THE BOOKS ON THE CULTURAL LEGACY OF UZBEKISTAN HAS TAKEN PLACE IN TASHKENT
120 Uzbek organizations have received more than a thousand books-albums of the series Cultural Legacy of Uzbekistan in the World Collections.
The World Society for the Study, Preservation and Promotion of the Cultural Legacy of Uzbekistan together with the National Library of Uzbekistan named after Alisher Navoi held a humanitarian action entitled "A good book is the basis of quality education." The international publishing series Cultural Legacy of Uzbekistan in the World Collections were also presented.
At the event, which brought together more than 120 representatives of libraries, national cultural centers, museums and higher educational institutions, scientists and researchers, new volumes of the series Cultural Legacy of Uzbekistan in the World Collections as well as certificates for free receipt of books were presented.
– In his Address to the Oliy Majlis and the people of Uzbekistan on December 20, 2022, President Shavkat Mirziyoyev proposed to name the coming year 2023 "The Year of Caring for People and Quality Education". "Improving the quality of education is the only right way for the development of New Uzbekistan... The key to prosperity is in education, upbringing and knowledge. For all good goals are achieved through knowledge and education." Our joint action with the World Society to distribute book-albums of the multimedia project Cultural Legacy of Uzbekistan in the World Collections is aimed at achieving those goals. I will especially note the initiative to present books-albums not only to our organization, but also to all information centers in the regions of the country. This is extremely important and valuable for readers, especially young people who live far from the capital, - said Umida Teshabaeva, Head of the National Library of Uzbekistan named after Alisher Navoi.
For the past six years, the project has been sponsored by the domestic oilfield services company Eriell Group.
- As you know, President of Uzbekistan Sh.M. Mirziyoyev has elevated the issues of the cultural legacy of Uzbekistan to the rank of state policy, in connection with which the World Society has been implementing the project Cultural Legacy of Uzbekistan in the World Collections. This year, 50 volumes of books-albums have been printed in publishing houses of Uzbekistan and abroad. This is not the first action of the World Society for the gratuitous distribution of books this year. We distributed our books to regional and district khokimiyats, museums and representatives of the scientific community in Uzbekistan and abroad. Today's action is aimed at supporting the initiatives of the Head of our state expressed in the Address to the Oliy Majlis and the people of Uzbekistan on December 20, 2022, - said Bakhtiyor Fazylov, Chairman of the Board of Trustees of the World Society.
The organizers are sure that thanks to these books and the project, the young generation of our country will be able to learn more about their history, get acquainted with the collections that are stored abroad.
– The Address of the President and the decision to name 2023 as the "Year of Caring for People and Quality Education" is a landmark stage in the development of the education system of our country. Today, the priority of state policy is youth, their upbringing and spiritual education, and this project is a vivid proof thereof. Let us remember: after all, we, too, were once young students, graduate students, and searched for such books both in the country and abroad. Our country has its own magnificent publications that tell about the unique artifacts of our land, stored in foreign collections. At the same time, it must be emphasized that to this day there are no analogues of such a project in the world. Thanks to the efforts of New Uzbekistan, a system of centralized study of the legacy of the peoples of our country has emerged, which must certainly be continued, - said Shukhrat Sirojiddinov, Doctor of Philology, Rector of the Tashkent State University of the Uzbek Language and Literature named after Alisher Navoi.
It is important to note that the books represent not only the legacy stored in foreign museums around the world, but also national collections, some of which are published for the first time.
- We are very proud that the Bukhara State Museum-Reserve has completed the preparation of the 54th volume of the series Cultural Legacy of Uzbekistan in the World Collections, which is dedicated to the collection of our Museum. The release of the volume will be timed to coincide with the celebration of the 100th anniversary of the Museum, - said Sherali Juraev, a researcher at the Bukhara State Museum-Reserve. - The team of the Bukhara Museum-Reserve believes that in the future the project should continue its work in an expanded format and hold such events more often, especially in the regions of the country.
Gulandom Subkhanova, Chairwoman of the Republican Tajik National Cultural Center of Uzbekistan, shared her impressions:
- Today we have received the first 10 volumes, which describe a myriad of cultural objects of the peoples of Uzbekistan! The organizers said that they are currently working with the museums and libraries of Tajikistan to create new volumes, which means that soon the international scientific community will see new books dedicated to the heritage of our brotherly countries! Emotions are running high, it's so nice!
Umarbek Sultanov, a leading researcher at the Institute of Oriental Studies of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan, noted the importance of improving the quality of education in higher educational institutions and made a suggestion:
- I believe that these books should first of all be distributed in higher educational institutions of our country. I ask the World Society to create lighter editions of these books in pocketbook format, which will be easy to use and affordable to students primarily of the relevant profile areas. I am sure that the youth will thank us!
- More than 400 scientists and experts, including eminent scientists around the world who have become members of the World Society, with the support of state and public organizations, the media sphere and other interested structures, are studying the legacy of Uzbekistan around the world,- said Firdavs Abdukhalikov, Board Chairman of the World Society. - This initiative of the scientific community is a striking example of the consolidation of public, state and international organizations, as well as socially responsible businesses, aimed at implementing the initiatives of New Uzbekistan. The outgoing year for the World Society was marked by the 6th International Congress in Samarkand with the participation of 250 foreign scientists, the publication of 50 volumes, the presentation of 10 new volumes and plans to create another 10 albums in the coming 2023. We were able to present a number of gift editions, including Ceramics of Rishtan, Behzad - the One Who Shamed Mani, and the four-volume Masterpieces of Uzbekistan, as well as a facsimile edition of the Book of Fixed Stars created by order of the outstanding astronomer Ulugbek. The experience of the project, which involves hundreds of scientists, both foreign and domestic, constantly convinces us that its active promotion has become possible thanks to the openness policy of our country. On behalf of the members of the World Society, we deeply thank the President of Uzbekistan, the government of our country and all those who have supported the project for the past six years, - the author and project manager emphasized.
For your information: Within the framework of the project, in cooperation with national and foreign scientific institutions, with the support of socially responsible businesses, 50 volumes of books-albums of the series Cultural Legacy of Uzbekistan in the World Collections have been published in Uzbek, Russian and English. These books contain valuable information about masterpieces of cultural legacy of Uzbekistan and are devoted to the collections of more than 30 countries of the world. Along with this, more than 30 documentaries about these collections have already been shot. Ten more volumes are being prepared for publication.
The World Society consists of about 400 Orientalists, art historians, historians and ethnographers from more than 40 countries. Six International Congresses, more than a hundred presentations, round tables and media events have been held since 2017.