“ЯХШИ КИТОБ – СИФАТЛИ ТАЪЛИМ КАФОЛАТИ”. ТОШКEНТДА ЎЗБEКИСТОН МАДАНИЙ МЕРОСИ ҲАҚИДАГИ КИТОБЛАРНИНГ ТАҚДИМОТ АКЦИЯСИ ЎТКАЗИЛДИ
Ўзбекистоннинг 120 та ташкилотига “Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида” туркумидаги мингдан ортиқ китоб-альбомлар топширилди.
Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш Бутунжаҳон жамияти томонидан Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Миллий кутубхонаси билан ҳамкорликда “Яхши китоб – сифатли таълим кафолати” мавзусида инсонпарварлик акцияси ўтказилди. Шунингдек, “Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида” халқаро нашрининг тақдимоти ҳам ўтказилди.
Кутубхоналар, миллий маданият марказлари, музейлар ва олий таълим муассасаларининг 120 дан ортиқ вакиллари, олим ва тадқиқотчилар иштирок этган тадбирда “Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида” туркумининг янги томлари тақдим этилди. Бу китобларни бепул олиш учун сертификатлар ҳам топширилди.
– Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 2022 йил 20 декабрдаги Олий Мажлисга ва Ўзбекистон халқига Мурожаатномасида кириб келаётган 2023 йилга “Инсонга эътибор ва сифатли таълим йили” деб ном берди. “Таълим сифатини ошириш – Янги Ўзбекистон тараққиётининг бирдан-бир тўғри йўлидир... Фаровонлик гарови – таълим, тарбия ва билимда. Зеро, барча эзгу мақсадларга билим ва таълим орқали эришилади”. Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида” мультимедиа лойиҳасининг китоб-альбомларини тарқатиш бўйича Бутунжаҳон жамияти билан ҳамкорликдаги акциямиз ана шу мақсадларга қаратилган. Китоб-альбомларни нафақат ташкилотимиз, балки мамлакатимиз вилоятлари ва туманларидаги барча ахборот марказларига тақдим этиш ташаббусини алоҳида қўллаб-қувватлайман. Бу китоблар, айниқса, пойтахтдан олисда яшайдиган ёшлар учун айниқса муҳим ва қадрлидир, – деди Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Миллий кутубхонаси директори Умида Тешабоева.
Лойиҳага сўнгги олти йил давомида Eriell Group маҳаллий нефть хизматлари компанияси ҳомийлик қилиб келмоқда.
– Маълумки, Ўзбекистон Президенти Ш.М.Мирзиёев Ўзбекистоннинг маданий мероси масалаларини давлат сиёсати даражасига кўтарди, шу муносабат билан Бутунжаҳон жамияти томонидан “Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида” лойиҳаси амалга оширилмоқда”. Жорий йилда Ўзбекистон ва хориждаги босмахоналарда 50 жилд китоб-альбомлар чоп этилди. Бу Бутунжаҳон жамиятининг китобларни бепул тарқатиш бўйича жорий йилдаги биринчи акцияси эмас. Китобларимизни вилоят ва туман ҳокимликлари, музейлар, Ўзбекистон ва хорижий мамлакатлар илмий жамоатчилиги вакилларига тарқатдик. Бугунги акция давлатимиз раҳбарининг 2022 йил 20 декабрдаги Олий Мажлисга ва Ўзбекистон халқига Мурожаатномасида билдирилган ташаббусларини қўллаб-қувватлашга қаратилган, – дейди Бутунжаҳон жамияти васийлик кенгаши раиси Бахтиёр Фозилов.
Ташкилотчилар ушбу китоблар ва лойиҳа туфайли мамлакатимиз ёшлари ўз тарихини чуқур ўрганиши, хорижда сақланаётган тўпламлар билан яқиндан танишишига ишонч билдирмоқда.
– Президентимиз мурожаатномаси ва 2023 йилнинг “Инсонга эътибор ва сифатли таълим йили” деб белгиланиши мамлакатимиз таълим тизимини ривожлантиришда муҳим омил бўлди. Бугунги кунда давлат сиёсатининг устувор йўналиши ёшлар, уларнинг маънавий-ахлоқий тарбияси бўлиб, мазкур лойиҳа бунинг ёрқин далилидир. Эсланг, биз ҳам бир пайтлар ёш талаба эдик ва бундай китобларни, юртимизда ва хорижда ҳам қидирардик. Ҳозирда мамлакатимизда ўлкамизнинг хориж тўпламларида сақланаётган ноёб осори-атиқалари ҳақида ҳикоя қилувчи муҳташам нашрлар мавжуд. Шу билан бирга, шуни таъкидлаш керакки, бугунги кунгача бундай лойиҳанинг дунёда ўхшаши бўлмаган. Янги Ўзбекистон саъй-ҳаракатлари билан мамлакатимиз халқлари меросини марказлашган тарзда ўрганиш тизими вужудга келди, бу албатта, давом эттирилиши керак, – деди филология фанлари доктори, Алишер Навоий номидаги Тошкент давлат ўзбек тили ва адабиёти университети ректори Шуҳрат Сирожиддинов.
Айтиш жоизки, китобларга нафақат хориж музейларида сақланаётган мерос, балки жаҳондаги миллий коллекциялардаги ноёб манбалар ҳам киритилган. Уларнинг айримлари биринчи марта нашр этилаётгани муҳим аҳамиятга эгадир.
– Бухоро давлат музей-қўриқхонаси музейимиз фондига бағишланган “Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида” туркумининг 54-жилдини тайёрлаш ишларини якунлаганидан мамнунмиз. Тўплам музейнинг 100 йиллигини нишонлаш арафасида чоп этилади, – деди Бухоро давлат музей-қўриқхонаси илмий ходими Шерали Жўраев. – Бухоро музей-қўриқхонаси жамоаси келгусида лойиҳа ўз фаолиятини кенгайтириши ва бундай тадбирларни мамлакатимиз ҳудудларида тез-тез ўтказиб туриши зарур, деб ҳисоблайди.
Ўзбекистон Тожик миллий-маданий маркази раиси Гуландом Субҳонова ҳам ўз таассуротлари билан ўртоқлашди: “Бугун биз Ўзбекистон халқларининг кўплаб маданий объектлари тасвирланган дастлабки 10 жилдни қабул қилиб олдик! Ташкилотчиларнинг айтишича, айни дамда Тожикистондаги музей ва кутубхоналар билан ҳамкорликда янги томларни тайёрлаш борасида иш олиб борилмоқда. Демак, тез орада халқаро илмий ҳамжамият ва биз қардош мамлакатларимиз меросига бағишланган янги китобларни кўрамиз! Ҳиссиётлар кучайяпти, бу жуда ёқимли!
Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Шарқшунослик институти етакчи илмий ходими Ўктамбек Султонов олий ўқув юртларида таълим сифатини ошириш муҳимлигини таъкидлаб, ўз таклифини билдирди: “Бу китобларни биринчи навбатда мамлакатимиздаги олий ўқув юртларига тарқатиш керак, деб ҳисоблайман. Мен Бутунжаҳон жамиятидан ушбу китобларнинг pocket book форматидаги енгилроқ нашрларини яратишни сўрайман, улардан фойдаланиш осон ва талабалар, биринчи навбатда ихтисослашган соҳалар учун қулай бўлади. Ишончим комилки, ёшлар бизга раҳмат айтишади!”.
– Давлат ва жамоат ташкилотлари, оммавий ахборот воситалари ва бошқа манфаатдор тузилмалар кўмагида 400 дан ортиқ олим ва экспертлар, жумладан, Бутунжаҳон жамиятига аъзо бўлган жаҳоннинг таниқли олимлари Ўзбекистон меросини бутун дунёда ўрганмоқда. – деди Бутунжаҳон жамияти бошқаруви раиси Фирдавс Абдухолиқов. – Илмий жамоатчиликнинг ушбу ташаббуси Янги Ўзбекистон ташаббусларини ҳаётга татбиқ этишга қаратилган жамоат, давлат ва халқаро ташкилотлар, шунингдек, ижтимоий масъулиятли бизнесни бирлаштиришнинг ёрқин намунасидир. Бутунжаҳон жамияти учун якунланаётган йилда Самарқанд шаҳрида 250 нафар хорижлик олимлар иштирокидаги VI Халқаро конгресс, 50 жилднинг нашр этилиши, янги 10 жилднинг тақдимоти билан ёдда қолади. Келгуси 2023 йилда яна 10 та альбомни яратиш режалаштирилган. Бу йилда яна “Риштон кулоллари”, “Монийни хижолатда қолдирган Камолиддин Беҳзод” ва тўрт жилдлик “Ўзбекистон дурдоналари” каби бир қанча мухташам нашрларни, шунингдек, буюк астроном Мирзо Улуғбек фармони билан яратилган “Қўзғалмас юлдузлар китоби”нинг факсимиле нашрини тақдим этишга муваффақ бўлдик. Юзлаб хорижий ва маҳаллий олимлар иштирок этаётган лойиҳанинг тажрибаси уни фаол тарғиб қилишга мамлакатимизда олиб борилаётган очиқлик сиёсати туфайли имконият яратилмоқда. Бутунжаҳон жамияти аъзолари номидан Ўзбекистон Президентига, мамлакатимиз ҳукуматига ва сўнгги олти йил давомида лойиҳани қўллаб-қувватлаган барчага чуқур миннатдорлик билдирамиз, деди лойиҳа муаллифи ва раҳбари.
Маълумот учун: Лойиҳа доирасида миллий ва хорижий илмий муассасалар билан ҳамкорликда, ижтимоий масъулиятли бизнес кўмагида “Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида” туркумидаги 50 жилдлик китоб-альбомлар ўзбек, рус ва инглиз тилларида нашр этилди. Бу китоблар Ўзбекистон маданий мероси дурдоналари ҳақида қимматли маълумотларни ўз ичига олган бўлиб, дунёнинг 30 дан ортиқ давлатидаги коллекцияларга бағишланган. Шу билан бирга, ушбу тўпламлар ҳақида 30 дан ортиқ ҳужжатли фильмлар суратга олинди. Яна ўн жилд нашрга тайёрланмоқда.
Бутунжаҳон жамиятига дунёнинг 40 дан ортиқ давлатидан 400 га яқин шарқшунос, санъатшунос, тарихчи ва этнографлар киради. 2017-2022 йиллар давомида 6 та халқаро конгресс, юздан ортиқ тақдимотлар, давра суҳбатлари ва медиа ивентлар ўтказилди.

«ХОРОШАЯ КНИГА – ОСНОВА КАЧЕСТВЕННОГО ОБРАЗОВАНИЯ». В ТАШКЕНТЕ ПРОШЛА МАСШТАБНАЯ АКЦИЯ ВРУЧЕНИЯ КНИГ О КУЛЬТУРНОМ НАСЛЕДИИ УЗБЕКИСТАНА
120 организаций Узбекистана получили более тысячи книг-альбомов серии «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира».
Всемирное общество по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана совместно с Национальной библиотекой Узбекистана имени Алишера Навои провели гуманитарную акцию на тему «Хорошая книга – основа качественного образования». Также была презентована международная издательская серия «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира».
На мероприятии, собравшем более 120 представителей библиотек, национальных культурных центров, музеев и высших учебных заведений, ученых и исследователей, были представлены новые тома серии «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира», а также вручены сертификаты на безвозмездное получение книг.
– В своем Послании Олий Мажлису и народу Узбекистана 20 декабря 2022 года Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев назвал наступающий 2023 год «Годом заботы о человеке и качественного образования». «Повышение качества образования – единственно правильный путь развития Нового Узбекистана... Ключ к процветанию – в образовании, воспитании, знаниях. Ибо все благие цели достигаются благодаря знаниям и воспитанию». Именно этим целям посвящена наша совместная со Всемирным обществом акция по распространению книг-альбомов мультимедийного проекта «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира». Особо отмечу инициативу по вручению книг-альбомов не только нашей организации, но и всем информационным центрам в регионах и областях страны. Это чрезвычайно важно и ценно для читателей, особенно молодежи, которые живут далеко от столицы», – отметила директор Национальной библиотеки Узбекистана имени Алишера Навои Умида Тешабаева.
Спонсорскую поддержку проекту вот уже на протяжении шести лет оказывает отечественная нефтесервисная компания Eriell Group.
–   Как известно, Президент Узбекистана Ш.М.Мирзиёев возвел в ранг государственной политики вопросы культурного наследия Узбекистана, в связи с чем Всемирное общество реализует проект «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира». В этом году отпечатано 50 томов книг-альбомов в типографиях Узбекистана и за рубежом. Это не первая акция Всемирного общества по безвозмездному распространению книг в этом году. Мы распространили наши книги в хокимиаты областей и районов, в музеи и среди представителей научного сообщества Узбекистана и зарубежных стран. Сегодняшняя акция направлена на поддержку инициатив главы нашего государства, высказанных в Послании Олий Мажлису и народу Узбекистана 20 декабря 2022 года, – отметил Председатель попечительского совета Всемирного общества Бахтиер Фазылов.
Организаторы уверены, что благодаря этим книгам и проекту молодое поколение нашей страны сможет глубже изучить свою историю, познакомиться с коллекциями, которые хранятся за рубежом.
–   Обращение Президента и определение 2023 года как «Года заботы о человеке и качественного образования» – знаковый этап развития системы образования нашей страны. Сегодня приоритетом государственной политики является молодежь, ее воспитание и духовное образование, и этот проект – яркое тому доказательство. Вспомним: ведь мы тоже когда-то были молодыми студентами, аспирантами, искали подобные книги и в стране, и за рубежом. Наша страна располагает собственными великолепными изданиями, рассказывающими об уникальных артефактах нашей земли, хранящихся в зарубежных собраниях. При этом необходимо подчеркнуть, что по сей день аналогов подобному проекту нет в мире. Благодаря усилиям Нового Узбекистана появилась система централизованного изучения наследия народов нашей страны, которое непременно должно быть продолжено, – отметил доктор филологических наук, ректор Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои Шухрат Сирожиддинов.
Важно отметить, что в книгах представлено не только наследие, хранящееся в зарубежных музеях по миру, но и национальные коллекции, некоторые из которых публикуются впервые.
– Мы очень горды тем, что Бухарский государственный музей-заповедник завершил подготовку 54 тома серии «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира», который посвящен коллекции нашего музея. Выпуск тома будет приурочен к празднованию 100-летия музея, – поделился научный сотрудник Бухарского Государственного музея-заповедника Шерали Джураев. – Коллектив Бухарского музея-заповедника считает, что в будущем проект должен продолжать свою работу в расширенном формате и чаще проводить подобные мероприятия, особенно в регионах страны.
Своими впечатлениями поделилась и Председатель Республиканского таджикского национального культурного центра Узбекистана Гуландом Субханова: «Сегодня мы получили первые 10 томов, в которых описано несметное количество предметов культуры народов Узбекистана! Организаторы сообщили, что в настоящее время работают с музеями и библиотеками Таджикистана над созданием новых томов, а это значит, что скоро международное научное сообщество и мы с вами увидим новые книги, посвященные наследию наших братских стран! Эмоции зашкаливают, это очень приятно!».
Ведущий научный сотрудник Института востоковедения Академии наук Республики Узбекистан Умарбек Султанов отметил важность повышения качества образования в высших учебных заведениях и высказал предложение: «Считаю, что эти книги в первую очередь должны быть распространены в высших учебных заведениях нашей страны. Я прошу Всемирное общество создать более легкие издания этих книг в формате pocket book, которые будут просты в использовании и доступны для студентов, в первую очередь профильных направлений. Уверен, что молодежь скажет нам спасибо!».
–  Более 400 ученых и экспертов, среди которых именитые ученые по всему миру, ставшие членами Всемирного общества, при поддержке государственных и общественных организаций, медиа сферы и других заинтересованных структур, изучают наследие Узбекистана по всему миру, – отметил Председатель правления Всемирного общества Фирдавс Абдухаликов. – Эта инициатива научных кругов является ярким примером консолидации общественных, государственных и международных организаций, а также социально ответственного бизнеса, направленной на реализацию инициатив Нового Узбекистана. Уходящий год для Всемирного общества отмечен VI Международным Конгрессом в Самарканде с участием 250 зарубежных ученых, изданием 50 томов, презентацией новых 10 томов и планами по созданию очередных 10 альбомов в наступающем 2023 году. Мы смогли презентовать ряд подарочных изданий, в числе которых «Керамика Риштана», «Бегзад, пристыдивший Мани» и четырехтомник «Шедевры Узбекистана», а также факсимильное издание «Книга неподвижных звезд», созданное по указу выдающегося астронома Улугбека. Опыт проекта, в работу которого вовлечены сотни ученых, как зарубежных, так и отечественных, постоянно убеждает в том, что его активное продвижение стало возможным благодаря политике открытости нашей страны. От имени членов Всемирного общества мы глубоко благодарим Президента Узбекистана, правительство нашей страны и всех тех, кто поддерживает проект на протяжении уже шести лет, – подчеркнул автор и руководитель проекта.
Справочно: В рамках проекта в сотрудничестве с национальными и зарубежными научными институциями, при поддержке социально-ответственного бизнеса изданы 50 томов книг-альбомов серии «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира» на узбекском, русском и английском языках. Эти книги содержат ценную информацию о шедеврах культурного наследия Узбекистана и посвящены коллекциям более 30 стран мира. Вместе с этим, снято уже более 30 документальных фильмов об этих коллекциях. Еще десять томов готовятся к печати.
В состав Всемирного общества входят около 400 востоковедов, искусствоведов, историков и этнографов из более чем 40 стран мира. В течение 2017-2022 гг. проведено 6 международных конгрессов, более ста презентаций, круглых столов и медиа-ивентов.