«Ичан-қалъа» музей-қўриқхонасида сақланаётган металл буюмлар тўплами
«Ичан-қалъа» музей-қўриқхонасида сақланаётган металл буюмлар (заргарлик буюмларидан ташқари) тўплами беш юздан ортиқ экспонатни ўз ичига олади.
Уларнинг 290 га яқини мис ва бронзадан ясалган турли уй-рўзғор буюмлари бўлиб, уларнинг аксарияти бадиий ўйма нақшлар билан безатилган.
Шунингдек, ушбу тўпламда Хоразм Халқ Республикасининг қоғоз пуллари учун фойдаланилган 104 та клише, тангалар учун фойдаланилган 10 та муҳр, 20 та штамп, 66 та муҳр сақланмоқда.
Бадиий металл буюмларни ишлаб чиқариш ҳунармандчиликнинг энг қадимги турларидан биридир. Хоразмда танга зарб этиш анъаналари кўп асрлар давомида такомиллаштирилган.
Минтақанинг ривожланишидаги ҳар бир тарихий давр металлдан ясалган ошхона идишларининг ажойиб намуналари билан ифодаланади
Жумладан, ушубу музейда илк ўрта асрларга оид зардуштийлик мавзуларига бағишланган сюжетлар акс эттирилган кумуш идишлар сақланмоқда.

A Collection of Metal Items in the Ichan-Kala State Museum-Reserve
The collection of metal items (excluding jewelry) in the Ichan-Kala State Museum-Reserve consists of more than five hundred exhibits.
About 290 of them are various copper and bronze household items, most of which are decorated with artistic chasing.
This collection also includes 104 cliche banknotes of the Khorezm People's Republic, 10 stamps for coins, 20 stamps, 66 seals.
The manufacture of artistic metal products is one of the oldest types of crafts. In Khorezm, the traditions of coinage have been perfected over many centuries.
Each historical period in the regional development is represented by wonderful examples of metal utensils.
So, silver dishes of the early Middle Ages with plots related to Zoroastrian themes have been preserved.