Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, асраш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти раиси, Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази раҳбари Ф.Абдуҳолиқов бошчилигидаги делегация вакиллари Буюк Британияга илмий сафар уюштирди.
Сафар давомида Лондондаги машҳур Сарихани коллекцияси раҳбари Али Сарихани билан учрашув ўтказилди, дея хабар берди ИЦМ ахборот хизмати.
Маълумотга кўра, Али Сарихани асли Эронда туғилган, ўтган асрнинг 70 йиллари охирида оиласи билан Лондонга кўчиб келган. Бу ерда тадбиркорлик фаолияти билан шуғулланиш баробарида ўзининг бой коллекциясига асос солган.
Сарихани коллекциясида айни пайтда Шарқ халқлари тарихига оид мингдан ортиқ ноёб экспонатлар сақланади. Улар орасида бевосита Ўзбекистон тарихи ва маданияти билан боғлиқ осори-атиқалар ҳам анчагина. Жумладан, салжуқийлар, сомонийлар, хоразмшоҳлар, темурийлар даврига оид ўнлаб қадимий экспонатлар, нодир қўлёзмалар сақланади.
Ўзбекистонга оид нодир Қуръон саҳифалари, 1438 йилда Ҳиротда, Шоҳрух Мирзо даврида яратилган “Меърожнома” асари миниатюраси, халқ амалий санъати буюмлари ўзбекистонлик тадқиқотчиларда катта қизиқиш уйғотди.
Учрашувда, шунингдек, Тошкентда Али Сарихани коллекциясидаги Ўзбекистонга алоқадор экспонатлар кўргазмасини ташкил қилиш масалалари ҳам муҳокама қилинди.

Representatives of the delegation headed by the Chairman of the World Society for the Study, Preservation, and Popularization of the Cultural Heritage of Uzbekistan, Head of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan, F. Abdukholikov, organized a scientific trip to Great Britain. During the visit, a meeting was held with Ali Sarikhani, the head of the famous Sarikhani Collection in London, the CIC press service reports.
According to information, Ali Sarikhani was born in Iran and moved to London with his family in the late 70s of the last century. Here, engaging in entrepreneurial activity, he established his rich collection.
Currently, more than a thousand unique exhibits related to the history of the peoples of the East are stored in the Sarikhani Collection. Among them, there are many artifacts directly related to the history and culture of Uzbekistan. In particular, dozens of ancient exhibits and rare manuscripts from the era of the Seljuks, Samanids, Khorezmshahs, and Timurids are preserved.
The rare pages of the Quran related to Uzbekistan, the miniature of the work "Mirajnama," created in 1438 in Herat during the reign of Shahrukh Mirza, and objects of folk applied art aroused great interest among Uzbek researchers.
The meeting also discussed the organization of an exhibition of exhibits related to Uzbekistan from Ali Sarikhani's Collection in Tashkent.