Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, асраш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти раиси, Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази раҳбари Ф.Абдуҳолиқов бошчилигидаги делегация вакиллари Буюк Британияга илмий сафар уюштирди.
Сафар давомида Лондондаги машҳур Сарихани коллекцияси раҳбари Али Сарихани билан учрашув ўтказилди, дея хабар берди ИЦМ ахборот хизмати.
Маълумотга кўра, Али Сарихани асли Эронда туғилган, ўтган асрнинг 70 йиллари охирида оиласи билан Лондонга кўчиб келган. Бу ерда тадбиркорлик фаолияти билан шуғулланиш баробарида ўзининг бой коллекциясига асос солган.
Сарихани коллекциясида айни пайтда Шарқ халқлари тарихига оид мингдан ортиқ ноёб экспонатлар сақланади. Улар орасида бевосита Ўзбекистон тарихи ва маданияти билан боғлиқ осори-атиқалар ҳам анчагина. Жумладан, салжуқийлар, сомонийлар, хоразмшоҳлар, темурийлар даврига оид ўнлаб қадимий экспонатлар, нодир қўлёзмалар сақланади.
Ўзбекистонга оид нодир Қуръон саҳифалари, 1438 йилда Ҳиротда, Шоҳрух Мирзо даврида яратилган “Меърожнома” асари миниатюраси, халқ амалий санъати буюмлари ўзбекистонлик тадқиқотчиларда катта қизиқиш уйғотди.
Учрашувда, шунингдек, Тошкентда Али Сарихани коллекциясидаги Ўзбекистонга алоқадор экспонатлар кўргазмасини ташкил қилиш масалалари ҳам муҳокама қилинди.

Представители делегации во главе с председателем Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана, руководителем Центра исламской цивилизации в Узбекистане Ф. Абдухаликовым организовали научную поездку в Великобританию.
В ходе поездки состоялась встреча с Али Сарихани, руководителем знаменитой коллекции Сарихани в Лондоне, сообщает пресс-служба ЦИЦ.
Согласно информации, Али Сарихани родился в Иране и переехал в Лондон с семьей в конце 70-х годов прошлого века. Здесь, занимаясь предпринимательской деятельностью, он основал свою богатую коллекцию.
В настоящее время в коллекции Сарихани хранится более тысячи уникальных экспонатов, относящихся к истории народов Востока. Среди них немало артефактов, непосредственно связанных с историей и культурой Узбекистана. В частности, хранятся десятки древних экспонатов и редких рукописей эпохи Сельджуков, Саманидов, Хорезмшахов и Тимуридов.
Редкие страницы Корана, относящиеся к Узбекистану, миниатюра произведения "Мираджнаме," созданная в 1438 году в Герате во времена правления Шахруха Мирзы, предметы народного прикладного искусства вызвали большой интерес у узбекских исследователей.
На встрече также обсуждались вопросы организации в Ташкенте выставки экспонатов, связанных с Узбекистаном из коллекции Али Сарихани.