Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, асраш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти раиси, Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази раҳбари Ф.Абдуҳолиқов бошчилигидаги делегация вакиллари Лондон шаҳридаги Christie's ва Sotheby’s аукцион уйларида бўлди.
Ташриф давомида Christie's аукцион савдо уйининг Ислом ва Ҳиндистон санъати бўлими бошлиғи Сара Пламбли мазкур ташкилот тарихи ва фаолияти билан қисқача таништирди. Ташкилотда мавжуд бир қатор нодир экспонатлар, тасвирий санъат асарлари ҳақида маълумот берди.
Ушбу аукцион уйида темурийлар даври китобат санъати таъсирида яратилган “Хамса” асари, “Шамс ва Муштарий” достони, шунингдек, Фирдавсийнинг “Шоҳнома”, Низомий Ганжавийнинг “Хамса”, Ҳофизи Абрунинг “Мажмаъ ут таворих” қўлёзмалари сақланмоқда.
Маълумот учун, Christie's аукцион савдо уйига 1766 йилда англиялик коллекционер Жеймс Кристи томонидан асос солинган. Бугунги кунда Christie's аукцион савдо уйи франциялик миллиардер Франсуа Пинога қарашли. Париж, Милан, Москва, Нью-Йорк сингари йирик шаҳарларда мазкур аукцион уйининг ваколатхоналари бор.
Шундан сўнг, делегация вакиллари Лондондаги яна бир аукцион савдо уйи – Sotheby’sга борди. Делегацияга Sotheby’s аукцион савдо уйи Аукцион савдолари бўлими раҳбари Бенедикт Картер, савдо уйининг масъул ходими Марям Фарҳодий ҳамроҳлик қилди. Ўзбекистонлик меҳмонлар савдо уйида сақланаётган VIII асрга мансуб суғдийлар либоси, сомонийлар даврига тегишли бўлган сопол идишлар, қорахонийлар даврига тегишли кумуш кўза, қадимий биноларга оид кошинлар, мамлуклар, аббосийлар, элхонийлар ва темурийлар даврида кўчирилгани тахмин қилинган Қуръони карим қўлёзмалари, Ўзбекистон ҳудуди икки уч аср муқаддам яратилган гиламчилик ва каштачилик намуналари, Бобурийлар даври миниатюралари билан танишди.
Маълумот учун, Sotheby’s аукцион савдо уйи шу йўналишда фаолият кўрсатувчи энг йирик савдо ташкилоти саналади. Мазкур савдо уйига Лондонда 1744 йилда китоб савдогари Самюэль Бейкер томонидан асос солинган. Айни пайтда дунёнинг 10 дан ортиқ мамлакатларида ўз филиалларига эга бўлган ушбу компаниянинг бош офиси Нью-Йоркда жойлашган.

Делегация во главе с председателем Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана, руководителем Центра исламской цивилизации в Узбекистане Ф. Абдухаликовым посетила аукционные дома Christie's и Sotheby's в Лондоне.
В ходе визита Сара Пламбли, руководитель отдела исламского и индийского искусства аукционного торгового дома Christie's, кратко ознакомила с историей и деятельностью организации. Он предоставил информацию о ряде редких экспонатов и произведений изобразительного искусства, имеющихся в организации.
В этом аукционном доме хранятся произведения "Хамса," эпос "Шамс и Муштари," созданные под влиянием книжного искусства эпохи Тимуридов, а также рукописи "Шахнаме" Фирдоуси, "Хамсы" Низами Гянджеви и "Маджма ат-таварих" Хафизи Абру.
Для справки, аукционный торговый дом Christie's был основан в 1766 году английским коллекционером Джеймсом Кристи. Сегодня аукционный торговый дом Christie's принадлежит французскому миллиардеру Франсуа Пино. Представительства этого аукционного дома имеются в таких крупных городах, как Париж, Милан, Москва, Нью-Йорк.
После этого представители делегации посетили другой аукционный торговый дом в Лондоне - Sotheby's. Делегацию сопровождали руководитель отдела аукционных продаж Sotheby's Бенедикт Картер и ответственный сотрудник торгового дома Марьям Фархади. Гости из Узбекистана ознакомились с хранящимися в торговом доме согдийской одеждой VIII века, керамической посудой эпохи Саманидов, серебряным кувшином эпохи Караханидов, изразцами, относящимися к древним зданиям, рукописями Корана, предположительно скопированными в период правления мамлюков, Аббасидов, Ильханидов и Тимуридов, образцами ковроткачества и вышивки, созданными на территории Узбекистана два-три столетия назад, образцами эпохи Бабуридов.
Для справки, аукционный торговый дом Sotheby's является крупнейшей торговой организацией, работающей в этом направлении. Этот торговый дом был основан в Лондоне в 1744 году книготорговцем Сэмюэлем Бейкером. В настоящее время головный офис этой компании, имеющей филиалы в более чем 10 странах мира, находится в Нью-Йорке.