«Маданий мерос — Ўзбекистон ва Франция ўртасидаги кўприк» мавзусида медиа-тадбир. Париж, Франция
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2018 йил 5 октябрь куни Франция Республикасига расмий ташрифи арафасида Парижда «Маданий мерос — Ўзбекистон ва Франция ўртасидаги кўприк» деб номланган медиа-тадбир бўлиб ўтди, унда Франция ва бошқа мамлакатларнинг 60 дан ортиқ таниқли олимлари ва шарқшунослари тўпланди.
Тадбирда ЮНЕСКО Бош директорининг маданият бўйича ўринбосари Эрнесто Ренато Оттоне Рамирес иштирок этди. У ўз интервьюсида сўнгги йилларда мамлакатда моддий ва маънавий меросни асраб-авайлаш бўйича олиб борилаётган саъй-ҳаракатлар муҳим аҳамиятга эга эканлигини таъкидлаб ўтди.
— Сиз бутун дунёга Ўзбекистоннинг маданий мероси нафақат мамлакатда, балки бутун жаҳонда — жумладан Европа ва АҚШнинг йирик музейларида сақланаётганини намойиш этиш учун фаол иш олиб боряпсиз. Ўйлайманки, Ўзбекистоннинг ушбу масалага бўлган жиддий муносабати — тадқиқотлар, кўргазмалар ўтказиш, янги илмий тузилмалар ва лойиҳаларни яратиш кўплаб мамлакатлар учун намуна бўла олади. Тадқиқот нафақат академик билимларни, балки фарзандларимиз ва янги авлодлар учун ҳам билимларни узатиш усулидир. ЮНЕСКО Ўзбекистон билан фаол иш олиб бораётганидан жуда мамнунмиз, — деди Ренато Рамирес.
Медиа тадбирда Франция тўпламларидаги Ўзбекистоннинг маданий меросига бағишланган нутқ ва маърузалар тингланди. Масалан, лойиҳа доирасида ҳозирги кунда Франция Миллий кутубхонасида сақланаётган Абу Али ибн Сино, Мирзо Улуғбек, Алишер Навоий қадимий қўлёзмалари тавсифларини ўз ичига олган китоб-альбомлар нашрга тайёрланмоқда. Шунингдек Лувр ва Франциядаги бошқа музейларда сақланаётган Ўзбекистон маданий меросининг ноёб экспонатлари тўғрисида ҳикоя қилувчи яна бир китоб ҳам нашрга тайёрланмоқда.
Медиа тадбир давомида «Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида», «Ўзбекистон обидаларидаги битиклар» лойиҳаларининг китоб-альбомлари ва қўлёзмаларнинг бир қатор факсимиле нусхалари ЮНЕСКО, Франциянинг етакчи музейлари ва кутубхоналари, Ўзбекистон Республикасининг Франциядаги элчихонасига беғараз совға сифатида топширишга бағишланган тадбир бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг биринчи ўринбосари Содиқ Сафоев: “Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Францияга бўлажак ташрифи арафасида бўлиб ўтадиган қатор тадбирларнинг биринчиси маданий меросга бағишлангани ажабланарли эмас, чунки маданий мерос икки халқнинг тарихий илдизларга бориб тақалади. Бундай маданий ва гуманитар масалалар халқлар ўртасида ҳамфикрлик ва ишончга олиб келади. Бугунги кунда Францияда икки мамлакат маданияти ўртасида кўприк вазифасини ўтайдиган улкан тадбир бўлиб ўтмоқда, бу эса жуда муҳимдир».
Ўзбекистоннинг барча давлатлар билан дўстона алоқаларни ўрнатишга ва ўз мамлакатининг маданий меросини тиклаш истагига қаратилган янги ошкоралик сиёсати ўз самарасини бермоқда.
Медиа тадбир иштирокчилари дунёга машҳур Лувр музейи, Шарқ тиллари ва цивилизациялари миллий институти (Inalko), шунингдек, Шарқ санъати миллий музейи (Гиме музейи) билан ҳамкорликда келишувларга эришдилар.
Тадбир «Ўзбекистон, сен мени мафтун этдинг!» байрамона кечаси билан якунланди. У миллий услубдаги кечки овқатни ўз ичига олди. Шунингдек, меҳмонлар Ўзбекистон санъаткорлари ва бадиий миллий жамоалари ижросидаги концертдан баҳраманд бўлишди.

В преддверии официального визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева во Французскую Республику 5 октября 2018 года в Париже состоялся медиаивент «Культурное наследие как мост между Узбекистаном и Францией», который собрал более 60 известных в мире ученых и востоковедов из Франции и других стран.
В мероприятии принял участие заместитель генерального директора ЮНЕСКО по культуре Эрнесто Ренато Оттоне Рамирес. В своем интервью он подчеркнул, что считает принципиально важными усилия, которые принимаются в последние годы в стране для сохранения материального и духовного наследия.
«Вы работаете над тем, чтобы показать миру, что богатство культурного наследия Узбекистана хранится не только в стране, но сохраняется во всем мире – в крупных музеях Европы и США и в других странах. Я думаю, что именно такое серьезное отношение Узбекистана к этому вопросу – через исследования, демонстрацию, создание новых научных структур и проектов – это пример для многих стран. Исследования – это путь передачи не только академических знаний, но и знаний для наших детей и новых поколений. Мы очень рады, что ЮНЕСКО активно работает с Узбекистаном», – отметил Ренато Рамирес.
В ходе медиаивента были озвучены доклады, посвященные культурному наследию Узбекистана в собраниях Франции. Так, например, в рамках проекта готовятся к выпуску книги-альбомы с описанием манускриптов Абу Али ибн Сина, Мирзо Улугбека, Алишера Навои, которые сегодня хранятся в Национальной библиотеке Франции. В процессе подготовки и еще одно издание, рассказывающее об уникальных артефактах культурного наследия Узбекистана, хранящихся в Лувре и других музеях Франции.
В ходе медиаивента состоялась акция по безвозмездной передаче книг-альбомов проекта «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира», «Архитектурная эпиграфика Узбекистана» и серии факсимильных копий манускриптов в дар ЮНЕСКО, ведущим музеям и библиотекам Франции, Посольству Республики Узбекистан во Франции.
Участники медиаивента также посетили всемирно известный музей Лувр, Национальный институт восточных языков и цивилизаций (Inalco), а также Национальный музей восточных искусств (Музей Гиме), где были достигнуты договоренности о совместном сотрудничестве.
Мероприятие завершилось праздничным вечером «Узбекистан, очарован тобой». Он включил в себя ужин в национальном стиле. Гостей также ожидал концерт в исполнении национальных коллективов Узбекистана.