«Маданий мерос — Ўзбекистон ва Франция ўртасидаги кўприк» мавзусида медиа-тадбир. Париж, Франция
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2018 йил 5 октябрь куни Франция Республикасига расмий ташрифи арафасида Парижда «Маданий мерос — Ўзбекистон ва Франция ўртасидаги кўприк» деб номланган медиа-тадбир бўлиб ўтди, унда Франция ва бошқа мамлакатларнинг 60 дан ортиқ таниқли олимлари ва шарқшунослари тўпланди.
Тадбирда ЮНЕСКО Бош директорининг маданият бўйича ўринбосари Эрнесто Ренато Оттоне Рамирес иштирок этди. У ўз интервьюсида сўнгги йилларда мамлакатда моддий ва маънавий меросни асраб-авайлаш бўйича олиб борилаётган саъй-ҳаракатлар муҳим аҳамиятга эга эканлигини таъкидлаб ўтди.
— Сиз бутун дунёга Ўзбекистоннинг маданий мероси нафақат мамлакатда, балки бутун жаҳонда — жумладан Европа ва АҚШнинг йирик музейларида сақланаётганини намойиш этиш учун фаол иш олиб боряпсиз. Ўйлайманки, Ўзбекистоннинг ушбу масалага бўлган жиддий муносабати — тадқиқотлар, кўргазмалар ўтказиш, янги илмий тузилмалар ва лойиҳаларни яратиш кўплаб мамлакатлар учун намуна бўла олади. Тадқиқот нафақат академик билимларни, балки фарзандларимиз ва янги авлодлар учун ҳам билимларни узатиш усулидир. ЮНЕСКО Ўзбекистон билан фаол иш олиб бораётганидан жуда мамнунмиз, — деди Ренато Рамирес.
Медиа тадбирда Франция тўпламларидаги Ўзбекистоннинг маданий меросига бағишланган нутқ ва маърузалар тингланди. Масалан, лойиҳа доирасида ҳозирги кунда Франция Миллий кутубхонасида сақланаётган Абу Али ибн Сино, Мирзо Улуғбек, Алишер Навоий қадимий қўлёзмалари тавсифларини ўз ичига олган китоб-альбомлар нашрга тайёрланмоқда. Шунингдек Лувр ва Франциядаги бошқа музейларда сақланаётган Ўзбекистон маданий меросининг ноёб экспонатлари тўғрисида ҳикоя қилувчи яна бир китоб ҳам нашрга тайёрланмоқда.
Медиа тадбир давомида «Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида», «Ўзбекистон обидаларидаги битиклар» лойиҳаларининг китоб-альбомлари ва қўлёзмаларнинг бир қатор факсимиле нусхалари ЮНЕСКО, Франциянинг етакчи музейлари ва кутубхоналари, Ўзбекистон Республикасининг Франциядаги элчихонасига беғараз совға сифатида топширишга бағишланган тадбир бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг биринчи ўринбосари Содиқ Сафоев: “Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Францияга бўлажак ташрифи арафасида бўлиб ўтадиган қатор тадбирларнинг биринчиси маданий меросга бағишлангани ажабланарли эмас, чунки маданий мерос икки халқнинг тарихий илдизларга бориб тақалади. Бундай маданий ва гуманитар масалалар халқлар ўртасида ҳамфикрлик ва ишончга олиб келади. Бугунги кунда Францияда икки мамлакат маданияти ўртасида кўприк вазифасини ўтайдиган улкан тадбир бўлиб ўтмоқда, бу эса жуда муҳимдир».
Ўзбекистоннинг барча давлатлар билан дўстона алоқаларни ўрнатишга ва ўз мамлакатининг маданий меросини тиклаш истагига қаратилган янги ошкоралик сиёсати ўз самарасини бермоқда.
Медиа тадбир иштирокчилари дунёга машҳур Лувр музейи, Шарқ тиллари ва цивилизациялари миллий институти (Inalko), шунингдек, Шарқ санъати миллий музейи (Гиме музейи) билан ҳамкорликда келишувларга эришдилар.
Тадбир «Ўзбекистон, сен мени мафтун этдинг!» байрамона кечаси билан якунланди. У миллий услубдаги кечки овқатни ўз ичига олди. Шунингдек, меҳмонлар Ўзбекистон санъаткорлари ва бадиий миллий жамоалари ижросидаги концертдан баҳраманд бўлишди.

MEDIA EVENT “CULTURAL HERITAGE AS A BRIDGE BETWEEN UZBEKISTAN AND FRANCE PARIS, FRANCE
On the eve of the official visit of President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to the French Republic on October 5, 2018, a media event entitled “Cultural Heritage as a Bridge between Uzbekistan and France” was held in Paris, which brought together more than 60 world-famous scientists and orientalists from France and other countries.
Media event “Cultural heritage as a bridge between Uzbekistan and France
Paris, France
The event was attended by UNESCO Assistant Director
General for Culture Ernesto Renato Ottone Ramirez. In
his interview, he emphasized that he considers the efforts
that have been made in recent years in the country to preserve the material and spiritual heritage to be of fundamental importance.
«You are working to show the world that the wealth of the cultural heritage of Uzbekistan is stored not only in the country, but it is preserved throughout the world: in major museums in Europe and the USA and in other countries. I think that such a serious attitude of Uzbekistan to this issue – through research,
demonstration, creation of new scientific structures and projects – is an example for many countries. Research is a way of transferring not only academic knowledge, but also knowledge for our children and new generations. We are very pleased that UNESCO is actively working with Uzbekistan» said Renato Ramirez.
During the media event, reports were dedicated to the cultural heritage of Uzbekistan in the collections of France. So, for example, within the framework of the project, books with albums describing the manuscripts of Abu Ali ibn Sina, Mirzo Ulugbek, Alisher Navai, which are now stored in the French National
Library, are being prepared for release. Another publication is being prepared, telling about the unique artifacts of the cultural heritage of Uzbekistan, stored in the Louvre and other museums in France.
During the media event, there took place the donation of book albums of the project “Cultural Heritage of Uzbekistan in the collections of the world”, “Architectural epigraphy of Uzbekistan” and a series of facsimile copies of manuscripts as a gift from UNESCO, to the leading museums and libraries of France, the Embassy of the Republic of Uzbekistan in France.
The media event participants also visited the world-famous Louvre Museum, the National Institute for Oriental Languages and Civilizations (Inalco), as well as the National Museum of Oriental Arts (Guimet Museum), where agreements on cooperation were reached.
The event ended with a festive evening “Uzbekistan, fascinated by you” It included a national-style dinner. Besides, the national music bands of Uzbekistan performed a concert.