«Ўзбекистон маданий мероси буюк Британия тўпламларида» мавзусида халқаро давра суҳбати Лондон, буюк Британия
2018 йил 18 апрель куни мамлакатимизнинг Лондондаги элчихонасида «Ўзбекистон маданий мероси — Буюк Британия тўпламларида» халқаро давра суҳбати бўлиб ўтди.
Давра суҳбати Ўзбекистон Электрон оммавий ахборот воситалари миллий ассоциацияси, Ўзбекистоннинг Буюк Британиядаги элчихонаси, Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги, «Zamon Press Info» нашриёт уйи, «Uzbekistan Today» ахборот агентлиги томонидан «Eriell group» нефть хизмати компаниясининг ҳомийлигида ташкил этилди.
«Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида» мультимедиа лойиҳаси вакиллари Буюк Британия йирик музейлари ва кутубхоналари, хорижий оммавий ахборот воситалари вакилларига лойиҳа ҳақида маълумот беришди ва лойиҳанинг яқин келажакдаги режалари ҳақида сўзлаб беришди. Бундан ташқари, «давра суҳбати» давомида хорижий олимларнинг Буюк Британия тўпламларида сақланаётган Ўзбекистоннинг маданий мероси тўғрисидаги маърузалари тингланди.
Тадбир давомида шунингдек, яқин келажакда бир вақтнинг ўзида Буюк Британия тўпламларига бағишланган бир нечта китоб-альбомларни нашр этиш режалаштирилганлиги таъкидланди.
Биринчи китоб қадимий тангаларга — Британия музейи тўпламида сақланаётган нумизматиканинг ёрқин намуналарига бағишланган. Альбом муаллифлари Хофстра университети (АҚШ) профессори Александр Наймарк ва Британия университети Нумизматика кафедраси мудири Роберт Брейси.
Бундан ташқари, Пемброк коллежи қошидаги форс тилини ўрганиш маркази директори, доктор Фируза Мелвил ва бир қатор британиялик олимлар билан ҳамкорликда Кембриж университети ва Оксфорддаги Бодлеан кутубхонаси тўпламлари устида ишлар давом этмоқда.
Давра суҳбати якунида фахрий меҳмонларга, хусусан Буюк Британия ҳукумати Лордлар палатаси вакили лорд Илтаф Шайхга «Ҳусайн Бойқаро Девони» қўлёзмасининг, Оксфорд Исломшунослик Маркази вакили доктор Талал Ал-Азимга эса дунёга машҳур «Катта Лангар Қуръони» нинг факсимиле нусхалари туҳфа этилди.
Бундан ташқари, «Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида» лойиҳаси доирасида нашр этилган 10 жилдлик тўплам Буюк Британиядаги ўнта йирик кутубхона ва музейларга беғараз совға қилинди.

Международный «Круглый стол» «Культурное наследие Узбекистана в собраниях Великобритании» Лондон, Великобритания
18 апреля 2018 года в посольстве нашей страны в Лондоне состоялся международный «Круглый стол» «Культурное наследие Узбекистана в собраниях Великобритании».
«Круглый стол» был организован Национальной ассоциацией электронных средств массовой информации Узбекистана, Посольством Республики Узбекистан в Великобритании, Министерством культуры Республики Узбекистан, издательским домом «Замон Пресс Инфо», информационным агентством «Uzbekistan Today» при спонсорской поддержке нефтесервисной компании «Eriell Group».
Представители мультимедийного проекта «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира» представили информацию о проекте представителям крупных музеев и библиотек Великобритании, зарубежным СМИ, а также рассказали о планах проекта на ближайшую перспективу. Кроме того, в ходе «круглого стола» были заслушаны доклады зарубежных ученых о культурном наследии Узбекистана, хранящемся в собраниях Великобритании.
В ходе мероприятия также отмечалось, что в ближайшее время планируется к изданию сразу несколько книг-альбомов, посвященных собраниям Великобритании.
Первая книга посвящена древним монетам – ярким образцам нумизматики, хранящимся в коллекции Британского музея. Авторами альбома выступят профессор университета Хофстра Александр Наймарк и заведующий отделом нумизматики Британского университета Роберт Брейси.
Кроме того, продолжается работа над книгами о собраниях Кембриджского университета и Бодлеанской библиотеки в Оксфорде за авторством директора Центра изучения персидского языка Пембрукского колледжа доктора Фирюзы Мелвилл совместно с рядом британских ученых.
По завершению «круглого стола» почетным гостям, в частности, представителю Палаты лордов правительства Великобритании лорду Илтафу Шейху, была подарена факсимильная копия бесценной рукописи дивана Султана Хусейна Байкары, а представителю Оксфордского Центра изучения ислама доктору Талал Ал-Азиму вручена в дар копия всемирно известного Катталангарского Корана.
Кроме того, изданное в рамках проекта «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира» 10-томное собрание было безвозмездно передано 10 крупным библиотекам и музеям Великобритании.