Нуфузли аукцион уйлари билан ҳамкорлик янги босқичга чиқмоқда
Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази Буюк Британиядаги “Christie’s” ва “Sotheby’s” нуфузли аукцион уйлари билан ҳамкорликни янги, стратегик ривожланиш босқичига олиб чиқмоқда. Ушбу ҳамкорлик маданий меросни асраб-авайлаш, уни халқаро миқёсда намоён этиш ва ўзбек халқининг бой тарихи ҳамда санъатини жаҳон ҳамжамиятига танитишда муҳим қадам ҳисобланади.
Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, асраш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти раиси, Марказ раҳбари Фирдавс Абдухолиқов “Sotheby’s” вакиллари — Марям Кало, Эдвард Гиббс ва Бенедикт Картер ҳамда “Christie’s” вакиллари — Марго Оганесян ва Сара Памбли билан учрашувлар ўтказди. Учрашувлар давомида ҳамкорлик истиқболлари, аукцион фаолиятидаги ўзаро алоқалар ва Ўзбекистон маданий меросига тааллуқли тарихий артефактларни юртимизга қайтариш масалалари муҳокама қилинди.
2025 йил 29–30 апрель кунлари “Sotheby’s”да ўтказилган савдоларда Ўзбекистон маданий меросига оид 34 та лот танлаб олинди. Шунингдек, 1 май куни “Christie’s” аукционида 14 та тарихий артефакт бўйича таклифлар берилди ва уларни расмий харид қилиш юзасидан келишувларга эришилди. Мазкур лотлар Ислом цивилизацияси маркази экспозициясига қўшилиши режалаштирилган.
Иккала аукцион уйи ҳам Ўзбекистон томони билан ҳамкорликда хайрия аукционлари ташкил этиш ташаббусини билдирди. Жорий йилнинг сентябрь ойида “Christie’s” билан ҳамкорликда халқаро хайрия аукциони ўтказилиши режалаштирмоқда. Шунингдек, Буюк Британияда "Ўзбекистон меросига оид артефактлар кўргазмасини" ташкил этиш кўзда тутилган.
Мазкур аукцион уйлари билан ҳамкорлик Ўзбекистоннинг бой маданий меросини асраш, глобал платформаларда уни намойиш этиш ва унинг аҳамиятини халқаро жамоатчиликка етказиш учун кенг имкониятлар яратади.

Сотрудничество с престижными аукционными домами выходит на новый уровень
Центр исламской цивилизации в Узбекистане выводит на новый, стратегический уровень сотрудничество с престижными аукционными домами "Christie's" и "Sotheby's" в Великобритании. Это сотрудничество является важным шагом в сохранении культурного наследия, его демонстрации на международном уровне и знакомстве мирового сообщества с богатой историей и искусством узбекского народа.
Председатель Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана, руководитель Центра Фирдавс Абдухаликов провел встречи с представителями "Sotheby's" - Марьям Кало, Эдвардом Гиббсом и Бенедиктом Картером, а также с представителями "Christie's" - Марго Оганесян и Сарой Памбли. В ходе встреч были обсуждены перспективы сотрудничества, взаимодействие в аукционной деятельности и вопросы возвращения в нашу страну исторических артефактов, связанных с культурным наследием Узбекистана.
На торгах, прошедших 29-30 апреля 2025 года в "Sotheby's," было отобрано 34 лота, связанных с культурным наследием Узбекистана. Также 1 мая на аукционе Christie's были поданы предложения по 14 историческим артефактам и достигнуты договоренности об их официальной покупке. Эти лоты планируется включить в экспозицию Центра исламской цивилизации.
Оба аукционных дома выступили с инициативой организации благотворительных аукционов в сотрудничестве с узбекской стороной. В сентябре текущего года совместно с Christie's планируется проведение международного благотворительного аукциона. Также в Великобритании планируется организовать "Выставку артефактов, связанных с наследием Узбекистана."
Сотрудничество с этими аукционными домами создает широкие возможности для сохранения богатого культурного наследия Узбекистана, его демонстрации на глобальных платформах и донесения его значения до международной общественности.