"Бугунги Ўзбекистон кечаги Ўзбекистон эмас"
Таниқли шарқшунос-олимлар Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Олий Мажлисга Мурожаатномасида айтиб ўтилган ташаббусларни ёқлаб чиқдилар. Улар ўз шарҳларида болалар ва ёшлар сиёсатини ҳар томонлама ислоҳ қилиш, таълим сифати ва қулайлигини ошириш, илм-фан соҳасини ривожлантириш ва албатта, мамлакатнинг маданий меросини асраб-авайлаш каби ташаббусларига алоҳида эътибор қаратдилар.
Ўзбекистон маданий меросини сақлаш, ўрганиш ва тарғиб қилиш бўйича Бутунжаҳон жамияти кенгаши аъзоси, тарих фанлари доктори, профессор, Санкт-Петербург Ислом маданияти музейи директори, Россия фанлар академияси Антропология ва этнография музейи илмий йўналиши раҳбари Ефим Резван, Ўзбекистон раҳбари кўтариб чиққан ташаббусларнинг юксак инвонпарварлик аҳамиятини қўйидагича шарҳлаб ўтди:
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Олий Мажлисга йўллаган мурожаатида қўллаган, "Бугунги Ўзбекистон кечаги Ўзбекистон эмас" деган иборасини, меҳмондўст ўзбек заминига тез-тез келиб турадиган ҳар бир киши яхши фаҳмлай олади. Янги Ўзбекистонни барпо этишга қаратилган ислоҳотларнинг натижалари бугун ҳамма жойда яққол кўзга ташланади. Ҳеч шубҳа йўқки, айнан шу ислоҳотлар, Ўзбекистонга ўтган йилги оғир синовларга қарамай, иқтисодий ўсишнинг ижобий суръатларини сақлаб қолишга муваффақ бўлган дунёдаги кам сонли мамлакатлар қаторига кириш имконини берди.
Президент мурожаатининг ижтимоий йўналишига, жумладан, қабул қилинган қарорларнинг самарадорлиги, ошкоралиги, аниқлиги ва бажарилишининг қатъийлигига қаратилган комплекс чора-тадбирларга, фуқаролик жамияти таъсирининг сезиларли ўсишига, бундай таъсир воситаларининг ва институтларини ташкил этиш ва уларни ҳар томонлама ривожлантиришга, пухта ўйланган болалар ва ёшлар сиёсатига(келажакка сармоя!), илм-фан ва инновациянинг аҳамияти ҳамма жабҳаларда ошиб боришига эътибор қаратмасликнинг имкони йўқ. Маълумки, бу ерда гап дунёга жуда кўп сонли атоқли олимлар, файласуфлар, шоирларнинг ёрқин сиймоларини етиштириб берган мамлакатда янги Ренессанс даври пойдеворини шакллантириш ҳақида бормоқда. Ўз ҳаётини ислом маданиятини ўрганишга бағишлаган мен каби бир инсон учун Президент мурожаатининг айнан ушбу қисми жуда ҳам муҳим аҳамият касб этади. Шу ўринда, Тошкентда янги замонавий университет яратиш режалари, аниқроғи Марказий Осиё Халқаро Институтининг очилиши ҳақида эшитиш ҳам жуда қувонарлидир.
Бугунги кундаги Ўзбекистоннинг очиқ, прагматик ва конструктив ташқи сиёсати бутун дунёда эътироф этилмоқда. Президент мамлакат раҳбарлари олдига жуда улкан вазифаларни қўйди. Шу ўрнида айтиб ўтиш керак, мамлакатнинг сўнгги йилларда тўплаган тажрибаси ҳам кўп миллатли ўзбек халқининг Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллигининг 30 йиллигини янги ютуқлар билан кутиб олишига бўлган ишончини янада кучайтиради.
Ўзбекистоннинг кўп асрлик тарихи ва бой маданияти Россияда доимо катта қизиқиш уйғотиб келган ва бугунги кунда кунда ҳам бу ҳолат давом этмоқда. Келаётган йилда, Ленинградда, очлик ва совуқ ҳукмрон бўлган қамал пайтида Алишер Навоийнинг 500 йиллигига бағишланган қатор илмий тадбирлар ташкил этилганлига 80 йил тўлади. Ўша пайтда энг атоқли рус шарқшунослари Нева шаҳрида яшаб ижод қилишган. 1941 йил 10 ва 12 декабрь кунлари Эрмитажда Навоийхонлик кунлари бўлиб ўтди. Ўша йил 29 декабрь куни Шарқшунослик институтида бўлиб ўтган илмий сессия ҳам буюк шоир ижоди ва ҳаётига бағишланди.
Академик Орбели Эрмитаждаги мазкур учрашувни очар экан, шундай дейди: "Шаҳримиз ва бутун мамлакатимиз бошидан кечираётган ғайриоддий бир даврда биз барча халқларимизнинг маданий ҳаётидаги муҳим санани нишонлаш, буюк шоир ва устоз Алишер Навоийнинг абадиятга муҳрланган номини ёд этиш учун фавқулодда бир муҳитда тўпландик. Душманлар аллақачон яксон бўлган ва жонсиз шаҳар деб атаётган, қуршовда қолган, очлик ва совуқ ҳукмрон бўлган шаҳарда шоирга эҳтиром кўрсатилишининг биргина ҳақиқати бор, у ҳам бўлса яна бир бор одамларнинг мардона руҳи, уларнинг енгилмас иродаси, илм-фаннинг инсонпарвар жиҳатлари абадий ўлмас эканидан далолат беради.." Шу пайт бошланган артиллерия ҳужумлари Орбелининг нутқини тўхтатиб қўйди, ҳамма ёқ титраб кетди, деразалар зириллади, Невадаги портлаш жуда яқин бўлиб, музли сув устунини осмонга улоқтирди, аммо йиғилганлар бомбадан сақланиш учун қурилган жойга тушишдан бош тортдилар ...
Келаётган йилда, Худо хоҳласа, барча қийинчиликларга қарамасдан Ўзбекистонлик ҳамкасбларимиз билан биргаликда бир қатор қизиқарли илмий, маданий ва кўргазмали лойиҳалари устида ишлашни давом эттиришимиз учун имкон яратилиши мен ва ҳамкасбларим учун жуда ҳам муҳим аҳамият касб этади.

“Сегодняшний Узбекистан — не вчерашний Узбекистан”
Известные ученые-востоковеды поддержали инициативы, заложенные в Послании Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева к Олий Мажлису. В своих комментариях они остановились на таких инициативах, как глобальное реформирование детской и молодежной политики, повышение качества и доступности образования, развитие науки и, конечно, сохранение культурного наследия страны.
Член Правления Всемирного общества по сохранению, изучению и популяризации культурного наследия Узбекистана, профессор, доктор исторических наук, директор Санкт-Петербургского Музея исламской культуры, руководитель научного направления МАЭ РАН (Россия) Ефим Резван отметил высокую гуманистическую значимость инициатив главы Узбекистана:
Эта фраза “Сегодняшний Узбекистан — не вчерашний Узбекистан” из послания Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Олий Мажлису хорошо понятна каждому, кто часто приезжает на гостеприимную узбекскую землю. Результаты реформ, направленных на построение нового Узбекистана, сегодня видны повсюду. Несомненно, что именно результаты этих реформ позволили Узбекистану оказаться сегодня среди совсем немногих стран мира, которым удалось сохранить положительные темпы экономического роста, несмотря на тяжелые испытания уходящего года.
Нельзя не обратить внимания на социальную направленность послания Президента, на комплекс мер, призванных безусловно повысить эффективность, прозрачность, конкретность, и исполняемость принимаемых решений, на очевидный рост влияния гражданского общества, на создание и всемерное развитие инструментов и институтов такого влияния, на продуманную детскую и молодежную политику (инвестиции в будущее!), на повсеместное возрастание роли науки и инноваций. Речь, как мы знаем, идет о формировании фундамента нового Ренессанса в стране, давшей миру плеяду выдающихся ученых, философов, поэтов… Для меня, человека, посвятившего жизнь изучению исламской культуры, именно эта часть послания Президента имеет наибольшее значение. Отрадно слышать в этой связи о планах создания в Ташкенте нового современного университета, об открытии Международного института Центральной Азии.
Сегодня открытая, прагматичная и конструктивная внешняя политика Узбекистана вызывает уважение во всем мире. Президент поставил перед страной несомненно очень масштабные задачи. Но опыт, приобретенный страной за последние годы вселяет уверенность в то, что 30-летие государственной независимости Республики Узбекистан многонациональный узбекский народ встретит новыми свершениями.
Многовековая история и богатейшая культура Узбекистана всегда вызывала и вызывает сегодня в России большой интерес. В следующем году исполнится 80 лет со дня проведения в осажденном, голодном и холодном Ленинграде серии научных мероприятий, посвященных 500-летнему юбилею Алишера Навои. В городе на Неве тогда жили и работали крупнейшие российские востоковеды. 10 и 12 декабря 1941 г. в Эрмитаже состоялись Навоийские чтения. Великому поэту была посвящена, состоявшаяся 29 декабря в Институте востоковедения научная сессия.
Открывая заседание в Эрмитаже, академик Орбели сказал: «В необычное время, переживаемое нашим городом и всей нашей страной, в невероятной обстановке собрались мы, чтобы отметить знаменательную дату в культурной жизни всех наших народов, вспомнить оставшееся бессмертным имя великого поэта о просветителя Алишера Навои. Уже один факт чествования поэта в городе осажденном, обреченном на страдания голода и стужи, в городе, который враги считают уже мертвым и обескровленным, еще раз свидетельствует о мужественном духе народа, о его несломленной воле, о вечно живом гуманном сердце науки...». Начавшейся артиллерийский обстрел прервал выступление Орбели, содрогнуться воздух, задребезжали стекла, взрыв на Неве, совсем рядом, взметнул в небо столб ледяной воды, но пришедшие отказались спуститься в бомбоубежище…
Для меня и моих коллег очень важно, чтобы предстоящий год позволил нам, несмотря на все очевидные сложности, продолжить совместную с нашими узбекскими коллегами работу над целой серией интересных научных, и, Бог даст, культурных и выставочных проектов.