"Бугунги Ўзбекистон кечаги Ўзбекистон эмас"
Таниқли шарқшунос-олимлар Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Олий Мажлисга Мурожаатномасида айтиб ўтилган ташаббусларни ёқлаб чиқдилар. Улар ўз шарҳларида болалар ва ёшлар сиёсатини ҳар томонлама ислоҳ қилиш, таълим сифати ва қулайлигини ошириш, илм-фан соҳасини ривожлантириш ва албатта, мамлакатнинг маданий меросини асраб-авайлаш каби ташаббусларига алоҳида эътибор қаратдилар.
Ўзбекистон маданий меросини сақлаш, ўрганиш ва тарғиб қилиш бўйича Бутунжаҳон жамияти кенгаши аъзоси, тарих фанлари доктори, профессор, Санкт-Петербург Ислом маданияти музейи директори, Россия фанлар академияси Антропология ва этнография музейи илмий йўналиши раҳбари Ефим Резван, Ўзбекистон раҳбари кўтариб чиққан ташаббусларнинг юксак инвонпарварлик аҳамиятини қўйидагича шарҳлаб ўтди:
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Олий Мажлисга йўллаган мурожаатида қўллаган, "Бугунги Ўзбекистон кечаги Ўзбекистон эмас" деган иборасини, меҳмондўст ўзбек заминига тез-тез келиб турадиган ҳар бир киши яхши фаҳмлай олади. Янги Ўзбекистонни барпо этишга қаратилган ислоҳотларнинг натижалари бугун ҳамма жойда яққол кўзга ташланади. Ҳеч шубҳа йўқки, айнан шу ислоҳотлар, Ўзбекистонга ўтган йилги оғир синовларга қарамай, иқтисодий ўсишнинг ижобий суръатларини сақлаб қолишга муваффақ бўлган дунёдаги кам сонли мамлакатлар қаторига кириш имконини берди.
Президент мурожаатининг ижтимоий йўналишига, жумладан, қабул қилинган қарорларнинг самарадорлиги, ошкоралиги, аниқлиги ва бажарилишининг қатъийлигига қаратилган комплекс чора-тадбирларга, фуқаролик жамияти таъсирининг сезиларли ўсишига, бундай таъсир воситаларининг ва институтларини ташкил этиш ва уларни ҳар томонлама ривожлантиришга, пухта ўйланган болалар ва ёшлар сиёсатига(келажакка сармоя!), илм-фан ва инновациянинг аҳамияти ҳамма жабҳаларда ошиб боришига эътибор қаратмасликнинг имкони йўқ. Маълумки, бу ерда гап дунёга жуда кўп сонли атоқли олимлар, файласуфлар, шоирларнинг ёрқин сиймоларини етиштириб берган мамлакатда янги Ренессанс даври пойдеворини шакллантириш ҳақида бормоқда. Ўз ҳаётини ислом маданиятини ўрганишга бағишлаган мен каби бир инсон учун Президент мурожаатининг айнан ушбу қисми жуда ҳам муҳим аҳамият касб этади. Шу ўринда, Тошкентда янги замонавий университет яратиш режалари, аниқроғи Марказий Осиё Халқаро Институтининг очилиши ҳақида эшитиш ҳам жуда қувонарлидир.
Бугунги кундаги Ўзбекистоннинг очиқ, прагматик ва конструктив ташқи сиёсати бутун дунёда эътироф этилмоқда. Президент мамлакат раҳбарлари олдига жуда улкан вазифаларни қўйди. Шу ўрнида айтиб ўтиш керак, мамлакатнинг сўнгги йилларда тўплаган тажрибаси ҳам кўп миллатли ўзбек халқининг Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллигининг 30 йиллигини янги ютуқлар билан кутиб олишига бўлган ишончини янада кучайтиради.
Ўзбекистоннинг кўп асрлик тарихи ва бой маданияти Россияда доимо катта қизиқиш уйғотиб келган ва бугунги кунда кунда ҳам бу ҳолат давом этмоқда. Келаётган йилда, Ленинградда, очлик ва совуқ ҳукмрон бўлган қамал пайтида Алишер Навоийнинг 500 йиллигига бағишланган қатор илмий тадбирлар ташкил этилганлига 80 йил тўлади. Ўша пайтда энг атоқли рус шарқшунослари Нева шаҳрида яшаб ижод қилишган. 1941 йил 10 ва 12 декабрь кунлари Эрмитажда Навоийхонлик кунлари бўлиб ўтди. Ўша йил 29 декабрь куни Шарқшунослик институтида бўлиб ўтган илмий сессия ҳам буюк шоир ижоди ва ҳаётига бағишланди.
Академик Орбели Эрмитаждаги мазкур учрашувни очар экан, шундай дейди: "Шаҳримиз ва бутун мамлакатимиз бошидан кечираётган ғайриоддий бир даврда биз барча халқларимизнинг маданий ҳаётидаги муҳим санани нишонлаш, буюк шоир ва устоз Алишер Навоийнинг абадиятга муҳрланган номини ёд этиш учун фавқулодда бир муҳитда тўпландик. Душманлар аллақачон яксон бўлган ва жонсиз шаҳар деб атаётган, қуршовда қолган, очлик ва совуқ ҳукмрон бўлган шаҳарда шоирга эҳтиром кўрсатилишининг биргина ҳақиқати бор, у ҳам бўлса яна бир бор одамларнинг мардона руҳи, уларнинг енгилмас иродаси, илм-фаннинг инсонпарвар жиҳатлари абадий ўлмас эканидан далолат беради.." Шу пайт бошланган артиллерия ҳужумлари Орбелининг нутқини тўхтатиб қўйди, ҳамма ёқ титраб кетди, деразалар зириллади, Невадаги портлаш жуда яқин бўлиб, музли сув устунини осмонга улоқтирди, аммо йиғилганлар бомбадан сақланиш учун қурилган жойга тушишдан бош тортдилар ...
Келаётган йилда, Худо хоҳласа, барча қийинчиликларга қарамасдан Ўзбекистонлик ҳамкасбларимиз билан биргаликда бир қатор қизиқарли илмий, маданий ва кўргазмали лойиҳалари устида ишлашни давом эттиришимиз учун имкон яратилиши мен ва ҳамкасбларим учун жуда ҳам муҳим аҳамият касб этади.

“Contemporary Uzbekistan is not bygone Uzbekistan”
Well-known orientalists supported the initiatives laid down in the Address of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to the Oliy Majlis. In their comments, they focused on such initiatives as the global reform of child and youth policy, improving the quality and accessibility of education, developing science and, of course, preserving the country’s cultural legacy.
Member of the Board of the World Society for the Study, Preservation and Popularization of the Cultural Legacy of Uzbekistan, professor, doctor of historical sciences, director of the Saint Petersburg Museum of Islamic Culture, head of the academic direction of the MAE RAS (Russia), Efim Rezvan noted the high humanistic significance of the initiatives of the head of Uzbekistan:
This phrase “Contemporary Uzbekistan is not bygone Uzbekistan” from the address of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to the Oliy Majlis is well understood by everyone who often comes to the hospitable Uzbek land. The results of the reforms aimed at building a new Uzbekistan are visible everywhere today. There is no doubt that it is the results of these reforms that have allowed Uzbekistan to be among the very few countries in the world today that have managed to maintain positive rates of economic growth, despite the difficult trials of the previous year.
One cannot but pay attention to the social orientation of the President’s message, to a set of measures designed to undoubtedly increase the efficiency, transparency, concreteness, and execution of the decisions made, to the obvious growth of the influence of civil society, to the creation and all-round development of tools and institutions of such influence, youth policy (investment in the future!), for the widespread growth of the role of science and innovation. As we know, we are talking about the formation of the foundation of a new Renaissance in a country that gave the world a galaxy of outstanding scientists, philosophers, poets ...For me, a person who has devoted his life to the study of Islamic culture, it is this part of the President’s message that is of the greatest importance. In this regard, it is gratifying to hear about the plans to create a new modern university in Tashkent, about the opening of the International Institute of Central Asia.
Today, the open, pragmatic and constructive foreign policy of Uzbekistan commands respect throughout the world. The President has undoubtedly set very ambitious tasks for the country. But the experience gained by the country in recent years instills confidence that the multinational Uzbek people will meet the 30th anniversary of the state independence of the Republic of Uzbekistan with new achievements.
The centuries-old history and the richest culture of Uzbekistan have always aroused and still arouses great interest in Russia today. Next year will mark the 80th anniversary of a series of academic events dedicated to the 500th anniversary of Alisher Navoi in the besieged, hungry and cold Leningrad. The largest Russian orientalists lived and worked in the city on the Neva at that time. On December 10 and 12, 1941, the Navoi Readings took place in the Hermitage. An academic session held on December 29 at the Institute of Oriental Studies was dedicated to the great poet.
Opening the meeting in the Hermitage, Academician Orbeli said: “In an unusual time experienced by our city and our whole country, we gathered in an incredible atmosphere to mark a significant date in the cultural life of all our peoples, to remember the name of the great poet and educator Alisher Navoi, who has remained immortal. The mere fact of honoring the poet in a city besieged, doomed to suffer hunger and cold, in a city that the enemies consider already dead and bloodless, once again testifies to the courageous spirit of the people, their unbroken will, the eternally living humane heart of science ... " ...
The artillery bombardment that began interrupted Orbeli’s speech, the air shuddered, windows rattled, an explosion on the Neva, very close, threw up a column of icy water into the sky, but those who came refused to go down to the bomb shelter.... It is very important for me and my colleagues that the coming year will allow us, despite all the obvious difficulties, to continue working together with our Uzbek colleagues on a whole series of interesting academic and, God willing, cultural and exhibition projects.