«Ўзбекистон маданий мероси - янги Ренессанс асоси» халқаро конгресси ўтказилади
15-18 декабрь кунлари Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти Тошкентда анъанавий Ўзбекистон маданий мероси ҳафталиги ва «Ўзбекистон маданий мероси - янги Ренессанс асоси» IV Халқаро конгрессини ўтказади
Конгресс очилиши 15 декабрь куни Ёшлар саройи биносида бўлиб ўтади. Унда расмий доиралар ва халқаро ташкилотлар вакиллари, таниқли хорижий ва маҳаллий олимлар иштирок этади.
Улар ўз маърузалари ва чиқишларида мамлакат маданий меросининг аҳамиятини аниқ мисоллар келтириб намойиш қиладилар, ўзбек заминининг олимлари ва ижодкорларининг жаҳон цивилизацияси ривожига қўшган ҳиссаси тўғрисида сўзлайдилар.
IV Халқаро Конгресс ишида 300 дан ортиқ хорижий ва маҳаллий олимлар, давлат, халқаро ва жамоат ташкилотлари вакиллари, шунингдек 40 мамлакатдан келган олимлар ва мутахассислар иштирок этишади.
Уларнинг аксарияти Марказий Осиё дунёнинг бошқа мамлакатларидаги Уйғониш жараёнларига ижобий таъсир кўрсатган кучли илмий ва маданий юксалиш маркази бўлганлиги ҳақида маърузалар қилишади.
«Ўзбекистон маданий мероси - янги Ренессанс асоси» IV Халқаро Конгрессининг тўрт куни чет эллик олимларнинг Ўзбекистон маданий меросининг қадр-қимматини очиб беришга бағишланган маърузалари учун ажратилган. Маданий мерос ҳафталиги илмий тақдимотлардан ташқари қизиқарли ва хилма-хил дастурни ваъда қилмоқда.

Состоится уникальный Международный конгресс «Культурное наследие Узбекистана - фундамент нового Ренессанса»
15–18 декабря Всемирное общество по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана проведет в Ташкенте традиционную Неделю культурного наследия Узбекистана и IV Международный конгресс «Культурное наследие Узбекистана - фундамент нового Ренессанса.
Открытие Конгресса состоится 15 декабря в здании Дворца Молодежи. В нем примут участие представители официальных кругов и международных организаций, видные зарубежные и отечественные ученые.
В своих докладах и выступлениях они на конкретных примерах продемонстрируют значимость культурного наследия страны, расскажут о вкладе, внесенном учеными и творческими личностями узбекской земли в развитие мировой цивилизации.
В работе IV Международного Конгресса примут участие свыше 300 зарубежных отечественных ученых, представители государственных, международных и общественных организаций, а также ученые и эксперты из 40 стран.
Многие из них выступят с докладами о том, что Центральная Азия являлась центром мощных всплесков научно-культурного подъема, оказавшего свое благотворное воздействие на процессы Возрождения в других странах мира.
Четыре дня IV Международного конгресса «Культурное наследие Узбекистана - фундамент нового Ренессанса» отведены под доклады зарубежных ученых, посвященных раскрытию ценности культурного наследия Узбекистана. Кроме научных докладов, неделя культурного наследия обещает увлекательную и разнообразную программу.