"O'zbekistonning madaniy merosi dunyo to'plamlarida" turkumiga oid kitob-albomlar, shuningdek "Ozbek tili imlo lug'ati" kitobi Isroil Milliy kutubxonasi fondiga topshirildi
O'zbekiston elchisi Feruza Mahmudova Isroil Milliy kutubxonasi bosh direktori Oren Vaynberg bilan uchrashdi, deb xabar bermoqda "Dunyo" axborot agentligi.
Uchrashuv davomida Isroil tomoniga O'zbekiston madaniy merosini o'rganish, saqlash va ommalashtirish bo'yicha butunjahon jamiyati nomidan "O'zbekiston madaniy merosi dunyo to'plamlarida" turkumiga oid kitob-albomlar, shuningdek 2020 yilda "O'zbekiston milliy ensiklopediyasi" davlat ilmiy nashriyoti tomonidan nashr etilgan "O'zbek tili imlo lug'ati" sovg'a qilindi.
Oren Vaynberg sovg'a qilingan kitoblar uchun samimiy minnatdorlik bildirdi.
Isroil tomoni qo'shma loyihalar va tashabbuslarni amalga oshirishda O'zbekiston madaniy merosini o'rganish, saqlash va ommalashtirish bo'yicha butunjahon jamiyati, shuningdek, Alisher Navoiy nomidagi Milliy kutubxona bilan hamkorlik o'rnatishga qiziqish bildirdi.
Shu bilan birga, Isroil Milliy kutubxonasi ma'muriyati fondda saqlanayotgan O'zbekistonning madaniy merosi bilan bog'liq noyob nashrlar bilan mehmonlarni tanishtirdi. Xususan, taniqli shoir, mutafakkir va davlat arbobi Alisher Navoiyning "Xamsa" (Balx, 1829) asari va buyuk olim-astronom va matematik Mirzo Ulug'bekning asosiy ilmiy asarlaridan biri bo'lgan "Yulduzlar jadvali" nusxalari namoyish etildi.

Посол Узбекистана Феруза Махмудова провела встречу с генеральным директором Национальной библиотеки Израиля Ореном Вайнбергом, сообщает ИА “Дунё”.
В ходе встречи израильской стороне от имени Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана были переданы в дар книги-альбомы из серии «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира», а также “Ўзбек тили имло луғати”, изданное государственным научным издательством «Национальная энциклопедия Узбекистана” в 2020 году.
Орен Вайнберг выразил искреннюю признательность за переданные книжные издания, которые по его словам, займут достойное место в фонде Национальной библиотеки Израиля. Израильская сторона выразила заинтересованность в налаживании взаимодействия со Всемирным обществом по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана, а также с Национальной библиотекой имени Алишера Навои в реализации совместных проектов и инициатив.
Вместе с тем администрация Национальной библиотеки Израиля ознакомила хранящиеся в фонде уникальные издания, относящиеся к культурному наследию Узбекистана. В частности, были показаны исполненные в различное время копии литературного произведения выдающегося поэта, мыслителя и государственного деятеля Алишера Навои “Хамса” (Балх, 1829 год) и одного из главных научных трудов великого ученого-астронома и математика Мирзо Улугбека “Звездные таблицы”.