РОССИЯ СТРОГАНОВ УНИВEРСИТEТИДА ЎЗБEКИСТОН МАДАНИЙ-ТАРИХИЙ МЕРОСИНИНГ 200 ДАН ОРТИҚ ОБЪЕКТИ ТОПИЛГАН
Бутунжаҳон жамияти офисида Москва давлат Строганов номидаги Бадиий-санъат академиясининг санъат тарихи ва гуманитар фанлар кафедраси мудири, профессор Кирилл Гаврилин билан учрашув бўлиб ўтди.
Ўзбекистонга тегишли ашёларни қидириш ва аниқлаш ишлари бир неча ой давом этди.
– Ўтган йилнинг ёзида Самарқандда бўлиб ўтган VI Конгрессда иштирок этишга таклиф қилишгани учун Бутунжаҳон жамиятига чин дилдан миннатдорлик билдираман. Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва тарғиб қилиш бўйича Бутунжаҳон жамияти менга нафақат дунёнинг етакчи шарқшунос олимлари билан яқиндан танишиш, балки “Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида” лойиҳаси офиси томонидан амалга оширилаётган чуқур ва тизимли ишлар билан танишиш имконини берди. Бутунжаҳон жамияти талабига биноан Строганов номидаги Россия давлат санъат ва саноат университети фондларида ўтказилган тадқиқотлар шуни кўрсатдики, бизда Ўзбекистондан келтирилган 200 дан ортиқ маданий мерос буюмлари мавжуд! Энг катта фонд эса Ўзбекистон меъморий кулолчилик намуналари тўплами бўлиб, афтидан, XX аср бошларида ўзбек кулолчилик буюмлари коллекциясини тўплаган таниқли рассом, кулол, технолог, ва реставратор Алексей Филиппов томонидан келтирилган. Коллекционер Николай II давридан ўзбек кулолчилик буюмларини йиғишни бошлаган. Бу коллекция яқинда кашф этилган бўлиб, нафақат аср бошларидаги амалий санъат намуналари, балки талабалар экспедициялари томонидан Москвага олиб келинган 60-70 йиллардаги кулолчилик буюмлари билан ҳам тўлдирилган, – деди профессор Гаврилин.
Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва тарғиб қилиш бўйича Бутунжаҳон жамияти ташаббуси билан университет мутахассислари чуқур изланишлар олиб боришди ва Ўзбекистон маданий меросининг чинакам ноёб объектларини кашф этишди. Фондда металл, халқ кулолчилик буюмлари, Хоразм ёғоч ўймакорлигинамуналари бор – буларнинг барчаси узоқ вақт давомида ўрганилмаган. Шунингдек, собиқ Совет Иттифоқи мамлакатларидан келган барча декоратив санъат усталари таҳсил олган университет филиалида – Калинин мактабида ҳам Ўзбекистондан келтирилган бир қанча буюмлар сақланади. Айрим ашёлар 1964 йилда Хоразм инқилобий музейидан олинган.
– Ушбу коллекция Марказий Осиё бозори учун яратилган муҳташам устунлар, эшиклар, кулолчилик ва чинни буюмларда ўз аксини топади. Бу ерда уруш йилларида Ўзбекистонга эвакуация қилинган рассомларнинг ижод намуналари ҳам мавжуд. Баъзи расмлар, эҳтимол, аллақачон йўқ бўлиб кетган меросимизни ифодалайди ва биз тадқиқотимизга киритадиган энг муҳим манба бўлиб хизмат қилади.
Бутунжаҳон жамиятининг қўшма лойиҳаси доирасида биз ўрганаётган яна бир объект Пушкинская майдонидаги марказий Россия давлат замонавий тарих музейидир. Унинг фондида жуда кўп Ўзбекистон буюмлари бор – булар қимматбаҳо совғалар, халқаро кўргазмаларга юборилган экспонатлар, 30-50 йиллардаги ўзбек рассомларининг энг яхши картиналари ва бошқалар.
Бу тўплам Ўзбекистоннинг энг яхши усталари томонидан яратилган биринчи даражали буюмларни ўз ичига олган, деди профессор K.Гаврилин.
Лойиҳа ҳомийси "Eriell Group нефт хизматлари компанияси, лойиҳа муаллифи ва раҳбари Фирдавс Абдухолиқов.

В СТРОГАНОВСКОМ УНИВЕРСИТЕТЕ РОССИИ ОБНАРУЖЕНО БОЛЕЕ 200 ПРЕДМЕТОВ КУЛЬТУРНО-ИСТОРИЧЕСКОГО НАСЛЕДИЯ УЗБЕКИСТАНА
В офисе Всемирного общества состоялась встреча с Кириллом Гаврилиным, профессором, заведующим кафедрой истории искусства и гуманитарных наук Московской государственной художественно-промышленной академии имени Строганова . Работа по поиску и идентификации артефактов, имеющих отношение к Узбекистану, заняла несколько месяцев.
– Я искренне благодарю Всемирное общество за приглашение к участию в VI Конгрессе, который состоялся летом прошлого года в Самарканде. Не только за то, что мне представилась возможность познакомиться с ведущими специалистами-востоковедами со всего мира, но и за ту глубокую и системную работу, который проводит офис проекта «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира» по поиску, идентификации и публикации предметов культурно-исторического наследия Узбекистана. После запроса Всемирного общества и проведенных в фондах Российского государственного художественно-промышленного университета им. Строганова исследованиях, оказалось, что предметов культурного наследия из Узбекистана у нас хранится более 200! И самый большой фонд составляет архитектурная керамика Узбекистана, по всей видимости, из коллекции Алексея Филиппова – известного художника, керамиста, технолога, реставратора начала 20 века, который стал собирать узбекскую керамику, согласно дневникам, еще при Николае II. Эта коллекция обнаружилась совсем недавно и представлена не только образцами прикладного искусства начала века, но и керамикой 60-70 годов, привезенной в Москву студенческими экспедициями, – отметил профессор К. Гаврилин.
Благодаря инициативе Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана, специалисты университета провели основательные исследования и обнаружили поистине уникальные предметы культурного наследия Узбекистана. В фондах хранится и металл, и образцы народной керамики, и дерево из Хорезма – все это оставалось долгое время не изученным. Отдельные предметы хранятся также и в филиале университета – Калининском училище – где обучались все мастера декоративного искусства из стран бывшего Союза, в т.ч. из Узбекистана. Некоторые предметы поступали из революционного музея Хорезма в 1964 году.
– Эта коллекция представлена великолепными колоннами, дверьми, керамикой и фарфором, который создавался для Центральноазиатского рынка. Также есть образцы живописи художников, которые были в эвакуацию в годы войны в Узбекистане. Некоторые картины представляют, возможно, даже уже утраченное наследие и являются важнейшим источником, который мы включим в наше исследование. Еще один фонд, который мы исследуем в рамках совместного проекта Всемирного общества – Центральный государственный музей современной истории России на Пушкинской площади. В их фондовой коллекции очень много узбекских вещей – это подарки на высшем уровне, предметы, которые отправлялись на международные выставки, лучшая живопись художников Узбекистана 30-50-хх годов и многое другое.
Эта коллекция представлена первоклассными вещами, созданными лучшими мастерами Узбекистана, – подчеркнул профессор К. Гаврилин.
Спонсором проекта выступает нефтесервисная компания "Eriell Group. Автор и руководитель проекта - Фирдавс Абдухаликов.