Тошкентда "Миллий либослар – янги Ренессанс дурдонаси" номли катта fashion-шоу модалар кўргазмаси бўлиб ўтади
15 декабрь куни" Ўзбекистон маданий мероси – янги Ренессанс пойдевори" мавзусидаги IV халқаро Конгресс доирасида ёшлар ижод саройида "Миллий либослар – янги Ренессанс дурдонаси" номли ажойиб fashion-шоунинг очилиш маросими бўлиб ўтади.
Уч кун мобайнида пойтахтимизда маҳаллий ёш дизайнерларнинг муаллифлик дефилеси ўтказилади ва улардан энг яхшилари Ўзбекистон маданий мероси ҳафталигининг махсус совринлари билан тақдирланади.
Бўлажак ажойиб тадбир ҳақида Ўзбекистон модельерлар ва дизайнерлар уюшмаси бошқаруви раиси Холида Комилова фикр билдирди:
- Бу кўргазма миллий ўзбек либосини профессионал даражада ўрганишнинг кўп йиллик натижаларини намойиш этади. Бу жараёнга турли соҳа мутахассислари – санъатшунослар, дизайнерлар, либослар лойиҳачилари ва тарихчилар жалб этилган. Кўргазмага мамлакатимизнинг турли ҳудудларидан келтирилган XIX аср охири – ХХ аср бошларига оид 50 тага яқин тарихий либосларнинг йирик коллекцияси тайёрланди. Либосларни яратишда биз тарихий аниқлик тамойилига қатъий амал қилдик – матолар, безаклар, пардозлар, орнаментлар, каштачилик техникасининг бир неча аср олдинги қўлланилган турлари ва нусхаларидан фойдаландик. Агар вилоятлар ҳақида гапирадиган бўлсак, уларнинг ҳар бирида либослар ўзига хос хусусиятларга эга бўлиб, бу борада Қорақалпоғистон, Хоразм, Сурхондарё, Қашқадарё, Фарғона водийси, Самарқанд, Тошкент ва Бухоро либосларини алоҳида ажратиб кўрсатишимиз мумкин бўлади. Fashion-шоу кўргазмасида ҳам айнан ушбу ҳудудларнинг либослари намойиш этилади. Биз, томошабинларнинг бу ердаги ранг-барангликларни кўриб, фақат Ўзбекистон маданий мероси саналмиш ўзбек либосларимизга хос бўлган рангларни ҳис қилишларини истаймиз.
Кўргазма Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, асраш ва тарғиб қилиш бўйича Бутунжаҳон жамияти томонидан «Osiyo ramzi» Ўзбекистон модельерлар ва дизайнерлар уюшмаси билан ҳамкорликда Ўзбекистон ҳукумати, Ўзбекистон Маданият вазирлиги ва Ўзбекистон Республикаси туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси кўмагида ташкил этилмоқда. Тадбир ҳомийлари – Eriel, Enter Engeneering ва «Газпромбанк» компаниялари

В Ташкенте пройдет грандиозное fashion-шоу «Национальная одежда-жемчужина нового Ренессанса»
15 декабря в рамках IV Международного Конгресса «Культурное наследие Узбекистана – фундамент нового Ренессанса» во Дворце творчества молодёжи состоится открытие уникального fashion-шоу «Национальная одежда-жемчужина нового Ренессанса
В течение трех дней в столице пройдут авторские дефиле молодых отечественных дизайнеров, лучшие из которых получат специальные призы Недели культурного наследия Узбекистана.
О предстоящем ярком событии рассказала Председатель Ассоциации дизайнеров Узбекистана Халида Камилова:
- Этот показ отразит результаты многолетнего изучения национального узбекского костюма на профессиональном уровне. К этому процессу были привлечены разнопрофильные специалисты – искусствоведы, дизайнеры, конструкторы одежды, историки. Была подготовлена обширная коллекция – около 50 единиц исторических костюмов разных регионов нашей страны конца XIX-начала XX века. При создании костюмов мы строго следовали принципу исторической достоверности - использовались те же виды и типы тканей, дизайна, украшений, орнамента, техники вышивания, что и несколько веков назад. Если говорить о регионах, в каждом из которых костюмы имеют свои характерные особенности, то можно выделить Каракалпакстан, Хорезм, Сурхандарью, Кашкадарью, Ферганскую долину, Самарканд, Ташкент и Бухару. Именно костюмы этих регионов и будут продемонстрированы на fashion-шоу. Мы хотим, чтобы зрители увидели разнообразие и ощутили колорит, который присущ только нашим узбекским костюмам, являющийся достоянием культуры Узбекистана.
Организатором показа выступает Всемирное общество по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана совместно с Ассоциацией дизайнеров Узбекистана «Осиё Рамзи» при поддержке правительства Узбекистана, Министерства культуры Узбекистана, Госкомтуризма. Спонсоры мероприятия - компании Eriel, Enter Engeneering и «Газпромбанк».