Ўзбекистонда Малайзиядаги  Ал-Бухорий фондининг бебаҳо ўзбек коллекциясига бағишланган китоб тақдимоти бўлиб ўтади
Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, асраш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамиятининг VI Конгресси доирасида, Малайзиянинг Куала –Лумпур шаҳридаги Ислом санъати музейи Ал-Бухорий фондининг бебаҳо ўзбек  коллекциясига бағишланган китоб-альбомнинг тақдимоти бўлиб ўтади.
Булар: ўрта асрлардаги  Бухоро ва Самарқанднинг манускриптлари, Бухоронинг тилла заргарлик  буюмлари, ўзбек хонликлари аҳолисининг машҳур абр матолари ва кийим-кечаклари намуналари, шунингдек, мусулмонлар ренессанси  (IX–XII асрлар) Самарқанд (Афросиёб) ва Бухоро хонлиги (XVIII аср) даврида яратилган кулолчилик буюмларидир.
Альбомда ушбу тўпламнинг энг ёрқин қисми – Ўзбекистон шаҳарларида яратилган Қуръонлар ва қўлёзмалар, кулолчилик буюмлари, қурол-яроғлар, қимматбаҳо буюмлар ва тақинчоқлар, нумизматика тақдим этилади. Альбомда тақдим этилган энг нодир артефакт VII–VIII асрларга оид сўғдиёна  шойи чопондир.
Альбомда, шунингдек XII–XIII аср бошларига тегишли энг қадимий қўлёзмалардан бири- Ал-Журжонийнинг “Ад-Заҳира ал-Хоразмшоҳия” ёки “Хоразм шоҳи хазиналари” асари ҳам тақдим этилади.  Қўлёзма хоразмшоҳлар пойтахти- Хивада яратилган бўлиб, бу сулола тарихига бағишланган.
Ўзбекистондан топилган осори-атиқалар тўплами илк бор, бир нашрда кенг оммага тақдим этилмоқда.
Малайзия Ислом санъати музейи Куала-Лумпурдаги энг йирик музейлардан биридир. У 1998-йилда ташкил этилган бўлиб, шаҳар марказида, ислом меъморчилиги услубида Миллий масжид яқинида, махсус қурилган тўрт қаватли бинода жойлашган.
Китобни яратиш- Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги ва Ўзбекистон Республикасининг Малайзиядаги элчихонаси кўмагида амалга оширилди.
Эслатиб ўтамизки, лойиҳа Eriell Group халқаро нефть хизматлари компанияси кўмагида амалга оширилмоқда. Китоб-альбом Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, асраш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамиятининг 2022-йил ёзида бўлиб ўтадиган VI Конгрессида тақдим этилади.

В Узбекистане презентуют книгу, посвященную уникальной узбекской коллекции из малайзийского фонда Аль-Бухари
В рамках VI Конгресса Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана будет презентована книга-альбом, посвященная уникальной узбекской коллекции фонда Аль-Бухари, хранящейся в Музее исламского искусства в Куала-Лумпуре, Малайзия.
Это средневековые бухарские и самаркандские манускрипты, ювелирные золотые изделия Бухары, знаменитые абровые ткани и образцы одежды населения узбекских ханств, а также керамика Самарканда (Афрасиаба), созданная в период мусульманского ренессанса (IX–XII вв.) и Бухарского ханства (XVIII в.).
В альбоме будет представлена самая яркая часть этой коллекции - Кораны и манускрипты, созданные в городах Узбекистана, керамика, оружие, украшения и драгоценности, нумизматика. Редчайшим артефактом, представленным в альбоме, является согдийский шелковый халат, датируемый VII–VIII вв.
В альбоме также будет представлена одна из древнейших рукописей начала XII–XIII вв. «Ад-Захира Ал-Хорезмшахия» или «Сокровища Шаха Хорезма» Ал-Джурджани. Рукопись была создана в Хиве – столице Хорезмшахов, и посвящена истории этой династии.
Коллекция артефактов из Узбекистана представлена широкой публике в одном издании впервые.
Музей исламского искусства Малайзии – один из крупнейших музеев в Куала-Лумпуре. Основанный в 1998 году, он располагается в специально построенном четырехэтажном здании в стиле исламской архитектуры в центре города недалеко от Национальной мечети.
Создание книги стало возможным при поддержке Министерства иностранных дел Республики Узбекистана и посольства Республики Узбекистан в Малайзии.