Ўзбекистонда Малайзиядаги  Ал-Бухорий фондининг бебаҳо ўзбек коллекциясига бағишланган китоб тақдимоти бўлиб ўтади
Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, асраш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамиятининг VI Конгресси доирасида, Малайзиянинг Куала –Лумпур шаҳридаги Ислом санъати музейи Ал-Бухорий фондининг бебаҳо ўзбек  коллекциясига бағишланган китоб-альбомнинг тақдимоти бўлиб ўтади.
Булар: ўрта асрлардаги  Бухоро ва Самарқанднинг манускриптлари, Бухоронинг тилла заргарлик  буюмлари, ўзбек хонликлари аҳолисининг машҳур абр матолари ва кийим-кечаклари намуналари, шунингдек, мусулмонлар ренессанси  (IX–XII асрлар) Самарқанд (Афросиёб) ва Бухоро хонлиги (XVIII аср) даврида яратилган кулолчилик буюмларидир.
Альбомда ушбу тўпламнинг энг ёрқин қисми – Ўзбекистон шаҳарларида яратилган Қуръонлар ва қўлёзмалар, кулолчилик буюмлари, қурол-яроғлар, қимматбаҳо буюмлар ва тақинчоқлар, нумизматика тақдим этилади. Альбомда тақдим этилган энг нодир артефакт VII–VIII асрларга оид сўғдиёна  шойи чопондир.
Альбомда, шунингдек XII–XIII аср бошларига тегишли энг қадимий қўлёзмалардан бири- Ал-Журжонийнинг “Ад-Заҳира ал-Хоразмшоҳия” ёки “Хоразм шоҳи хазиналари” асари ҳам тақдим этилади.  Қўлёзма хоразмшоҳлар пойтахти- Хивада яратилган бўлиб, бу сулола тарихига бағишланган.
Ўзбекистондан топилган осори-атиқалар тўплами илк бор, бир нашрда кенг оммага тақдим этилмоқда.
Малайзия Ислом санъати музейи Куала-Лумпурдаги энг йирик музейлардан биридир. У 1998-йилда ташкил этилган бўлиб, шаҳар марказида, ислом меъморчилиги услубида Миллий масжид яқинида, махсус қурилган тўрт қаватли бинода жойлашган.
Китобни яратиш- Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги ва Ўзбекистон Республикасининг Малайзиядаги элчихонаси кўмагида амалга оширилди.
Эслатиб ўтамизки, лойиҳа Eriell Group халқаро нефть хизматлари компанияси кўмагида амалга оширилмоқда. Китоб-альбом Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, асраш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамиятининг 2022-йил ёзида бўлиб ўтадиган VI Конгрессида тақдим этилади.

A book devoted to the unique Uzbek collection from the Islamic Arts Museum Malaysia to be presented in Uzbekistan
The 6th Congress of the World Society for the Study, Preservation and Promotion of the Cultural Legacy of Uzbekistan will include the presentation of a book-album dedicated to the unique Uzbek collection preserved at the Islamic Arts Museum Malaysia in Kuala Lumpur, Malaysia.”
These are medieval Bukhara and Samarkand manuscripts, gold jewelry from Bukhara, famous abr fabrics and samples of clothing once worn by the population of the Uzbek khanates, as well as earthenware from Samarkand (Afrasiab) created during the period of the Muslim Renaissance (9th-12th centuries) and the Bukhara Khanate (18th century) .
The album will present the brightest part of this collection - Qur'ans and manuscripts created in the cities of Uzbekistan, ceramics, weapons, jewelry, and coins. The rarest artifact presented in the album is a Sogdian silk robe dating back to the 7th-8th centuries.
In addition, the album will also feature one of the oldest manuscripts of the early 12th-13th centuries - the “Al-Dhakhira Al-Khwarazmshahiyya or the Treasures of the Shah of Khwarazm, by Al-Jurjani. The manuscript was created in Khiva, the capital of the Khwarezm Shahs, and is dedicated to the history of this dynasty.
This is the first time the collection of artifacts from Uzbekistan is presented to the general public in one publication.
The Islamic Arts Museum Malaysia in Kuala Lumpur is one of the largest museums in Kuala Lumpur. Founded in 1998, it is housed in a purpose-built four-story Islamic architecture building in the city center close to the National Mosque.
The book has been created with the support of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan and the Embassy of the Republic of Uzbekistan in Malaysia.
It is worth noting that the project is supported by the international oilfield service company Eriell Group. The book-album will be presented at the 6th Congress of the World Society for the Study, Preservation and Promotion of the Cultural Legacy of Uzbekistan in the summer of 2022.