Ўзбекистонда Татаристон Республикаси музейларида ўзбек меросига бағишланган китоб тақдимоти бўлиб ўтмоқда
“Ўзбекистон маданий мероси- жаҳон тўпламларида” лойиҳаси доирасида, биринчи марта Татаристон Республикаси коллекцияларидаги Ўзбекистон маданий меросига бағишланган китоб-альбом нашрга тайёрланмоқда. Альбомда илк бор, бир вақтнинг ўзида иккита йирик музей – Татаристон Республикаси Миллий музейи ва Татаристон Республикаси Давлат тасвирий санъат музейининг ўзбек коллекциялари тақдим этилади.
Таъкидлаб ўтиш жоизки, Қозон ва Ўзбекистоннинг шаҳарларини узоқ йиллик тарихий ва маданий алоқалар боғлаб туради. ХХ асрнинг бошларидан, улар ҳар хил этнографик ва археологик экспедициялар форматида бўлиб ўтган, бу ишларнинг натижасида Ўзбекистоннинг қадимги манзилгоҳларидан топилган ҳунармандчилик буюмлари ва топилмалар, Волга бўйининг энг йирик шаҳри бўлган Қозонга етказилган.
Тасвирий санъат соҳасидаги ўзаро муносабатларга келсак, улар тақдирларида иккала минтақа бир хил аҳамиятга эга бўлган рассомлар туфайли шаклланди. Булар: П. Беньков, Ч. Аҳмаров, Б. Урманче ва бошқалардир. Бунинг натижаси ўлароқ, Қозон музейи коллекцияларида Ўзбекистон ҳудудида яратилган ёки ўзбек заминига бағишланган ажойиб санъат буюмлари тўплами вужудга келган.
Альбомни яратишда татаристонлик мутахассислар фаол иштирок этишди. Татаристон Республикаси Миллий музейи директори Алиса Львовна Вяткина ва Татаристон Республикаси Давлат тасвирий санъат музейи бош директори Розалия Миргалимовна Нургалеева, Бутунжаҳон жамиятининг альбом яратиш ташаббусини қўллаб-қувватладилар. Музейлар ходимлари учун, фондларда сақланиб келинаётган, келиб чиқиши ўзбекона бўлган буюмларни мақсадли равишда топиш ва санасини аниқлаштириш ўзига хос тадқиқот ишига айланган. Фондлардаги ишлар узоқ вақт давом этган. Бухородан заргарлик буюмлари топилган, булар- аёллар тақинчоқлари, башанг ясатилган от безаклари, эркаклар ва аёлларнинг шойи кийимлари, нафис бахмал камарлар. Ноёб экспонатлар қаторига, Добросмислов коллекциясидан 1920 йил санасига оид бўлган Хоразм ипак боналари ҳам киради. Иккинчи музей- ўзбекистонлик рассомлар, хусусан, Чингиз Аҳмаровнинг расмлари билан машҳур. Қозонда туғилган, номи Ўзбекистон тасвирий санъати ривожи билан узвий боғлиқ бўлган Павел Беньковнинг суратлари ҳам катта қизиқиш уйғотган.
Альбомларнинг муаллифлари сифатида- Лилия Илевна Саттарова (Татаристон Республикаси Миллий музейи) ва Дина Диасовна Хисамова (Татаристон Республикаси Давлат тасвирий санъат музейи) майдонга чиқдилар.
Лойиҳа Eriell Group- халқаро нефть хизматлари компанияси кўмагида амалга оширилмоқда.
Туркумнинг янги китоб-альбомларининг тақдимотлари, Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамиятининг 2022 йил ёзида бўлиб ўтадиган VI Конгрессида бўлиб ўтади.

В Узбекистане презентуют книгу, посвященную узбекскому наследию в музеях Республики Татарстан
В рамках проекта "Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира" впервые готовится к изданию книга-альбома, посвященная культурному наследию Узбекистана в собраниях Республики Татарстан. В альбоме впервые будут представлены узбекские коллекции сразу двух крупнейших музеев – Национального музея Республики Татарстан и Государственного музея изобразительных искусств Республики Татарстан.
Отметим, что Казань и города Узбекистана связывают давние историко-культурные контакты. С начала ХХ века они происходили в формате разного рода этнографических и археологических экспедиций, благодаря которым ремесленные изделия и находки с древних городищ Узбекистана попадали в Казань, крупнейший город Поволжья.
Что касается взаимодействий в сфере изобразительного искусства, они складывались благодаря художникам, в судьбах которых оба региона были одинаково значимы. Это П. Беньков, Ч. Ахмаров, Б. Урманче и другие. Как результат, музейные собрания Казани обладают замечательными собраниями предметов искусства, созданных на территории Узбекистана, либо посвященных узбекской земле.
В создании альбома приняли активно участие специалисты из Татарстана. Директор Национального музея Республики Татарстан Алиса Львовна Вяткина и Генеральный директор Государственного музея изобразительных искусств Республики Татарстан Розалия Миргалимовна Нургалеева поддержали инициативу Всемирного общества о создании альбома.
Для сотрудников музеев целенаправленное выявление и уточнение датировок предметов узбекского происхождения, хранящихся в фондах, стало своего рода научно-исследовательской работой. Работа в фондах продолжалась длительное время. Были обнаружены ювелирные изделия Бухары – женские украшения, предметы декора парадного выезда лошади, мужская и женская шелковая одежда, нарядные бархатные пояса.
К числу редких экспонатов относятся также шелковые боны Хорезма из коллекции Добросмыслова, датируемые 1920 годом. Второй музей славится полотнами художников - уроженцев Узбекистана, в частности Чингиза Ахмарова. Большой интерес представляли и картины уроженца Казани, чье имя неразрывно связано со становлением изобразительного искусства в Узбекистане, – Павла Бенькова.
Авторами альбомов выступили Лилия Илевна Саттарова (Национальный музей Республики Татарстан) и Дина Диасовна Хисамова (Государственный музей изобразительных искусств Республики Татарстан).
Проект реализуется при поддержке международной нефтесервисной компании Eriell Group.  Новые книги-альбомы серии будут презентованы  на VI Конгрессе Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана летом 2022 года.