Тошкентнинг хар бир фуқороси умрида камида бир маротаба Ҳиндистоннинг иккинчи бош вазири Лал Баходир Шастри ёдгорлигини кўрган. Шастри бюсти туширилган пушти гранитдан иборат кичик бир тагкурси Ўзбек ҳайкалтароши Я.Шапиро томонидан ишланган.
Ёдгорлик нафақат икки давлат ўртасидаги дўстона муносабатларни ёдга олиш учун, балки Ўзбек заминида бу фоний дунёни тарк этган буюк Ҳинд сиймоси хотираси учун очилган.
1965 йилда яна Покистон ва Ҳиндистон ўртасида тўқнашувлар бошланиб, бу ҳодисалар давлатлар ўртасида Иккинчи Урушга олиб келган. Тез орада томонлар келишувга эришган сулҳга қарамай, вазият узоқ вақт давомида кескинлигича қолди.
1966 йил 10 Январида Ҳиндистон ва Покистон бош вазирлари ҳарбий харакатларни тўхтатиш тўғрисида Тошкент Декларациясини имзоладилар. Тарихий воқеадан кейинги кун Лал Баходир юраги билан хаста бўлиб қолади ва хуруждан бир соат ўтиб, вафот этади. Эрталаб, Тошкентда аэропортгача дафн маросими бўлиб ўтади.
Ўзбекистонда Лал Баходир Шастри шарафига Ҳинд тили ўқитиладиган мактаб ҳамда унинг номи билан Шастри номидаги Ҳинд маданият маркази очилди ва номи билан аталди.

«Великий уравнитель: Лал Бахадур Шастри»
Памятник второму премьер-министру Индии Лал Бахадуру Шастри хотя бы раз в жизни видел каждый житель Ташкента. Небольшой постамент из розового гранита с бюстом Шастри, выполненный узбекским скульптором Я. Шапиро.
Памятник открыли не только в ознаменование дружественных отношений между двумя государствами, но в память о великом индийском деятеле, покинувшего этот бренный мир на узбекской земле.
В 1965 году между Пакистаном и Индией вновь произошли столкновения, которые привели к Второй войне между этими государствами. Несмотря на перемирие, к которому вскоре пришли стороны, обстановка оставалась накалённой еще продолжительное время.
10 января 1966 года премьер-министры Индии и Пакистана подписали Ташкентскую декларацию о прекращении военных действий. В ночь после исторического события Лал Бахадуру стало плохо с сердцем и через час после приступа он умер. Утром в Ташкенте прошла похоронная процессия до аэропорта.
В Узбекистане в честь Лал Бахадура Шастри была открыта и названа его именем школа, в которой обучают языку хинди и Индийский культурный Центр, также носящий имя Шастри.