Бутунжаҳон жамиятининг “Ўзбекистон маданий мероси – Янги Ренессанс пойдевори” VI Халқаро Конгресси ҳақида
2022 йилнинг 22-24 июль кунлари Самарқанд шаҳрида Бутунжаҳон жамиятининг “Ўзбекистон маданий мероси – янги Ренессанс пойдевори” VI Халқаро конгресси бўлиб ўтди.
Тадбир Ўзбекистон маданий меросини сақлаш, ўрганиш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти томонидан Eriell Group компанияси ҳомийлигида, Ўзбекистон Фанлар академияси, Ташқи ишлар вазирлиги, Туризм ва маданий мерос вазирлиги, Самарқанд вилояти ҳокимлиги, Абу Райхон Беруний номидаги Шарқшунослик институти, ЮНEСКО ишлари бўйича Миллий комиссия, Ислом цивилизацияси маркази, “Ўзбекистон ҳаво йўллари” Давлат авиакомпанияси, “Замон пресс инфо” нашриёт уйи, шунингдек, ISESCO, IRSICA сингари халқаро ташкилдотлар билан ҳамкорликда ўтказилди. Конгресс ишида дунёга машҳур 250 дан ортиқ шарқшунос олимлар, 33 нафар машҳур халқаро музейлар директорлари, 15 нафар музей раҳбарлари, 6 нафар халқаро ташкилот вакиллари, 10 дан ортиқ академик, 20 дан ортиқ профессор, 20 нафар фан доктори иштирок этди.
22 июль куни Самарқанд шаҳридаги Ёшлар марказида “Ўзбекистон маданий мероси замонавий илм-фан эътиборида” мавзусида халқаро илмий конференция ўтказилди.
23 июль куни “Ўзбекистон маданий мероси – янги Ренессанс пойдевори” VI Халқаро Конгрессининг тантанали очилиш маросими ҳамда шўъба мажлислари бўлиб ўтди. Маросимда Ўзбекистон Республикаси Республикаси Бош вазирининг ўринбосари А.Абдуҳакимов, Ўзбекистон Фанлар академияси вице-президенти Б.Абдуҳалимов, Ислом цивилизацияси маркази бош директори Ш.Миноваров, Бутунжаҳон жамияти бошқаруви раиси Ф.Абдухолиқов, америкалик танқли тарихчи олим Фредерик Старр ва бошқалар иштирок этишди.
Икки кун давомида хорижлик ва ўзбекистонлик таниқли шарқшунос, тарихчи, этнограф ҳамда санъатшунос олимларнинг Ўзбекистон ва Марказий Осиё мамлакатлари маданий меросига бағишланган 100 дан ортиқ маърузалар тингланди.
Конгресс доирасида “Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида” туркумидаги 10 та янги китоб-альбом тақдимоти (51-60 жилд) бўлиб ўтди. Бундан ташқари, Европанинг етакчи матбаа корхоналаридан бири - Mueller& Schindler нашриётида ўзбек заминининг буюк фарзанди, атоқли олим Мирзо Улуғбек буюртмаси билан яратилган “Китаби сиварил-кавакиб ас-сабита” (Қўзғалмас юлдузлар тасвири ҳақидаги китоб) қўлёзмасининг факсимил нусхаси намойиш этилди.
Конгресс доирасида “Халқларни бирлаштирувчи мерос”, “Марказий Осиё ва Озарбайжон”, “Жаҳон жамияти учун янги йўналишлар: режалар ва истиқболлар”, “Миллий музейлар ва тўпламлар Жаҳон ҳамжамияти диққат марказида” каби мавзуларда давра суҳбатлари бўлиб ўтди.
Шунингдек Ўзбекистон санъатига оид “Орол ва Аму қирғоқларида. Қорақалпоқ санъати” ва “Безак: эстетика, сеҳр, маъно” китобларининг тақдимоти ўтказилди. Конгресс иштирокчилари ва меҳмонлари Самарқанднинг тарихий обидаларини ҳам зиёрат қилишди.
24 июль куни Регистон майдонидаги Улуғбек мадрасасида ўтказилган ёпилиш маросимида Бутунжаҳон жамиятининг VI Конгресси иштирокчиларининг декларацияси қабул қилинди.
Мазкур ҳужжатда дунё ҳамжамияти томонидан “Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида” лойиҳаси доирасида нашр этилаётган китобларга, шунингдек, уларни энг йирик илмий муассасалар, кутубхоналар ва музейларга кенгроқ тарқатишга юқори қизиқиш билдирилаётгани алоҳида таъкидланган. Шунингдек, Конгресс иштирокчилари Ўзбекистон Республикаси Президенти ва ҳукуматига маданият соҳаси, гуманитар фанларнинг тобора ривожланиб бораётгани, Ўзбекистон халқларининг маданий меросини асраб-авайлашга қаратилган ташаббуслар доимий равишда қўллаб-қувватланаётгани учун чуқур миннатдорчилик билдиришган.

The 6th International Congress "Cultural Legacy of Uzbekistan - the Foundation of a New Renaissance"
The 6th International Congress "Cultural Legacy of Uzbekistan - the Foundation of a New Renaissance" was held in Samarkand on September 22-24 this year.
The event was attended by more than 350 people from 35 countries. These are oriental scholars, 6 heads of international organizations, 50 directors of famous international museums, 15 academicians, 25 professors, 22 doctors of sciences, museum workers, 150 media representatives, media personalities interested in studying and preserving the cultural legacy of Uzbekistan.
A scientific conference "Cultural Legacy of Uzbekistan in the Focus of Modern Science" was held within the framework of the Congress. It included 3 sectional scientific sessions - "Presentation of books-albums created in 2021 - the first half of 2022", "Perspective directions of publishing activities of the project Cultural Legacy of Uzbekistan in the World Collections", "Topical issues of archeology and art history of Central Asia in the focus of attention of the World Society."
Three round tables were held: "Legacy uniting peoples: Central Asia and Azerbaijan", "New directions of the World Society: plans and prospects", "National museums and collections in the focus of the World Society."
More than 100 scientific reports on Uzbekistan’s rich cultural legacy were read during the Congress. Scientists made 40 sensational statements about unique Uzbek artifacts found in hundreds of world collections. Among them - a unique 1311-year-old robe from Sogd in the Museum of Islamic Art in Kuala Lumpur; a collection of gold jewelry, which once belonged to the Emir of Bukhara and now is stored in Italy; 68 paintings by famous Uzbek artists of the last century at the A. Kasteyev State Museum of Arts in Almaty; diplomatic gifts of the Uzbek khans to the emperors of Russia stored in the Hermitage; a collection of medieval blue ceramics from Bukhara in Malaysia, and much more.
The Congress also included the presentation of 10 new books-albums of the series "Cultural Legacy of Uzbekistan in the World Collections" (51th-60th volumes) as the result of the painstaking, complex work of scientists - members of the World Society who devoted their lives to studying the cultural legacy of Uzbekistan.
10 videos about the activities of the World Society and the publication of books in the series "Cultural Legacy of Uzbekistan in the World Collections" were shown.
In addition, unique, colorful gift editions of the books “On the Banks of the Aral and the Amu. Art of the Karakalpaks” and "Ornament: Aesthetics, Magic, Meaning” were presented.
The event also included a presentation of a facsimile of the rarest manuscript created by order of the outstanding son of the Uzbek land, astronomer Mirzo Ulugbek. The historical value and authenticity of this rare ancient manuscript, kept in the collection of the National Library of France, is undeniable. The ancient manuscript was presented by one of Europe's leading publishing houses Mueller & Schindler.
Frederick Starr - political analyst, historian, writer, adviser to three US presidents on Russia and Eurasia, founder of the Central Asia-Caucasus Institute - presented a pilot version of his new book “Rivals in Mind, 1000 AD:  How Beruni and Ibn Sina Created Their Own Renaissance."
Within the framework of the 6th International Congress "Cultural Legacy of Uzbekistan - the Foundation of a New Renaissance", a photo contest was held among its participants and guests with 572 photos and stories published on Instagram.
The most important scientific event was covered by 150 national and foreign media.
The congress concluded with the adoption of a declaration in which scientists and members of the World Society praised the efforts of the President and the Government of Uzbekistan to preserve the cultural legacy.