Бутунжаҳон жамиятининг “Ўзбекистон маданий мероси – Янги Ренессанс пойдевори” VI Халқаро Конгресси ҳақида
2022 йилнинг 22-24 июль кунлари Самарқанд шаҳрида Бутунжаҳон жамиятининг “Ўзбекистон маданий мероси – янги Ренессанс пойдевори” VI Халқаро конгресси бўлиб ўтди.
Тадбир Ўзбекистон маданий меросини сақлаш, ўрганиш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти томонидан Eriell Group компанияси ҳомийлигида, Ўзбекистон Фанлар академияси, Ташқи ишлар вазирлиги, Туризм ва маданий мерос вазирлиги, Самарқанд вилояти ҳокимлиги, Абу Райхон Беруний номидаги Шарқшунослик институти, ЮНEСКО ишлари бўйича Миллий комиссия, Ислом цивилизацияси маркази, “Ўзбекистон ҳаво йўллари” Давлат авиакомпанияси, “Замон пресс инфо” нашриёт уйи, шунингдек, ISESCO, IRSICA сингари халқаро ташкилдотлар билан ҳамкорликда ўтказилди. Конгресс ишида дунёга машҳур 250 дан ортиқ шарқшунос олимлар, 33 нафар машҳур халқаро музейлар директорлари, 15 нафар музей раҳбарлари, 6 нафар халқаро ташкилот вакиллари, 10 дан ортиқ академик, 20 дан ортиқ профессор, 20 нафар фан доктори иштирок этди.
22 июль куни Самарқанд шаҳридаги Ёшлар марказида “Ўзбекистон маданий мероси замонавий илм-фан эътиборида” мавзусида халқаро илмий конференция ўтказилди.
23 июль куни “Ўзбекистон маданий мероси – янги Ренессанс пойдевори” VI Халқаро Конгрессининг тантанали очилиш маросими ҳамда шўъба мажлислари бўлиб ўтди. Маросимда Ўзбекистон Республикаси Республикаси Бош вазирининг ўринбосари А.Абдуҳакимов, Ўзбекистон Фанлар академияси вице-президенти Б.Абдуҳалимов, Ислом цивилизацияси маркази бош директори Ш.Миноваров, Бутунжаҳон жамияти бошқаруви раиси Ф.Абдухолиқов, америкалик танқли тарихчи олим Фредерик Старр ва бошқалар иштирок этишди.
Икки кун давомида хорижлик ва ўзбекистонлик таниқли шарқшунос, тарихчи, этнограф ҳамда санъатшунос олимларнинг Ўзбекистон ва Марказий Осиё мамлакатлари маданий меросига бағишланган 100 дан ортиқ маърузалар тингланди.
Конгресс доирасида “Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида” туркумидаги 10 та янги китоб-альбом тақдимоти (51-60 жилд) бўлиб ўтди. Бундан ташқари, Европанинг етакчи матбаа корхоналаридан бири - Mueller& Schindler нашриётида ўзбек заминининг буюк фарзанди, атоқли олим Мирзо Улуғбек буюртмаси билан яратилган “Китаби сиварил-кавакиб ас-сабита” (Қўзғалмас юлдузлар тасвири ҳақидаги китоб) қўлёзмасининг факсимил нусхаси намойиш этилди.
Конгресс доирасида “Халқларни бирлаштирувчи мерос”, “Марказий Осиё ва Озарбайжон”, “Жаҳон жамияти учун янги йўналишлар: режалар ва истиқболлар”, “Миллий музейлар ва тўпламлар Жаҳон ҳамжамияти диққат марказида” каби мавзуларда давра суҳбатлари бўлиб ўтди.
Шунингдек Ўзбекистон санъатига оид “Орол ва Аму қирғоқларида. Қорақалпоқ санъати” ва “Безак: эстетика, сеҳр, маъно” китобларининг тақдимоти ўтказилди. Конгресс иштирокчилари ва меҳмонлари Самарқанднинг тарихий обидаларини ҳам зиёрат қилишди.
24 июль куни Регистон майдонидаги Улуғбек мадрасасида ўтказилган ёпилиш маросимида Бутунжаҳон жамиятининг VI Конгресси иштирокчиларининг декларацияси қабул қилинди.
Мазкур ҳужжатда дунё ҳамжамияти томонидан “Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида” лойиҳаси доирасида нашр этилаётган китобларга, шунингдек, уларни энг йирик илмий муассасалар, кутубхоналар ва музейларга кенгроқ тарқатишга юқори қизиқиш билдирилаётгани алоҳида таъкидланган. Шунингдек, Конгресс иштирокчилари Ўзбекистон Республикаси Президенти ва ҳукуматига маданият соҳаси, гуманитар фанларнинг тобора ривожланиб бораётгани, Ўзбекистон халқларининг маданий меросини асраб-авайлашга қаратилган ташаббуслар доимий равишда қўллаб-қувватланаётгани учун чуқур миннатдорчилик билдиришган.

VI Международный Конгресс Всемирного общества Культурное наследие Узбекистана — основа нового Ренессанса» состоялся в Самарканде 22-24 июля текущего года.
В мероприятии приняли участие более 350 человек из 35 стран мира. Это ученые-востоковеды, 6 руководителей международных организаций, 50 директоров известных международных музеев, 15 академиков, 25 профессоров, 22 доктора наук, работники музеев, 150 представители СМИ, медиаперсоны, интересующиеся вопросами изучения и сохранения культурного наследия Узбекистана.
В рамках Конгресса состоялась 1 научная конференция «Культурное наследие Узбекистана в фокусе современной науки». Она включила в себя 3 секционных научных заседания – «Презентация книг-альбомов, подготовленных в 2021 – первой половине 2022 года», «Перспективные направления издательской деятельности проекта «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира», «Актуальные вопросы археологии и истории искусства Центральной Азии в фокусе внимания Всемирного общества».
Состоялось 3 круглых стола: «Наследие, объединяющее народы: Центральная Азия и Азербайджан», «Новые направления деятельности Всемирного общества: планы и перспективы», «Национальные музеи и коллекции в фокусе внимания Всемирного общества».
В течение работы Конгресса было зачитано более 100 научных докладов, посвященных богатейшему культурному наследию Узбекистана. Прозвучали 40 сенсационных заявлений ученых об уникальных узбекских экспонатах, найденных в сотнях мировых коллекций. В их числе – уникальный халат из Согда в Музее исламского искусства Куала-Лумпура, возраст которого насчитывает 1311 лет, коллекция золотых украшений Бухарского эмира в Италии, 68 полотен известных узбекских художников прошлого века в Государственном музее искусств им. Кастеева в Алма-Ате, дипломатические подарки узбекских ханов императорам России, хранящиеся в Эрмитаже, коллекцию средневековой голубой керамики Бухары в Малайзии и многое другое.
Было презентовано 10 новых книг-альбомов серии «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира» (51-60 том) как результата непрерывного, сложнейшего труда ученых – членов Всемирного общества, посвятивших свою жизнь изучению культурного достояния Узбекистана.
Показано 10 видеороликов о деятельности Всемирного общества и издании книг серии «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира».
Кроме этого, презентованы уникальные и красочные подарочные издания книг «У берегов Арала и Аму. Искусство каракалпаков» и Орнамент: эстетика, магия, смысл».
Состоялась презентация факсимиле редчайшей рукописи, созданной по заказу выдающегося сына узбекской земли, звездочета Мирзо Улугбека. Историческая ценность и подлинность этого редкого древнего манускрипта, хранящегося в собрании Национальной Библиотеки Франции, не вызывает сомнений. Древний манускрипт презентовал один из ведущих в Европе издательских домов Mueller&Schindler.
Политический аналитик, историк, писатель, советник трёх президентов США по России и Евразии, основатель Института Центральной Азии и Кавказа Фредерик Старр презентовал на Конгрессе пилотную версию своей новой книги «Соперники в разуме, 1000 г. н.э.: как Беруни и Ибн Сина создали свое собственное Возрождение».
В рамках VI международного конгресса «Культурное наследие Узбекистана — основа нового Ренессанса» был проведен фотоконкурс среди его участников и гостей в социальной сети Instagram. Было опубликовано 572 фотографии и истории.
Важнейшее научное событие освещали 150 национальных и зарубежных СМИ.
Конгресс завершился принятием декларации, в которой ученые, члены Всемирного общества дали высокую оценку усилиям Президента и правительства Узбекистана по сохранению культурного наследия.