Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти аъзолари делегациясининг БААдан ташрифи
30 апрель куни БААнинг Шаржа шаҳридаги Археологик ва моддий мерос фонди делегацияси Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва тарғиб қилиш бўйича Бутунжаҳон жамияти (БЖ) офисига ташриф буюрди. Делегацияга фонд директори, БЖ аъзоси, қурултойларимизнинг доимий иштирокчиси, 2023-2024 йилларда нашрдан чиқадиган БАА тўпламларидаги Ўзбекистон маданий меросига бағишланган китоб-альбом куратори, Иса Юсуф бошчилик қилди. Унга ҳамкасблари Саид Алнакби, Адил Алҳосани ва Мустава Тетанжи ҳамроҳлик қилди.
Шунингдек, офис меҳмони Япониядаги Михо музейининг махсус тадқиқотчиси, Бутунжаҳон жамияти бошқаруви аъзоси Сергей Лаптев бўлди.
Делегация “Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида”, “Ўзбекистон меъморий эпиграфияси” туркумидаги китоблар, шунингдек, “Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида” лойиҳасининг тақдирлаш нашрлари билан танишди.
Меҳмонларга Жаҳон жамияти фаолияти, йўналишлари, ишлари натижалари ва яқин келажакдаги режалар ҳақида тақдимот қилинди. Шунингдек, “Ўзбекистон маданий мероси БАА тўпламларида” китоб-альбомини тайёрлашнинг амалий масалалари ҳам муҳокама қилинди.
Ташриф якунида Исо Юсуф таъкидлади:
– Шаржа амирлиги (БАА) археология қўмитаси кўп йиллардан буён Яқин ва Ўрта Шарқ тарихини ўрганиб келмоқда. Биз тадқиқотимизни БААда ҳам, бошқа мамлакатларда ҳам олиб борамиз. Бу ишда бизга доктор Жасим Сабоҳ ёрдам беради. Хорижий илмий доиралар, жумладан, Қувайт, Яман ва Баҳрайн, Франциядан келган мутахассислар билан ҳам ҳамкорлик қиламиз. Фаолиятимиз натижалари, қизиқарли кашфиётлар билан бирга нашр этаётган китобларимизда ҳам ўз аксини топмоқда.
Муайян соҳаларда ўзбек олимлари билан ҳам ҳамкорлик қиламиз. Биз бир неча йиллардан буён Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти конгресслари иштирокчисимиз. Бутунжаҳон жамияти бошқаруви аъзоси жаноб Сергей Лаптев билан биз археологик тадқиқотлар олиб бормоқдамиз, Марказий Осиёда топилган ёки Арабистон ярим ороли ҳудудидан Буюк ипак йўли йўллари бўйлаб топилган ашёларни ўрганмоқдамиз. Ушбу ҳамкорлик БАА ва Ўзбекистон ўртасидаги илмий ва маданий алоқаларни мустаҳкамлашга ёрдам беради, деб умид қиламиз.
Мамлакатларимизни кўплаб тарихий омиллар, жумладан, Буюк Ипак йўли бирлаштиради. Масалан, БАА ҳудудидан Кушонлар подшолигининг тангалари топилган. Орадан асрлар ўтиб, Тошкент ва Самарқандда Аббосийлар сулоласи тангалари зарб қилинган. Мовароуннаҳр Араб халифалиги мавжуд бўлган йилларда Шарқ билан Ғарбни, Жануб билан Шимолни боғловчи нуқта эди.

Visit of the delegation of members of the World Society for the Study, Preservation and Popularization of the Cultural Legacy of Uzbekistan from the UAE
On April 30, the office of the World Society (WS) for the study, preservation and popularization of the cultural legacy of Uzbekistan was visited by a delegation of the Archaeological Tangible Heritage Foundation in Sharjah, UAE. The delegation was headed by the director of the foundation Eisa Yusif, WS member, regular participant in our congresses, curator of a book-album dedicated to the cultural legacy of Uzbekistan in the collections of the UAE, which is going to be published in 2023-2024. He was accompanied by his colleagues Said Al-nakbi, Adil Al-hosani and Mustava Tetanji.
Besides, the office was glad to welcome Sergey Laptev, special researcher at the Miho Museum in Japan, board member of the World Society.
The delegation got acquainted with the books of the Cultural Legacy of Uzbekistan in the World Collections and Architectural Epigraphy of Uzbekistan series, as well as with gift editions of the Cultural Legacy of Uzbekistan in the World Collections project.
The guests enjoyed a presentation on the activities of the World Society, the results of its work and immediate plans. The meeting included the discussion of the practical issues of preparing the book-album Cultural Legacy of Uzbekistan in the UAE Collections.
At the end of the visit, Eisa Yusif noted:
- Sharjah Emirate Archeology Committee (UAE) has been studying the history of the Near and Middle East for many years. We conduct our research both in the UAE and in other countries. Dr. Jasim Sabah helps us in this work. We also cooperate with foreign scientific circles, including specialists from Kuwait, Yemen and Bahrain, as well as from France. The results of our work, as well as interesting discoveries, are reflected in the books we publish.
In certain areas, we also cooperate with Uzbek scholars. For several years we have been participanting in the congresses of the World Society for the Study, Preservation and Popularization of the Cultural Legacy of Uzbekistan. With Mr. Sergey Laptev, board member of the World Society, we are conducting archaeological research, studying artifacts discovered in Central Asia, or found on the territory of the Arabian Peninsula along the routes of the Great Silk Road. This collaboration will hopefully help strengthen academic and cultural ties between the UAE and Uzbekistan.
Our countries are united by many historical factors, including the Great Silk Road. For example, coins from the Kushan Kingdom were found on the territory of the UAE. Centuries later, coins of the Abbasid dynasty were minted in Tashkent and Samarkand. Mawarannahr was a hub connecting East and West, South and North during the years of the Arab Caliphate.
The valuables once belonging to Caliph Mamun are kept in Uzbekistan. The emirate of Sharjah also has some valuable artifacts from the territory of Uzbekistan. All these monuments are evidence of close ties between our regions in the Middle Ages, thanks to active contacts along the Silk Road routes. Our plans include the preparation of a book-album dedicated to the cultural heritage of Uzbekistan in the UAE.
I would like to thank Mr. Abdukhalikov for the reception. I am sure that our cooperation in the format of the World Society for the Study, Preservation and Popularization of the Cultural Legacy of Uzbekistan will bring bright results.