Американинг машҳур CNBC телеканали илк бор Ўзбекистон ҳақидаги бир қатор фильмларни эфирга узатмоқда
Жорий йилнинг 8 декабридан бошлаб, АҚШнинг СNBC («Consumer News and Business Channel») телеканали Ўзбекистонга бағишланган олтита фильмни эфирга узатишни бошлади.
Мазкур ҳужжатли фильмларда янги Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотлар, сўнгги йилларда мамлакатимизда ижтимоий-сиёсий, иқтисодий ва маданий соҳаларда рўй бераётган ўзгаришлар таниқли хорижий журналистлар талқинида намойиш қилинмоқда. Мазкур фильмларда Ўзбекистон ва Афғонистон ўртасидаги муносабатлардаги ижобий ўзгаришлар ҳам ўз аксини топган. Фильмлар америкалик машҳур журналист ва телебошловчи Райан Чилкот томонидан суратга олинган. У ушбу фильмларни яратиш учун Ўзбекистон ва Афғонистонга бир неча бор ташриф буюрган.
Яна учта фильм Буюк Британиянинг Imotus кинокомпанияси томонидан СNBC телекомпанияси буюртмасига асосан суратга олинган.
«Ўзбекистон электрон оммавий ахборот воситалари Миллий ассоциацияси ва “Ўзбеккино” Миллий агентлиги билан ҳамкорликда яратилган ушбу фильмлар халқаро ҳамжамиятни Ўзбекистонда юз бераётган янгиланишлар жараёни билан таништиришга, шунингдек Марказий Осиёда кузатилаётган кенг кўламли сиёсий жараёнлар билан яқиндан таништиришда муҳим аҳамиятга эга”, - дейди ижодий ҳамкорлардан бири – Belgrave Europe компанияси халқаро алоқалар бўйича мутахассиси Фред Харрисон.
“Бугунги кунда юртимизда амалга оширилаётган ислоҳотлар билан танишиш мақсадида дунёнинг турли ҳудудларидан хорижий журналистлар, кинематографлар келаётгани қувонарли ҳол, - дейди “Ўзбеккино” Миллий агентлиги раҳбари Фирдавс Абдухолиқов. – биз ҳар доим бундай ташаббусларни қўллаб-қувватлаймиз ва уларга қўлимиздан келгунича ёрдам берамиз”.
Эслатиб ўтамиз, CNBC телеканалида Ўзбекистон ҳақидаги фильмлар Америка вақти билан шанба ва якшанба кунлари (14,15, 21, 22, 28 декабрь) 21:15 да, душанба кунлари (16, 23 декабрь) 23:30 да намойиш қилинади

The famous American CNBC channel broadcasts 6 films about Uzbekistan for the first time
On December 8 of this year, six films dedicated to Uzbekistan started broadcasting on the American television channel CNBC.
Documentary films reflect the reforms taking place in the Republic in recent years in the political, economic, social and cultural spheres through the eyes of famous foreign journalists. A number of films are devoted to positive changes in relations between Uzbekistan and Afghanistan. These films have been prepared by the famous American journalist and spokesperson Ryan Chilcote, who came to Uzbekistan three times and also traveled specifically to shoot these films in Afghanistan.
Three more films have been produced by Imotus, a British film company that has been working on the production of documentaries for the US channel CNBC, a UK – based company I – Motus.
“The documentaries, created together with the Uzbek partners of NAEMMI and National Agency “Uzbekkino”, hopefully will cause a wide positive response from the international community and will be able to tell the world about new Uzbekistan, including large – scale changes in the Central Asian region. I am glad that we have managed to organize the arrival of two world – class filmmakers who have come to Uzbekistan and created these films. The films show real Uzbekistan to an international audience” – commented Fred Harrison, international communications consultant at Belgrave Europe.
“The country is undergoing large – scale and significant transformations relating to different spheres of life. It is gratifying that well – known foreign journalists and filmmakers aspire to Uzbekistan, see and note these positive changes in their documentaries on the new Uzbekistan. We have always welcomed this, and in the future we will provide support to those who express a desire to speak about our country”, Firdavs Abdukhalikov, head of National Agency “Uzbekkino”, emphasized.
It has to be noted that films about Uzbekistan on the American CNBC channel will be broadcasted on Saturdays (December 14, 21, 28) at 21:15 US time.