«Arabe 5036» raqamli qo‘lyozma nеchta miniatyurani o‘z ichiga oladi?
«Suvar al-kavakib» asarining «Arabe 5036» raqamli qo‘lyozmasi ikkita tekislikda: Yerdan va samoviy gumbazdan ko‘rinuvchi yulduzlar turkumini aks ettirgan 74 ta miniatyurani o‘z ichiga oladi.
Ushbu tasvirlarning ba’zilari usluban qisman Xitoy san’at namunalaridan ilhomlanib chizilgan bo‘lishi mumkin. Xitoydan Amir Temur huzuriga kelgan elchilar va Ulug‘bekning 1420—1421 yillarda Pekinga jo‘natgan elchilari, shubhasiz, Xitoyning san’at asarlari va badiiy namunalariga nisbatan qiziqish uyg‘otganlar.
Mavzu doirasida batafsil “O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida” turkumidagi «Movarounnahr bеzakli qo‘lyozmalari Fransiya to‘plamlarida» kitob-albomida (XXIX jild) tanishishingiz mumkin.

Manuscript of the work “Suwar al-Kawakib” arabe 5036 contains 74 paintings representing the constellations, each one represented as seen on the earthly sphere and as in the sky.
The style of some of these representations (F. 45 a etc.) may have been partially inspired by pictorial models from China. The Ambassador from China to Timur’s court and the Ambassador sent in 1420 – 1421 by Ulugbek to Beijing had undoubtedly served to development of the interest in Chinese art objects and art models.
You can learn more about the topic in the book-album "Illustrated manuscripts from Mawarannahr in the collections of France" (Volume XXIX) in the series "The Cultural Legacy of Uzbekistan".