Бобурийлар даврига оид бир қилич тарихи
Жорий йилнинг апрель ойида Буюк Британиянинг Лондон шаҳрида жойлашган Sotheby’s аукцион уйида Филипп Мисcилье коллекциясига тегишли кўплаб нодир қилич ва ханжарлар савдога чиқарилди. Улар орасида Бобурийлар хонадони вакили Шоҳ Олам I  нинг вазирларидан бири, Авадҳа  вилояти наввоби Осаф уд-давла томонидан инглиз армияси генерали Клод Мартинга ҳадя қилинган қилич ҳам бор эди.
Салтанатнинг йирик амалдори Осаф уд-давла
Буюк саркарда Заҳириддин Муҳаммад Бобур асос солган қудратли Бобурийлар салтанати Ҳиндистоннинг катта қисмида 332 йил давомида ҳукмронлик қилди. Салтанат асрлар давомида кўплаб вилоятлар, мухтор ва ярим мустақил давлатларни ҳам ўз ичига олган.
Ҳиндистон шимолидаги Авадҳа (Ауда) давлати ҳам Бобурийлар салтанатининг муҳим таркибий қисми ҳисобланган. Авадҳа ҳукмдори (наввоб) айни пайтда Бобурийлар саройида вазир лавозимини ҳам эгаллаган. Улардан бири наввоб Осаф уд-давла (1748-1797) Бобурийлар салтанатининг йирик амалдорларидан бири эди.
Маълумки, бу пайтда Англия ҳукумати ўзининг “Ост-Индия” компанияси воситасида Ҳиндистонни ҳар тарафлама асорат остига олаётган эди. Айниқса, Шоҳ Олам II ҳукмронлиги даврида салтанат ҳам иқтисодий, ҳам ҳарбий жиҳатдан таназзулга юз тутган эди. Ана шундай бир пайтда Авадҳа наввоби, вазир Осаф уд-давла  бобурий ҳукмдорга садоқат билан хизмат қилди.
Осаф уд-давла нафақат ўз бошқаруви остидаги Авадҳада, балки бутун Ҳиндистонда бир қатор ислоҳотларни амалга оширишга хизмат қилди. Файзобод,  Лакнау сингари шаҳарларда унинг ташаббуси билан бир қанча масжиду мадрасалар, шифохоналар ва карвонсаройлар қурилди.
Клод Мартин ким эди?
Инглизларнинг Ҳиндистондаги минглаб ҳарбийлари орасида нафақат қаҳри қаттиқ саркадалар, балки санъат ва маданиятга, илм-фанга катта раҳбат кўрсатувчи зиёли зобитлар ҳам бор эди. Уларнинг бири француз миллатига мансуб Клод Мартин (1735-1800) эди. У ёшлигида Шарқ тарихи ва санъатига қизиқиш билан улғайди.
Бу пайтда французлар ҳам Шарққа, айниқса Ҳиндистонга катта қизиқиш  билан қарай бошлаган, 1664 йилда инглизларга тақлидан ўзларининг  “Инд-Ориентал” (Indes Orientales) ширкатига асос солишган эди. Клод Мартин 16 ёшида ушбу ширкатга ишга киради ва кўп ўтмай Ҳиндистонга жўнайди. У 10 йилга яқин ушбу ширкатда офицер бўлиб хизмат қилди. 1761 йилда Ҳиндистоннинг французларга қарашли Пондичерри округи инглизлар томонидан босиб олинади. Бу тўқнашувдан французлар катта йўқотишга дуч келади. Орадан анча вақт ўтгач, Клод Мартин француз армиясига ёлланади ва шундан сўнг унинг ҳақиқий карьераси бошланади.
Бу пайтда Авадҳа вилоятида ҳам инглизларнинг катта контингенти сақланар, маҳаллий ҳукмдорлар улар билан келишиб ишлашар, сарой амалдорлари орасида инглиз амалдорлари кўпчиликни ташкил этарди.
Гарчи бошқа дин ва миллат вакили бўлса-да, Клод Мартин Бобурийлар салтанатига айрича ҳурмат ва эҳтиром билан ёндашарди. Ана шу садоқати ва хизматлари сабаб у ҳам Британия ҳукумати, ҳам Бобурийлар томонидан бир қатор унвонлар ва ҳадялар билан тақдирланди. 1795 йилда у Британия ҳарбий қўмондонлигидан генерал-майор унвонини олди. 1800 йилда Лакхнауда вафот этди.
Клод Мартин моҳир саркарда бўлиши баробарида осори атиқаларнинг ашаддий ишқибози эди. У Ҳиндистондаги рассомлар, олимлар, шоирлар ва санъаткорлар билан доимий алоқада эди. Ҳинд рассомлари ишлаган кўплаб суратларни ўз галереяси учун қиммат нархлардан сотиб оларди.
У ўз саройида махсус музей яратган бўлиб, у ерда Ҳиндистон тарихига оид минглаб нодир экспонатлар жамланган эди. У ҳукмдорлар, яқин дўстлари томонидан берилган туҳфаларни ҳам алоҳида тўпламда жамлаб борарди.
Қимматбаҳо қилич туҳфа қилинади
Наввоб Осаф уд-давла кунларнинг бирида унинг меҳнатларини муносиб баҳолаб, олтин, кумуш  ва қимматбаҳо тошлар билан безатилган қилич туҳфа қилади. Олий навли пўлатдан ишланган қиличнинг тиғ қисмида форс тилида “би ҳукми саркори олийжоҳ Наввоб Осаф уд-давла, волийи Авадҳа женрал Мартин Соҳиби “Ост Индия компани” атойи фармойи санайи 1201 ҳижрия” (“Ост Индия” компанияси генерали, соҳиб Мартин жаноблари Авадҳ волийси Осаф уд-давла зоти олийлари фармонига кўра мукофотланди) жумласи битилган. Ушбу матнга кўра, қилич милодий 1786-1787 йилларда генералга совға қилинган.
Клод Мартин бу қилични умрининг сўнггига қадар энг қиммат ҳадялар қаторида асраб келган. Генералнинг ўлимидан сўнг унинг коллекциясидаги нодир буюмлар аукционлар орқали дунёнинг турли бурчакларига тарқалади.
Мазкур қилич охирги марта 1985 йилда Нью-Йоркда ўтгазилган аукцион савдоларида йирик коллекцонер Филипп Миссилье (1942-2002) коллекцияси учун сотиб олинган ва №176С инвентар рақами остида сақланган. 2010-2011 йилларда Ҳиндистон ва Францияда ташкил қилинган халқаро кўргазмаларда намойиш қилинган.
Эндиликда бу нодир қилич Бобурийлар даврининг нодир дурдонаси сифатида Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази хазинасида сақланмоқда.

История одного меча эпохи Бабуридов
В апреле этого года в аукционном доме Sotheby's в Лондоне, Великобритания, было выставлено на продажу множество редких мечей и кинжалов, принадлежащих коллекции Philip Miscile. Среди них был меч, подаренный генералу английской армии Клоду Мартину Асафом уд-даула, наместником провинции Авадха, одним из министров Шаха Алама I, представителя династии Великих Бабуридов.
Высокопоставленный чиновник империи Асаф уд-даула
Могущественная империя Бабуридов, основанная великим полководцем Захириддином Мухаммадом Бабуром, правила большей частью Индии в течение 332 лет. На протяжении веков империя включала в себя множество провинций, автономных и полунезависимых государств.
Государство Авадха (Ауда) на севере Индии также было важной частью империи Бабуридов. Правитель Авадхи (наваб) одновременно занимал должность визиря при дворе Бабуридов. Один из них, Навваб Асаф уд-давла (1748-1797), был одним из видных чиновников империи.
Как известно, в это время английское правительство всесторонне колонизировало Индию посредством своей Ост-Индской компании. Особенно во время правления Шаха Алама II империя пришла в упадок как в экономическом, так и в военном отношении. В это время наместник Авадхи, визирь Асаф уд-даула, верно служил правителю.
Асаф уд-давла способствовал проведению ряда реформ не только в Авадхе, находившейся под его контролем, но и по всей Индии. По его инициативе в таких городах, как Файзабад и Лакхнау, было построено несколько мечетей, медресе, больниц и караван-сараев.
Кто был Клод Мартин?
Среди тысяч британских солдат в Индии были не только суровые полководцы, но и интеллигентные офицеры, которые проявляли большую преданность искусству, культуре и науке. Одним из них был француз Клод Мартин (1735-1800). В юности он рос с интересом к истории и искусству Востока.
В это время французы также начали проявлять большой интерес к Востоку, особенно к Индии, и в 1664 году, подражая англичанам, основали свою компанию "Indes Orientales." В 16 лет Клод Мартин устроился на работу в эту компанию и вскоре отправился в Индию. Он служил офицером в этой компании около 10 лет. В 1761 году французский округ Пондичерри в Индии был оккупирован англичанами. В этом столкновении французы понесли большие потери. Спустя некоторое время Клод Мартин нанимается во французскую армию, и именно тогда начинается его настоящая карьера.
В это время в провинции Авадха также сохранялся большой контингент англичан, с которыми работали местные правители, и среди придворных чиновников английские чиновники составляли большинство.
Хотя Клод Мартин принадлежал к другой религии и национальности, он относился к империи Великих Моголов с особым уважением и почтением. Благодаря этой преданности и заслугам он был награжден рядом титулов и подарков как британским правительством, так и Моголами. В 1795 году он получил звание генерал-майора от британского военного командования. Он умер в Лакхнау в 1800 году.
Клод Мартин был не только искусным полководцем, но и страстным поклонником древностей. Он поддерживал постоянную связь с художниками, учеными, поэтами и деятелями искусства в Индии. Многие картины, созданные индийскими художниками, он покупал по высоким ценам для своей галереи.
В своем дворце он создал специальный музей, где были собраны тысячи редких экспонатов, относящихся к истории Индии. Он также собирал в отдельную коллекцию дары, подаренные правителями и близкими друзьями.
Дорогой меч будет подарен
Навваб Асаф уд-давла однажды по достоинству оценил его труд и подарил ему меч, украшенный золотом, серебром и драгоценными камнями. На лезвии меча, изготовленного из высококачественной стали, на персидском языке было написано: "Би хукми саркори олийжох Наввоб Осаф уд-давла, волийи Авадха генерал Мартин Сохиби "Ост-Индская компания" атойи фармойи санаи 1201 хиджрий" ("Генерал Ост-Индской компании, господин Сохиб Мартин был награжден по указу его превосходительства Осафа уд-давла, волийи Авадха"). Согласно этому тексту, меч был подарен генералу в 1786-1787 гг. н.э.
Клод Мартин хранил этот меч среди самых дорогих подарков до конца своей жизни. После смерти генерала редкие предметы из его коллекции были распространены по всему миру через аукционы.
Последний раз этот меч был приобретен на аукционе в Нью-Йорке в 1985 году для коллекции крупного коллекционера Philip Missile (1942-2002) и хранился под инвентарным номером No176S. Представлен на международных выставках, организованных в 2010-2011 годах в Индии и Франции.
Теперь этот редкий меч хранится в сокровищнице Центра исламской цивилизации в Узбекистане как редкая жемчужина эпохи Великих Бабуридов.