«Россия 24» телеканали Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг қўламли ислоҳатлар тўғрисида репортаж чиқарди. Канал мухбирлари мамлакатнинг иқтисодий, сиёсий ва ижтимоий хаётидаги Янги Ўзбекистонни ташкил этувчи глобал ўзгаришларга эътибор қаратди.
Репортажда журналистлар мамлакатдаги инфраструктура қурилишининг суъратларини меъморий дурдоналар қурилишига алоҳида устувор аҳамият берилган Амир Темур салтанатининг гуллаб – яшнаган даври билан таққослашди.
«Ўзбекистоннинг барча минтақаларида – турар жой мажмуалари қурилишидан тортиб транспорт иншоатлари қурилишигача йирик лойиҳалар амалга оширилмоқда. 30 йил мобайнида биринчи марта Тошкент метросининг узунлиги кенгайтирилди. Икки йил ичида сўнгги ўн йилликларда ўз саноатида биринчи бўлган металлургия заводи қурилди», дейилади видеода.
Ушбу ўзгаришлар, шунингдек, 2021 йилга мўлжалланган улкан режалар хақида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ўзининг Олий Мажлисга йиллик мурожаатида сўзлаб берди. Келгуси йилда мамлакат ўз мустақиллигининг 30 йиллигини нишонлайди ва хозирда хаётнинг барча сохаларига таъсир кўрсатадиган кейинги ислоҳатлар вектори шаклланмоқда.
«Кенг қўламли иқтисодий ва молиявий ислоҳатлар мамлакатни узоқ уйқувдан сўнг, том маънода, уйғотди. Биргина шу йилнинг ўзида қарийиб икки юзта йирик корхона ишга туширилди», – дейди мухбир Борис Мақсудов.
Қайд этилишича, Ўзбекистондаги иқтисодий ислоҳатлар дунёдаги энг очиқ ислоҳатлардан бири сифатида тан олинган ва ҳатто пандемия ҳам бошланган сайи – харакатларга путур етказа олмаган.

Чем удивил новогодний Узбекистан российских журналистов. Специальный репортаж телеканала "Россия 24"
На телеканале Россия 24 вышел репортаж о масштабных реформах, происходящих в Узбекистане. В фокусе корреспондентов канала – глобальные преобразования в экономической, политической, социальной жизни страны, формирующие Новый Узбекистан.
В репортаже журналисты сравнивают темпы строительства инфраструктуры в стране с эпохой расцвета империи Амира Темура, когда возведению архитектурных шедевров уделялось особое, приоритетное внимание.
«Крупные проекты реализуются во всех регионах Узбекистана – от возведения жилых комплексов до строительства транспортных объектов. Впервые за 30 лет ташкентская подземка растет в длину. За два года построен металлургический завод, который стал первым в своей отрасли за последние десятилетия», - отмечается в видеосюжете.
Об этих изменениях, а также грандиозных планах на 2021 года рассказал Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в ежегодном Послании к Олий Мажлису. В будущем году страна будет отмечать 30-летиe своей независимости, и именно сейчас формируется вектор дальнейших реформ, которые коснутся всех сфер жизни.
«Масштабные экономические и финансовые реформы буквально разбудили страну после долгой спячки. Только в этом году запущено почти две сотни крупных предприятий», - говорит корреспондент Борис Максудов.
Отмечается, что узбекские экономические реформы признаны одними из самых открытых в мире, и даже пандемия не смогла подкосить начатое.