Тошкентда "Олтин Ҳумо" миллий кинотақдимоти ўтказилади
22 декабрь куни Киночилар уйида Ўзбекистон Кинематография агентлиги, Ўзбекистон Киноарбоблари ижодий уюшмаси томонидан анъанавий “Олтин Ҳумо” миллий кинотақдимоти бўлиб ўтади.
"Миллий кинематография — Янги Ўзбекистоннинг тимсоли" киноойлиги доирасида ташкил этилаётган тақдимотда ғолиблар "Энг яхши сценарий", "Энг яхши операторлик иши", "Энг яхши режиссёрлик иши", "Энг яхши аёл роли", "Энг яхши эркак роли", "Томошабин меҳрини қозонган фильм", "Энг яхши фильм", "Миллий кинематографияга қўшган ҳиссаси учун" каби номинациялар бўйича тақдирланади.
Мазкур кинотақдимот дастуридан 2019-2020 йиллар суратга олинган фильмлар ўрин олган бўлиб, тадбир кино соҳасида фаолият юритаётган ижодкорларнинг меҳнатларини муносиб баҳолаш, уларни қўллаб-қувватлаш мақсадида ташкил этилмоқда.
Саралаш комиссияси аъзолари томонидан танланган номзодлар номинациялар бўйича ғолиблик учун даъвогарлик қилишади.
"Олтин Ҳумо" миллий кинотақдимоти саралаш комиссияси аъзолари таркиби қуйидаги мутахассислардан иборат:
1. Исамат Эргашев – саралаш комиссияси раиси, кинорежиссёр, актёр, Ўзбекистонда хизмат кўрсатган маданият ходими;
2. Шуҳрат Маҳмудов – кинорежиссёр, Давлат мукофати совриндори, “Меҳнат шуҳрати” ордени соҳиби;
3. Бахтиёр Назаров – рассом, доцент, Ўзбекистонда хизмат кўрсатган санъат арбоби;
4. Ойбек Копадзе – киношунос, санъатшунослик фанлари доктори;
5. Мавзур Махмудов – режиссёр, Ўзбекистонда хизмат кўрсатган маданият ходими;
6. Бахтиёр Якубов – киношунос, санъатшунослик фанлари доктори (РНD).
Маълумот учун, сараланган фильмлар "Олтин Ҳумо" миллий кинотақдимотида 2019 йилнинг 1 январидан 2020 йилнинг 31 декабрига қадар (икки йил давомида) премьераси бўлиб ўтган киномаҳсулотлар орасидан танлаб олинган.

Ещё одно культурное событие: в Ташкенте состоится национальная кинопремия «Олтин хумо»
22 декабря в Доме кинематографистов состоится национальная кинопремия «Олтин хумо». Мероприятие организовано Агентством кинематографии и Творческим союзом кинодеятелей Узбекистана.
Победители кинопремии, организованной в рамках месячника кино «Национальная кинематография - образ нового Узбекистана», будут награждены в номинациях «Лучший сценарий», «Лучшая операторская работа», «Лучшая режиссерская работа», «Лучшая женская роль», «Лучшая мужская роль», «Приз зрительских симпатий», «Лучший фильм», «За вклад в развитие национальной кинематографии».
В программу кинопремии включены фильмы, снятые в 2019-2020 годах. Мероприятие организовано для того, чтобы достойно оценить и поддержать работу кинематографистов.
Кандидаты, отобранные членами Отборочной комиссии, будут соревноваться в нескольких номинациях.
В состав отборочной комиссии национальной кинопремии «Олтин хумо» вошли:
1. Исамат Эргашев - председатель отборочной комиссии, кинорежиссер, актер, заслуженный работник культуры Узбекистана;
2. Шухрат Махмудов - кинорежиссер, лауреат Государственной премии, кавалер ордена «Мехнат Шухрати»;
3. Бахтиёр Назаров - художник, доцент, заслуженный деятель искусств Узбекистана;
4. Ойбек Копадзе - кинокритик, доктор искусствоведения;
5. Мавзур Махмудов - режтссер, заслуженный деятель культуры Узбекистана;
6. Бахтиёр Якубов - кинокритик, доктор искусствоведения (PhD).
Для информации, отбор проходил среди фильмов, премьера которых состоялась с 1 января 2019 года по 31 декабря 2020 года (в течение двух лет).