Ўзбекистон давлат тарих музейи
Ўзбекистон фанлар академияси қошидаги давлат тарих музейи 145 йилдан ошиқ вақт давомида шакллантирилган. Бугунги кунда музей йирик илмий-маърифий марказ сифатида фаолият олиб бориб, юксак салоҳияти билан юртимиз тараққиётига ҳисса қўшмоқда.
Бугунги кунда музей фондларида 340 мингга яқин ашёлар, шу жумладан — 70 минг археологик, 100 мингдан зиёд нумизматик, деярли 18 мингта этнографик асори атиқалар сақланмоқда. Шунингдек, музейда юртимиз тарихига оид 120 мингдан ошиқ фотосурат ва ҳужжатлар, 18 мингдан кўпроқ  номдаги ёдгорлик буюмлари ва бошқалар мавжуд.
Музейнинг археология бўлимида фондидан ибтидоий, антик даврлар ва ўрта асрларга хос бўлган 325 жамланма ўрин олган.
Солнома тўпламларига эса палеолит (эрамиздан 1,5 млн йил аввалги давр) давридан то ХVI асрга қадар бўлган тарихий манбалар жамланган.
Музей экспонатлари орасида – ўзига хос меҳнат қуроллари, бронзадан ва темирдан ясалган иш анжомлари, шиша ва ҳайкалтарошлик, ёғоч ўймакорлиги, деворий тасвирлар ва бошқа намуналар мавжуд.

Государственный музей истории Узбекистана
Государственный музей истории Узбекистана Академии наук Республики Узбекистан формировался в течение более чем 145 лет и в настоящее время представляет собой крупный научно-просветительский центр, обладающий значительным потенциалом для развития.
В настоящее время его фонды насчитывают около 340 тысяч предметов, в том числе –более 70 тысяч археологических, более 100 тысяч нумизматических, около 18 тысяч этнографических предметов, более 120 тысяч фотографий и документов по истории края нового и новейшего времени, более 18 тысяч вещественных реликвий и др.
В составе археологического фонда Музея 325 коллекций первобытной, античной и средневековой эпох.
Хронологически коллекции охватывают периоды, начиная с эпохи раннего палеолита (1,5 млн лет до н. э.) до ХVI в. включительно.
Среди экспонатов – уникальные орудия труда, предметы бронзолитейного и железолитейного производств, изделия из стекла и дерева, скульптуры, настенная живопись и др.