Таниқли олим, АҚШдан бўлган Бутунжаҳон жамияти илмий кенгашининг аъзоси Фредерик Старр Ўзбекистоннинг меъморий ёдгорликларини виртуал реконструкция қилишни таклиф қилди
Таниқли олим, АҚШдан бўлган Бутунжаҳон жамияти илмий кенгашининг аъзоси Фредерик Старр Ўзбекистоннинг меъморий ёдгорликларини виртуал реконструкция қилишни таклиф қилди.
«Ўзбекистоннинг маданий мероси – янги Ренессанс пойдевори» IV Халқаро конгресси доирасида таниқли олим, АҚШдан келган тарихчи Фредерик Старр келажакдаги сайёҳлар ва талабалар уларни «жонли» хис қилишлари учун Ўзбекистон меъморий ёдгорликларини виртуал реконструкция қилишни таклиф қилди.
«Бундай лойиҳа сайёҳлик соҳасини ва қадимий ёдгорликларни сезиларли даражада бойитиши ва, албатта, музей коллекцияларини кенгайтириши мумкун. Ушбу виртуал қайта қуриш талабаларнинг келажак авлодларига йўқолган ўтмишни қайта тиклашга имкон беради. Бу Ўзбекистонда аллақачон ғойиб бўлган қурилиш санъатининг ажойиб намуналарини қўшиш орқали жаҳон архитектураси тарихини қайта ёзиш имкониятини яратиши билан бир ҳил аҳамиятга эга», деди Фредерик Старр.

Известный ученый, член научного совета Всемирного общества из США Фредерик Старр предложил виртуально реконструировать архитектурные памятники Узбекистана
В рамках IV Международного конгресса «Культурное наследие Узбекистана – фундамент нового Ренессанса» Известный ученый, историк из США Фредерик Старр (https://telegra.ph/SSHA-Frederik-Starr-predlozhil-virtualno-rekonstruirovat-arhitekturnye-pamyatniki-Uzbekistana-12-15) выступил с предложением провести виртуальную реконструкцию архитектурных памятников Узбекистана, чтобы будущие туристы и студенты смогли ощутить их "вживую".
- Такой проект мог бы значительно обогатить туризм и древние памятники, а также, конечно, расширить музейные коллекции. Эти виртуальные реконструкции позволили бы будущим поколениям студентов восстановить потерянное прошлое. Не менее важно, что это позволило бы Узбекистану переписать историю мировой архитектуры, добавив великолепные образцы строительного искусства, давно исчезнувшие с этой земли, - сказал Фредерик Старр.