Афсонавий Тошкент Кинофестивали қайта тикланади
Машҳур Тошкент Кинофестивали қайта тикланади. Бу хақда Ўзбекистон Маданий Мероси хафталиги доирасида Тошкентда бўлиб ўтган «Ўзбекистон кинемотографияси: ўтмиши, ҳозиргиси, келажаги» конференциясида маълум қилинди. «Ўзбеккино» Миллий Агентлигининг бош директори таъкидлаганидек, Ўзбекистон Президенти ташаббуси билан фестивалнинг тикланиши узоқ кутилган ва жуда муҳим ҳодисадир.
Тадбир меҳмонлари ушбу янгиликни завқ билан кутиб олиб, Тошкент Кинофестивали мадҳиясини тикка турган ҳолда, олқишлаб, тинглашди.
Тошкент Халқаро Кинофестивали СССР Давлат Киноси ва СК ССР томонидан ҳамда Ўзбекистон ССР Давлат Киноси ва Ўзбекистон СК ССР иштирокида 1968 йилдан буён хар икки йилда бир маротаба ўтказилган. Ушбу тадбир Осиё, Африка ва Лотин Америкаси мамлакатларининг дунёдаги энг йирик кинемотография форуми ҳисобланган. Сўнгги фильм фестивали 1997 йилда бўлиб ўтган.

Легендарный Ташкентский Кинофестиваль будет возрожден
Знаменитый Ташкентский кинофестиваль будет возрожден. Об этом заявлено на конференции «Кинематограф Узбекистана: прошлое, настоящее, будущее», проходящей в Ташкенте в рамках Недели культурного наследия Узбекистана.Как отметил генеральный директор НА «Узбеккино», возрождение фестиваля, инициированное Президентом Узбекистана – это долгожданное и очень знаковое событие.
Гости мероприятия с воодушевлением восприняли эту новость, и аплодировали стоя, слушая гимн Ташкентского кинофестиваля.
Ташкентский международный кинофестиваль проводится Госкино СССР и СК ССР при участии Госкино Узбекской ССР и СК Узбекской ССР один раз в два года с 1968-го. Это был крупнейший в мире форум кинематографии стран Азии, Африки и Латинской Америки. Последний кинофестиваль состоялся в 1997 году.