Авввал хабар берилганидек, 2025 йилнинг 25 апрелидан 2 майига қадар Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти раиси Фирдавс Абдухолиқов бошчилигидаги делегация аъзолари Буюк Британиянинг Лондон шаҳрига қилган хизмат сафари давомида дунёга машҳур "Sotheby's" ва "Christie's" аукцион уйларидаги савдоларда иштирок этиб қайтди.
Делегация аъзолари иштирок этган кимошди савдосида Ўзбекистон маданий меросига, хусусан, Исломгача бўлган давр, Биринчи ва Иккинчи Ренессанс ҳамда хонликлар даврига тегишли нодир осори-атиқалар ҳам борлиги маълум қилиниб, 46 та лот саралаб олинган эди. Ушбу тарихий экспонатлар Ислом цивилизацияси маркази экспозициясидан жой олиши кўзда тутилган.
Куни кеча кенгайтирилган йиғилишда Ўзбекистон маданий меросига оид экспонатлар кўриб чиқилди ҳамда уларни юртимизга қайтариш имкониятлари муҳокама қилинди.
Йиғилишда академик Акбар Ҳакимов Лондондаги бир қатор арт-дилерлар коллекцияларида сақланаётган Сомонийлар, Ғазнавийлар, Хоразмшоҳлар, Қорахонийлар, Темурийлар ва Ўзбек хонликлари даврига мансуб осори-атиқалар ҳақида атрофлича маълумот берди.
Жумладан, Лондондаги Довуд Шоҳ коллекциясида Салжуқийлар сулоласи вакили — Абу Мансур ибн Сабуктекинга тегишли бўлган кумуш патнис сақланаётгани маълум қилинди. У Султон Маҳмуд Ғазнавийнинг укаси бўлиб, Марказий Осиё ва Эрон тарихида муҳим сиёсий шахс сифатида танилган. Шунингдек, бошқа коллекциялардаги Ғазнавийлар сулоласининг сўнгги ҳукмдори Хусрав Маликга тегишли тақинчоқ, Темурийлар авлодларига оид қилич, Шаҳрисабз сўзанаси, сопол идишлар ва бошқа ёдгорликлар билан таништирилди. Улар нафақат моддий бойлик, балки маънавий ва илмий аҳамиятга эга экани таъкидланди.
Бу каби саъй-ҳаракатлар миллий меросимизни асраб-авайлаш, қайта тиклаш ва келажак авлодларга етказишда муҳим қадам бўлиб хизмат қилади.

Как сообщалось ранее, с 25 апреля по 2 мая 2025 года члены делегации во главе с председателем Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана Фирдавсом Абдухаликовым в ходе рабочей поездки в Лондон, Великобритания, приняли участие в торгах в всемирно известных аукционных домах "Sotheby's" и "Christie's".
На аукционе, в котором приняли участие члены делегации, было объявлено о наличии редких артефактов, относящихся к культурному наследию Узбекистана, в частности, доисламского периода, Первого и Второго Ренессанса, а также периода ханств, и было отобрано 46 лотов. Эти исторические экспонаты планируется разместить в экспозиции Центра исламской цивилизации.
На днях на расширенном заседании были рассмотрены экспонаты, связанные с культурным наследием Узбекистана, и обсуждены возможности их возвращения в нашу страну.
На встрече академик Акбар Хакимов предоставил подробную информацию об артефактах периода Саманидов, Газневидов, Хорезмшахов, Караханидов, Тимуридов и Узбекских ханств, хранящихся в коллекциях ряда арт-дилеров в Лондоне.
В частности, было объявлено, что в коллекции Давида Шаха в Лондоне хранится серебряный поднос, принадлежащий представителю династии Сельджуков - Абу Мансуру ибн Сабуктекину. Он был младшим братом султана Махмуда Газневи и был известен как важная политическая фигура в истории Центральной Азии и Ирана. Также были представлены украшения, принадлежащие Хусраву Малику, последнему правителю династии Газневидов, мечи потомков Тимуридов, сузани Шахрисабза, керамика и другие артефакты из других коллекций. Отмечалось, что они имеют не только материальное, но и духовное и научное значение.
Подобные усилия служат важным шагом в сохранении, восстановлении и передаче будущим поколениям нашего национального наследия.
В июле запланированы встречи членов делегации с крупными лондонскими коллекционерами - Сарухани, Халили, Билол Судчи, Давудшох и другими дилерами.