Авввал хабар берилганидек, 2025 йилнинг 25 апрелидан 2 майига қадар Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти раиси Фирдавс Абдухолиқов бошчилигидаги делегация аъзолари Буюк Британиянинг Лондон шаҳрига қилган хизмат сафари давомида дунёга машҳур "Sotheby's" ва "Christie's" аукцион уйларидаги савдоларда иштирок этиб қайтди.
Делегация аъзолари иштирок этган кимошди савдосида Ўзбекистон маданий меросига, хусусан, Исломгача бўлган давр, Биринчи ва Иккинчи Ренессанс ҳамда хонликлар даврига тегишли нодир осори-атиқалар ҳам борлиги маълум қилиниб, 46 та лот саралаб олинган эди. Ушбу тарихий экспонатлар Ислом цивилизацияси маркази экспозициясидан жой олиши кўзда тутилган.
Куни кеча кенгайтирилган йиғилишда Ўзбекистон маданий меросига оид экспонатлар кўриб чиқилди ҳамда уларни юртимизга қайтариш имкониятлари муҳокама қилинди.
Йиғилишда академик Акбар Ҳакимов Лондондаги бир қатор арт-дилерлар коллекцияларида сақланаётган Сомонийлар, Ғазнавийлар, Хоразмшоҳлар, Қорахонийлар, Темурийлар ва Ўзбек хонликлари даврига мансуб осори-атиқалар ҳақида атрофлича маълумот берди.
Жумладан, Лондондаги Довуд Шоҳ коллекциясида Салжуқийлар сулоласи вакили — Абу Мансур ибн Сабуктекинга тегишли бўлган кумуш патнис сақланаётгани маълум қилинди. У Султон Маҳмуд Ғазнавийнинг укаси бўлиб, Марказий Осиё ва Эрон тарихида муҳим сиёсий шахс сифатида танилган. Шунингдек, бошқа коллекциялардаги Ғазнавийлар сулоласининг сўнгги ҳукмдори Хусрав Маликга тегишли тақинчоқ, Темурийлар авлодларига оид қилич, Шаҳрисабз сўзанаси, сопол идишлар ва бошқа ёдгорликлар билан таништирилди. Улар нафақат моддий бойлик, балки маънавий ва илмий аҳамиятга эга экани таъкидланди.
Бу каби саъй-ҳаракатлар миллий меросимизни асраб-авайлаш, қайта тиклаш ва келажак авлодларга етказишда муҳим қадам бўлиб хизмат қилади.

As previously reported, from April 25 to May 2, 2025, members of the delegation headed by the Chairman of the World Society for the Study, Preservation and Popularization of the Cultural Legacy of Uzbekistan, Firdavs Abdukhalikov, participated in auctions at the world-famous auction houses "Sotheby's" and "Christie's" during a business trip to London, Great Britain.
At the auction, in which members of the delegation participated, it was announced that there are also rare artifacts related to the cultural heritage of Uzbekistan, in particular, the pre-Islamic period, the First and Second Renaissance, and the period of the khanates, and 46 lots were selected. These historical exhibits are planned to be included in the exposition of the Center of Islamic Civilization.
Recently, at an expanded meeting, exhibits related to the cultural heritage of Uzbekistan were reviewed, and the possibilities of their return to our country were discussed.
At the meeting, Academician Akbar Khakimov spoke in detail about the artifacts of the Samanid, Ghaznavid, Khorezmshah, Karakhanid, Timurid, and Uzbek Khanate periods stored in the collections of a number of art dealers in London.
In particular, it was reported that a silver tray belonging to Abu Mansur ibn Sabuktekin, a representative of the Seljuk dynasty, is kept in the David Shah collection in London. He was the brother of Sultan Mahmud of Ghazni and is known as an important political figure in the history of Central Asia and Iran. They were also presented with jewelry from other collections belonging to the last ruler of the Ghaznavid dynasty, Khusrav Malik, swords from the Timurid dynasty, the Shahrisabz Suzana, ceramic vessels, and other monuments. It was emphasized that they are not only material, but also spiritual and scientific.
Such efforts serve as an important step in preserving, restoring, and passing on our national heritage to future generations.
In July, the delegation members are scheduled to meet with major London collectors - dealers such as Sarukhani, Khalili, Bilal Sudchi, and Davudshah.