Лондондаги аукцион уйларидан Ўзбекистон маданий меросига оид 60 га яқин лот сараланди
Хабар берилганидек, 2025 йил 25 апрелдан 2 майга қадар Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, асраш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти раиси, Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази директори Фирдавс Абдухолиқов бошчилигидаги делегация аъзолари Буюк Британиянинг Лондон шаҳрида хизмат сафарида бўлди ва машҳур Sotheby's ва Christie's аукцион уйларидаги савдоларда иштирок этди.
Қайд этиш керак, сафар доирасидаги учрашувларда, ташкилий масалаларда Ўзбекистон Республикасининг Буюк Британиядаги фавқулодда ва мухтор элчиси Равшан Усмонов, элчихона масъул ходими Жасур Валиев томонидан амалий кўмак кўрсатилди.
Мазкур савдо уйларидаги кимошди савдосида Ўзбекистон маданий меросига, хусусан, Исломгача бўлган давр, Биринчи ва Иккинчи Ренессанс ҳамда хонликлар даврига тегишли нодир осори-атиқалар, Бобурийлар даврига оид 2 та ханжар (биттаси қини билан), битта қилич (қини билан), битта қимматбаҳо ханжар дасталари мавжудлиги маълум қилинди.
Савдоларда Ўзбекистон маданий меросига бевосита алоқадор бўлган 60 га яқин лот сараланди. Улар орасида 9 та нодир Қуръон фрагменти ва саҳифалари, 3 та Қуръон қўлёзмаси бор. Жумладан, Амир Темур топшириғига асосан хаттот Умар Ақтаъ томонидан кўчирилган улкан Қуръон қўлёзмасининг бир парчаси (Бойсунғур Қуръони) муҳим аҳамиятга эга. Шунингдек, аукционда савдога қўйилган тарихий экспонатларда қўлёзмалар, миниатюралар, халқ амалий санъати намуналари борлигига гувоҳ бўлдик, – дейди Фирдавс Абдухолиқов.
Шу билан бирга, делегация аъзолари Буюк Британияда истиқомат қиладиган Али Сарухани, Сэм Фогг, Меҳмет Кескинер, Довуд Шоҳ, Билал Сутчи сингари коллекционерларнинг шахсий тўпламларида сақланаётган Ўзбекистонга оид тарихий дурдоналар билан танишди. Халилий коллекцияси вакиллари билан халқаро кўргазма бўйича келишиб олинди. Коллекционерлардан ушбу нодир артефактларни Ўзбекистонда ўтказиладиган халқаро кўргазмага олиб келиш юзасидан музокаралар олиб борилди.

Из аукционных домов в Лондоне было отобрано около 60 лотов, связанных с культурным наследием Узбекистана
Как сообщалось, с 25 апреля по 2 мая 2025 года члены делегации во главе с председателем Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана, директором Центра исламской цивилизации в Узбекистане Фирдавсом Абдухаликовым посетили Лондон, Великобритания, и приняли участие в торгах в известных аукционных домах Sotheby's и Christie's.
Следует отметить, что во время встреч и организационных вопросов в рамках визита практическую помощь оказали Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Узбекистан в Великобритании Равшан Усманов и ответственный сотрудник посольства Джасур Валиев.
На аукционах в этих торговых домах были представлены редкие артефакты, относящиеся к культурному наследию Узбекистана, в частности, к доисламскому периоду, Первому и Второму Ренессансу и ханствам, а также 2 кинжала (один в ножнах), один меч (в ножнах) и одна ценная рукоять кинжала эпохи Великих Моголов.
- На торгах было отобрано около 60 лотов, непосредственно связанных с культурным наследием Узбекистана. Среди них 9 редких фрагментов и страниц Корана и 3 рукописи Корана. В частности, важную роль играет фрагмент огромной рукописи Корана (Коран Байсунгура), переписанный каллиграфом Умаром Акта по поручению Амира Темура. Также мы стали свидетелями того, что в исторических экспонатах, выставленных на аукцион, есть рукописи, миниатюры, образцы народного прикладного искусства, - сказал Фирдавс Абдухаликов.
Кроме того, члены делегации ознакомились с историческими шедеврами Узбекистана, хранящимися в частных коллекциях таких коллекционеров, как Али Сарихани, Сэм Фогг, Мехмет Кескинер, Давуд Шах, Билал Сутчи, проживающих в Великобритании. С представителями коллекции Халили была достигнута договоренность о международной выставке. Были проведены переговоры о доставке этих редких артефактов от коллекционеров на международную выставку, проводимую в Узбекистане.