Лондондаги аукцион уйларидан Ўзбекистон маданий меросига оид 60 га яқин лот сараланди
Хабар берилганидек, 2025 йил 25 апрелдан 2 майга қадар Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, асраш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти раиси, Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази директори Фирдавс Абдухолиқов бошчилигидаги делегация аъзолари Буюк Британиянинг Лондон шаҳрида хизмат сафарида бўлди ва машҳур Sotheby's ва Christie's аукцион уйларидаги савдоларда иштирок этди.
Қайд этиш керак, сафар доирасидаги учрашувларда, ташкилий масалаларда Ўзбекистон Республикасининг Буюк Британиядаги фавқулодда ва мухтор элчиси Равшан Усмонов, элчихона масъул ходими Жасур Валиев томонидан амалий кўмак кўрсатилди.
Мазкур савдо уйларидаги кимошди савдосида Ўзбекистон маданий меросига, хусусан, Исломгача бўлган давр, Биринчи ва Иккинчи Ренессанс ҳамда хонликлар даврига тегишли нодир осори-атиқалар, Бобурийлар даврига оид 2 та ханжар (биттаси қини билан), битта қилич (қини билан), битта қимматбаҳо ханжар дасталари мавжудлиги маълум қилинди.
Савдоларда Ўзбекистон маданий меросига бевосита алоқадор бўлган 60 га яқин лот сараланди. Улар орасида 9 та нодир Қуръон фрагменти ва саҳифалари, 3 та Қуръон қўлёзмаси бор. Жумладан, Амир Темур топшириғига асосан хаттот Умар Ақтаъ томонидан кўчирилган улкан Қуръон қўлёзмасининг бир парчаси (Бойсунғур Қуръони) муҳим аҳамиятга эга. Шунингдек, аукционда савдога қўйилган тарихий экспонатларда қўлёзмалар, миниатюралар, халқ амалий санъати намуналари борлигига гувоҳ бўлдик, – дейди Фирдавс Абдухолиқов.
Шу билан бирга, делегация аъзолари Буюк Британияда истиқомат қиладиган Али Сарухани, Сэм Фогг, Меҳмет Кескинер, Довуд Шоҳ, Билал Сутчи сингари коллекционерларнинг шахсий тўпламларида сақланаётган Ўзбекистонга оид тарихий дурдоналар билан танишди. Халилий коллекцияси вакиллари билан халқаро кўргазма бўйича келишиб олинди. Коллекционерлардан ушбу нодир артефактларни Ўзбекистонда ўтказиладиган халқаро кўргазмага олиб келиш юзасидан музокаралар олиб борилди.

About 60 lots related to the cultural heritage of Uzbekistan were selected from London auction houses
As reported, from April 25 to May 2, 2025, members of the delegation led by Firdavs Abdukhalikov, Chairman of the World Society for the Study, Preservation and Popularization of the Cultural Legacy of Uzbekistan and Director of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan, visited London, Great Britain, and participated in auctions at the famous Sotheby's and Christie's auction houses.
It should be noted that during the meetings within the framework of the trip, practical assistance was provided by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Uzbekistan to Great Britain, Ravshan Usmanov, and the responsible employee of the embassy, Jasur Valiev.
At the auction in these trading houses, it was announced that there are rare artifacts related to the cultural heritage of Uzbekistan, in particular, the pre-Islamic period, the First and Second Renaissance, and the period of the khanates, 2 daggers (one with scabbard), one sword (with scabbard), and one valuable dagger handle from the Babur period.
- About 60 lots directly related to the cultural heritage of Uzbekistan were selected at the auction. Among them are 9 rare fragments and pages of the Quran, and 3 Quran manuscripts. In particular, a fragment of a large Quran manuscript (Baysunghur Quran), copied by the calligrapher Umar Akta' on behalf of Amir Temur, is of great importance. "We also witnessed the presence of manuscripts, miniatures, and examples of folk applied art in the historical exhibits put up for auction," says Firdavs Abdukhalikov.
At the same time, members of the delegation got acquainted with historical masterpieces of Uzbekistan stored in the personal collections of collectors living in Great Britain, such as Ali Sarikhani, Sam Fogg, Mehmet Keskiner, David Shah, Bilal Sutchi. An agreement was reached with representatives of the Khalili collection on the international exhibition. Negotiations were held to bring these rare artifacts from the collectors to the international exhibition to be held in Uzbekistan.