Анъанавий ўзбек либосларининг сеҳри ва нафислиги: Тошкентда миллий либосларнинг ноёб намуналари намойиш этилди
Ўзбекистон амалий санъат музейида “Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўламларида” туркумидаги 30 жилдлик китоб ва альбомлар кўргазмаси бўлиб ўтди. Мазкур тематик кўргазма Ўзбекистоннинг барча ҳудудларидаги анъанавий ўзбек либосларига бағишланган бўлиб, унинг намуналари жаҳон музейлари ва шахсий тўпламларда сақланади.
Шунингдек, “Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида” туркумидаги нашрларнинг “Ўзбекистон музейлари ва шахсий коллекциялар материаллари асосидаги анъанавий ўзбек либослари” номли икки жилдининг тақдимоти бўлиб ўтди. Унда тарихий маълумотлар ва бизгача етиб келган кийимлар намуналари асосида яратилган ўзбек халқининг миллий либослари бой миллий мероси намойиш этилган. Бу нашрларда асосий эътибор либосларнинг минтақавий хусусиятларини очиб беришга қаратилган. Биринчи қисм Бухоро, Самарқанд, Тошкент ва Фарғона водийсида кийиладиган эркаклар ва аёллар кийимларига бағишланади. Иккинчи қисмда эса Сурхондарё, Қашқадарё, Хоразм ва Қорақалпоғистон миллий кийимлари ҳақида сўз боради.
“Миллий либос-миллийлик рамзи” тадбири доирасида Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти олимлари томонидан яратилган китоб-альбомлар кўргазмаси ва тақдимоти ўтказилди. Амалий санъат музейи, Яккасарой тумани аёллар ва қизлар билан ишлаш бўлими, Ўзбекистон Бош прокуратураси, Тошкент тўқимачилик енгил саноат институти, “Осиё Рамзи” дизайнерлар уюшмаси унинг ташкилотчиларидир.
Барча вилоятлардан миллий кийим намуналари – Тошкент ва Фарғона, Сурхондарё ва Қашқадарё аҳолисига оид аёллар чопонлари кўргазмаси, ёрқин либослар ва тақинчоқлар ҳамда бошқа мавзули кўргазмалар намойиш этилди.
Иштирокчилар ўтган тадбир юзасидан ўз фикр ва таассуротлари билан ўртоқлашдилар.
Ўзбекистон Бош прокурори ўринбосари Светлана Ортиқова:
- Бугун кўргазмада кўрган китобларимиз ақл бовар қилмайдиган даражада ажойиб асарлардир. Уларни такрор ва такрор ўқишимиз, улар билан онгимизни бойитишимиз керак. Биз бетакрор либосларимиз орқали маданий меросимизни асраб-авайлаймиз ва кўпайтирамиз, ёшларда миллий урф-одат ва анъаналаримизга меҳр уйғотамиз.
Холида Комилова, Ўзбекистон “Осиё Рамзи” дизайнерлар уюшмаси раиси, Тошкент тўқимачилик ва енгил саноат институти проректори, фан доктори:
- Бутун дунёдаги Ўзбекистон санъатини ўзига жамлаган ажойиб китоблар булар! Бугун уларни кўриш, ҳис қилиш, ўқиш учун, Германияда қандай намуналар сақланишини билиш учун, АҚШ коллекцияларида тақдим этилган либосларни кўриб, қойил қолиш учун ажойиб имконият яратилди.
Кўпгина санъатшунос ва олимларнинг фикрича, бу жуда яхши натижаларга, юқори сифат ва жиддий илмий ёндашувларга эга бўлган ажойиб лойиҳа. Мен бу китобларни музейда экспонат сифатида қолдиришни ва бир ой давомида бу ерга талабалар ҳамда мактаб ўқувчиларини жалб қилишни таклиф қилдим.
Элмира Гул, Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Санъатшунослик институти етакчи илмий ходими, санъат фанлари доктори, профессор:
– “Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида” лойиҳасининг 7 йиллик фаолияти давомида 60 жилдлик китоб-альбомлар яратилди. Айни пайтда 61 ва 62 жилдлар устида иш олиб борилмоқда. Кўпгина нашрларимизда анъанавий кийим ва заргарлик буюмлари мавжуд. Иш ва изланиш жараёнида миллий либосларимиз намуналари қанчадан-қанча хорижий ва шахсий коллекцияларда сақланаётганидан хабардор бўлдик ва ҳайратга тушдик. Ва ушбу лойиҳа туфайли бу тўпламлар мавжуд. Китобларимиз маданиятимизнинг хориждаги элчиларидир. Ва энг муҳими, бу мерос замонавий урфдаги либослар ривожланишининг асосидир.
Турсунали Қўзиев, Маданий мерос агентлиги директорининг биринчи ўринбосари:
– Маданият ва санъат йўналишида ўтказиладиган барча тадбирларда бу китоблар намойиш этилиши керак, деб ўйлайман. Бугун тақдимоти бўлиб ўтган бу икки жилд, аслида, Ўзбекистон миллий либосларининг биринчи энциклопедиясидир.
Исмат Юсупов, Амалий санъат музейи директори:
– Аввало, бугунги тадбирга мезбонлик қилган ташкилотчиларга, бизга меросимиз билан танишиш учун ажойиб китобларни тақдим этган Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамиятига ўз миннатдорчилигимни билдираман. Бу жилдларнинг ҳар бири ортида кўплаб олимларнинг улкан меҳнати ётибди. Ушбу кўргазма муҳим воқеалар муҳитини янада тўлдирди. Ва агар улар бўлмаганда, тадбир бунчалик қизиқарли бўлмасди.

Магия и грация традиционного узбекского костюма: в Ташкенте показали уникальные образцы национальной одежды
В Музее прикладного искусства Узбекистана состоялась выставка 30 томов книг альбомов серии «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира». Тематическая выставка была посвящена традиционному узбекскому костюму всех регионов Узбекистана, образцы которого хранятся в музейных и частных коллекциях по всему миру.
Также состоялась презентация двух томов серии «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира» под названием «Традиционный узбекский костюм по материалам музейных и частных коллекций Узбекистана», где на основании исторических данных и сохранившихся образцов одежды представлено богатейшее национальное наследие узбекского народа в области традиционного костюма. Основной акцент сделан на раскрытии его региональных особенностей. Часть первая посвящена мужской и женской одежде, которую носили в Бухаре, Самарканде, Ташкенте и Ферганской долине. Вторая часть рассказывает о национальной одежде Сурхандарьи, Кашкадарьи, Хорезма и Каракалпакстана.
Выставка и презентация книг-альбомов, созданных учеными Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана, состоялось в рамках мероприятия «Миллий либос-Миллат рамзи». Его организаторами являются Музей прикладного искусства, отдел женщин и девушек Яккасарайского района, Генеральная прокуратура Узбекистана, Ташкентский институт текстильной легкой промышленности, и Ассоциация дизайнеров «Осиё рамзи».
Были представлены образцы национальной одежды со всех регионов – женские чапаны жительниц Ташкента и Ферганы, сурхандарьинские и кашкадарьинские яркие платья и ювелирные изделия, и другие экспонаты.
Участники поделились своими мнениями и впечатлениями от прошедшего мероприятия.
Заместитель Генерального прокурора Узбекистана Светлана Артыкова:
- Книги, которые мы сегодня увидели на выставке – это невероятный труд. Их надо читать, перечитывать, насыщаться ими. Через нашу уникальную одежду мы сохраняем и приумножаем наше культурное наследие, прививаем молодежи любовь к своим традициям и обычаям.
Председатель Ассоциации дизайнеров Узбекистана «Осиё рамзи», проректор Ташкентского института текстильной и легкой промышленности, доктор наук Халида Камилова:
- Великолепные книги, в которых собрано искусство Узбекистана со всех уголков мира! ЖИ сегодня – отличная возможность их увидеть, пощупать, прочесть, узнать, какие образцы хранятся в Германии, восхититься костюмам, представленным в коллекциях США…
По мнению многих искусствоведов, ученых, это – великолепный проект с очень хорошими результатами, высокого качества и с серьезным научным подходом. Я сейчас вот предложила оставить книги в качестве экспонатов в музее, и в течение месяца привлекать сюда студентов и школьников.
Профессор, доктор искусствоведения, ведущий научный сотрудник Института искусствознания АН РУз Эльмира Гюль:
- За 7 лет работы проекта «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира создано уже 60 томов книг-альбомов. Ведется работа над 61 и 62 томами. Во многих изданиях представлена традиционная одежда и ювелирные изделия. В процессе работы и исследований мы удивились, как много образцов нашей национальной одежды хранятся в зарубежных и частных коллекциях. И благодаря проекту эти коллекции доступны. Наши книги являются своего рода послами нашей культуры за рубежом. И, что очень важно, это наследие является основой, базой для развития современной моды.
Первый заместитель директора Агентства культурного наследия Турсунали Кузиев:
- Я считаю, что эти книги нужно показывать на всех мероприятиях, которые проводятся в области культуры и искусства. Эти два тома, которые сегодня были презентованы, по сути, являются первой энциклопедией традиционной одежды Узбекистана.
Директор Музея прикладного искусства Исмат Юсупов:
- В первую очередь, хотелось бы выразить признательность организаторам за проведение сегодняшнего мероприятия, а Всемирному обществу по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана – за предоставление книг для ознакомления с ними. За каждым из этих томов стоит огромная работа ученых. Эта выставка органично дополнила мероприятия. И книг бы точно не хватало, если бы их сегодня не было.