“Марказий Осиёнинг унутилган тадқиқотчиси” – Леон Баршчевский
ХIХ асрдаги Бухоро амирлигининг географияси, геологияси, этнографияси ҳамда антропологияси ҳақидаги энг қимматли ва ноёб маълумот манбаларидан бири бу – Леон Баршчевский (1849-1910) қолдирган фотосуратлар ва бошқа ҳужжатли материаллардир.
Поляк миллатига мансуб Баршчевский 1849 йил ўша пайтда Россия империяси таркибида бўлган Варшавада туғилган. Ота-онасининг бевақт ўлимидан сўнг уни Украинадаги бир оила асраб олади, кейинроқ эса Киевдаги Владимир ҳарбий мактабига ўқишга юборилади. Ҳарбий ўқув юртиларини тамомлаб, бутун фаолияти давомида чор империяси армиясига хизмат қилади ва полковник даражасига етади. 1876 йилда у ўз хоҳишига биноан Самарқандда жойлашган топографик батальонга кўчирилади ва шу ерда 1897 йилгача қолади.
Баршчевский Самарқанддан собиқ Бухоро амирлиги, Туркистон ва Бадахшон хонликлари, Дарвоз ҳудудлари бўйлаб йигирмадан ортиқ экспедицияларни олиб борди.
Маҳаллий амалдорларни суратга олди
Баршчевский ўз экспедициялари давомида камерасидан ҳеч қачон ажралмаган ва унинг объективини тез-тез одамларнинг чеҳралари ҳамда ёрқин либосларига тўғрилаган. Шу тарзда у ижтимоий мавқеини таъкидлаб турувчи қимматбаҳо кийимлар кийган ҳукмдорлар ва маҳаллий амалдорларни суратларга муҳрлаган.
Бу фотосуратлар у дуч келган кўпмиллатли жамоаларнинг тўлиқ ижтимоий кўламини намоён қилади. Картиналар жуда оддий кийимлардан тортиб қимматбаҳо парча матоси ва ипак бахмалдан тикилган, кашта, зар ип ёки рангли Бухоро каштаси билан безатилган ҳашаматли чопонларгача ўша даврдаги турли ижтимоий гуруҳлар кийган либослар ҳақида маълумот беради. Баршчевский юқори мансаб эгалари бўлган амалдорларни миллий бош кийимлари – турли матодан ясалган кўпқаватли саллаларида суратга олган. Унинг фотосуратларида анчагина машҳур йўл-йўл мато – беқасамдан, шунингдек, қўй шохи, доира гул, бодом, анор сингари ўсимликлар ва зооморфик мотивлар асосидаги ипак ҳамда пахтадан тикилган эркаклар кийимлари учрайди.
Леон Баршчевский ўзи ташриф буюрган ҳудудларнинг кундалик ҳаёти ва меъморчилиги, манзараларини, кўплаб шахслар, жумладан, аёлларнинг ноёб тасвирларини ҳам фотосуратларида акс эттирди.
Фотографиядан музликлар, этнография ва археологиягача
Баршчевскийни бежиз поляк репортаж фотографиясининг кашшофи (янгилик яратувчиси) деб айтишмайди. Унинг суратларида Самарқанд ва Яккабоғ каби шаҳарлар мадраса, масжидлар ва бозорлар сингари меъморчилик намуналари билан бирга тасвирланган. У манзарали тоғ қишлоқларини тепаликлар ёнбағридаги уйлари билан, шунингдек, Ҳисор қалъасини суратларга абадий муҳрлади.
Баршчевский этнографик ва археологик тадқиқотларни ҳам олиб бориб, ўсимлик ҳамда ҳайвонлар, ҳашаротлар ва минераллар нусхаларини ҳам тўплаган. У қадимий Самарқанднинг юраги бўлган шаҳар – Афросиёбда археологик тадқиқотлар олиб борган илк тадқиқотчилардан бири эди.
Самарқандда 20 йил яшади
Леон Баршчевский Самарқандда 20 йил яшади. У бу ерда Ирена Неджвескаяга уйланди ва аёли билан беш фарзандни вояга етказди.
1995 йилда Варшавадаги Осиё ва Тинч океани музейида “Леон Баршчевский – Марказий Осиёнинг унутилган тадқиқотчиси” номли кўргазма ташкил қилинган.
Унинг илгари Бухоро амирлиги ва Туркистон дея аталган мамлакат одамлари, ўсимликлари ҳамда ҳайвонот олами ҳақидаги қайдлари бугун Марказий Осиё тарихини ўрганувчи мутахассислар учун ажойиб манба ҳисобланади.

"Забытый исследователь Центральной Азии" - Леон Барщевский
Одним из самых ценных и уникальных источников информации о географии, геологии, этнографии и антропологии Бухарского эмирата в XIX веке являются фотографии и другие документальные материалы, оставленные Леоном Барщевским.
Барщевский польского происхождения родился в 1849 году в Варшаве, которая в то время была частью Российской империи. После безвременной смерти родителей его усыновила семья на Украине, а позже отправила учиться во Владимирское военное училище в Киеве. Окончив военные училища, на протяжении всей своей карьеры служил в армии царской империи и дослужился до звания полковника. В 1876 году по собственному желанию он был переведён в топографический батальон в Самарканде, где оставался до 1897 года.
Из Самарканда Барщевский провел более двадцати экспедиций по территориям бывшего Бухарского эмирата, Туркестанского и Бадахшанского ханств, Дарваза. В своих исследованиях Барщевский сосредоточил все свое внимание на изучении местного населения: его верований, обычаев и образа жизни. Своей вежливостью и добротой он завоевал уважение и доверие местных сообществ. Он записывал информацию о мифах и вымыслах, верованиях и суевериях. Он часто оказывался первым европейцем, достигшим отдаленных горных районов.
Фотографировал местных чиновников
Во время своих экспедиций Барщевский никогда не отрывался от своей камеры и часто наводил её на лица людей и их яркую одежду. Таким образом, он запечатлел на фотографиях правителей и местных чиновников, одетых в дорогие одежды, подчеркивающие их социальное положение. Эти фотографии демонстрируют полный социальный охват многонациональных общин, с которыми он столкнулся. Картины рассказывают об одежде, которую носили различные социальные группы того времени, от очень простой одежды до роскошных халатов, сшитых из дорогих лоскутных тканей и шелкового бархата, украшенных вышивкой, золотой нитью или цветной бухарской вышивкой. Барщевский сфотографировал высокопоставленных чиновников в национальных головных уборах - многослойных тюрбанах из различных тканей. На его фотографиях встречаются довольно популярные полосатые ткани - бекасам, а также мужская одежда из шелка и хлопка, основанная на таких растениях, как овечий рог, круглый цветок, миндаль, гранат, и зооморфных мотивах.
Леон Барщевский запечатлел на фотографиях повседневную жизнь и архитектуру, пейзажи посещённых им территорий, а также уникальные изображения многих личностей, в том числе женщин.
От фотографии до ледников, этнографии и археологии
Недаром Барщевского называют первооткрывателем польской репортажной фотографии. На его картинах такие города, как Самарканд и Яккабаг, изображены вместе с архитектурными образцами, такими как медресе, мечети и рынки.
Барщевский также проводил этнографические и археологические исследования, собирая образцы растений и животных, насекомых и минералов. Он был одним из первых исследователей, проводивших археологические исследования в Афрасиабе - сердце древнего Самарканда.
Леон Барщевский прожил в Самарканде 20 лет
Здесь он женился на Ирене Неджвеской и вместе с женой воспитал пятерых детей.
В 1995 году в Музее Азии и Тихого океана в Варшаве была организована выставка "Леон Барщевский - забытый исследователь Центральной Азии".
Его записи о людях, флоре и фауне страны, которая ранее называлась Бухарским эмиратом и Туркестаном, сегодня являются отличным источником для специалистов, изучающих историю Центральной Азии.