Ҳиндистонда Электрон оммавий ахборот воситалари миллий ассоциацияси ва «Eriell» компанияси ҳомийлигида Ўзбекистоннинг ушбу мамлакатдаги элчихонаси томонидан ташкил этилган медиа-тадбир доирасида икки мамлакат ўртасидаги маданий ва маърифий алоқаларга бағишланган қатор тадбирлар бўлиб ўтди.
2018 йил 25 сентябрь куни Ҳиндистон миллий музейида «Ўзбекистон — Ҳиндистон: маданиятлар мулоқоти» кўргазмаси очилди, бу маҳаллий жамоатчиликда катта қизиқиш уйғотди.
Кўргазманинг очилиш маросимида давлатимиз раҳбари раҳнамолигида Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар, кўплаб соҳаларда, жумладан, маданий-гуманитар соҳада самарали ҳамкорлик қилиш учун яратилаётган шарт-шароитларга бағишланган ҳужжатли фильм намойиш этилди.
— Ўзбекистонлик ҳамкорларимиз билан биргаликда янги лойиҳалар устида ишламоқдамиз, — деди Ҳиндистон миллий музейи тадқиқотчиси Катибур Раҳмон. — Ушбу кўргазмани ташкил қилганимиздан хурсандмиз. Унинг экспозицияси музейимизда сақланаётан ўзбек давлатчилиги тарихи, халқингизнинг бой маданий мероси билан боғлиқ экспонатлар, Худо-Бахш ва Рампур Разо кутубхоналаридаги ноёб асл қўлёзмалар ҳамда Ўзбекистон Электрон оммавий ахборот воситалари миллий ассоциацияси томонидан «Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида» лойиҳаси доирасида нашр этилган бир қатор китоблардан иборат.
Мамлакатимизнинг Ҳиндистондаги элчихонасида ўтган расмий қабул маросимида икки томонлама маданий ва маърифий алоқаларни ривожлантириш истиқболлари ҳақида гап борди. Икки мамлакат расмий ва академик доиралари вакиллари музейларда сақланаётган ҳамда Ўзбекистон ва Ҳиндистон ўртасидаги ҳамкорликка оид ноёб ҳужжатларни биргаликда ўрганиш масалаларига алоҳида эътибор қаратдилар.
— Кутубхонамизда ўзбек халқининг маданий меросига оид 200 дан ортиқ қўлёзма мавжуд, — дейди Худо-Бахш кутубхонаси директори вазифасини бажарувчи Роберт Чонгту, — Ўзбекистон Президентининг ташрифи арафасида ушбу асарлар каталогини нашр қилдик.
«Бизнинг кутубхонамиз фахри бўлган Бобур Девони нодир қўлёзмалардан ҳисобланади», — дейди Рампур Разо кутубхонаси директори, профессор Сайид Ҳасан Аббос. — Уларнинг ҳинд маданияти учун аҳамияти шундаки, бу қўлёзмаларда ҳинд тилидаги сўзлар ишлатилган. Қўлёзмаларда сиз Бобурнинг шахсан таҳрир қилган тузатишларини кўришингиз мумкин. Уларнинг ҳақиқийлигини унинг авлодларидан бири — Жаҳонгир ҳам тасдиқлаган. Кутубхонамиз ходимлари тарихий қўлёзмалар ва ўзбек халқи маданияти билан боғлиқ ҳужжатларни ўрганиш бўйича ҳамкорликдаги ишларни фаоллаштиришга тайёр.
«Маданий мерос — Ўзбекистон ва Ҳиндистон ўртасидаги мулоқот кўприги» мавзусидаги илмий семинарда икки мамлакатнинг таниқли олимлари ҳамкорлик мазмуни, янги лойиҳаларни амалга ошириш ва илмий-маърифий алмашинувни ривожлантириш истиқболларини муҳокама қилдилар.
— «Ўзбекистон обидаларидаги битиклар», «Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида» туркумидаги альбомлар ва бошқа китоблар «Ўзбекистоннинг маданий мероси — халқлар ва давлатлар ўртасидаги мулоқотга йўл» лойиҳаси доирасида нашр этилди, — дейди Ўзбекистон Электрон оммавий ахборот воситалари миллий ассоциацияси бошқаруви раиси Фирдавс Абдухолиқов. — Биз ҳиндистонлик ҳамкорларимиз билан янги нашрларни тайёрлашга, ушбу жараёнга икки мамлакат олимлари ва мутахассисларини жалб қилишга келишиб олдик. Медиа тадбирлари Деҳлидаги Жамия Миллия ва Жавоҳарлаъл Неру университетларида Ҳиндистон Ислом маданияти маркази томонидан ўтказилди.

In the framework of the media event organized in India by the National Association of Electronic Media and the Embassy of Uzbekistan in this country with the sponsorship of the Eriell Group, a series of events was held on cultural and educational ties between the two countries.
On September 25, 2018, the exhibition “Uzbekistan – India: dialogue of cultures” opened at the National Museum of India, which aroused great interest among the local community.
At the opening of the exhibition, a documentary was presented on the large-scale reforms being carried out in Uzbekistan under the leadership of the head of our state, creating conditions for fruitful cooperation in many areas, including in the cultural and humanitarian sphere.
“- Together with our Uzbek partners, we are working on new projects,” says Katibur Rahman, a researcher at the National Museum of India. – We are glad that we managed to organize this exhibition. Its exposition was made up of exhibits stored in our museum related to the history of Uzbek statehood, the rich cultural heritage of your people, rare authentic manuscripts from the libraries of Huda Bakhsh and Rampur Raza, as well as a series of books published as part of the project “Cultural heritage of Uzbekistan – the path to dialogue between peoples and countries” of the National Association of Electronic Mass Media of Uzbekistan.
The official reception ceremony held at the embassy of our country in India spoke about the prospects for the development of bilateral cultural and educational ties. Representatives of the official and academic circles of the two countries paid special attention to the issues of joint study of unique documents stored in museums and related to cooperation between Uzbekistan and India.
“There are over 200 manuscripts in our library related to the cultural heritage of the Uzbek people,” said Robert Chongtu, acting director of the library of Hood Bakhsh. “On the eve of the visit of the President of Uzbekistan, we published a catalog of these works.
“The pride of our library is copies of rare manuscripts of Babur’s sofa,” said library director Rampur Raza Professor Sayyid Hassan Abbos. – Their value for Indian culture lies in the fact that they use words from the Hindi language. On the manuscripts, you can see personally edited changes by Babur. Their authenticity was confirmed by one of his descendants – Jahongir. The staff of our library is ready to intensify joint work on the study of historical manuscripts and documents related to the culture of the Uzbek people.
At a scientific seminar entitled “Cultural Heritage – the Bridge of the Uzbek-Indian Dialogue”, well-known scientists of the two countries discussed the content of cooperation, the prospects for implementing new projects and enhancing scientific and educational exchanges.
“- The books” Architectural epigraphy of Uzbekistan “,” Cultural heritage of Uzbekistan in the collections of the world “and a number of others were published as part of the project” Cultural heritage of Uzbekistan in the world’s collections,” said Firdavs Abdukhalikov, chairman of the board of the National Association of Electronic Mass Media of Uzbekistan. – We agreed with our Indian partners to prepare new publications, to involve scientists and specialists of the two countries in this process.
Media event events were also held at Jamia Millia and Jawaharlal Nehru Universities in Delhi, the Center for Islamic Culture of India.