Ҳиндистонда Электрон оммавий ахборот воситалари миллий ассоциацияси ва «Eriell» компанияси ҳомийлигида Ўзбекистоннинг ушбу мамлакатдаги элчихонаси томонидан ташкил этилган медиа-тадбир доирасида икки мамлакат ўртасидаги маданий ва маърифий алоқаларга бағишланган қатор тадбирлар бўлиб ўтди.
2018 йил 25 сентябрь куни Ҳиндистон миллий музейида «Ўзбекистон — Ҳиндистон: маданиятлар мулоқоти» кўргазмаси очилди, бу маҳаллий жамоатчиликда катта қизиқиш уйғотди.
Кўргазманинг очилиш маросимида давлатимиз раҳбари раҳнамолигида Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар, кўплаб соҳаларда, жумладан, маданий-гуманитар соҳада самарали ҳамкорлик қилиш учун яратилаётган шарт-шароитларга бағишланган ҳужжатли фильм намойиш этилди.
— Ўзбекистонлик ҳамкорларимиз билан биргаликда янги лойиҳалар устида ишламоқдамиз, — деди Ҳиндистон миллий музейи тадқиқотчиси Катибур Раҳмон. — Ушбу кўргазмани ташкил қилганимиздан хурсандмиз. Унинг экспозицияси музейимизда сақланаётан ўзбек давлатчилиги тарихи, халқингизнинг бой маданий мероси билан боғлиқ экспонатлар, Худо-Бахш ва Рампур Разо кутубхоналаридаги ноёб асл қўлёзмалар ҳамда Ўзбекистон Электрон оммавий ахборот воситалари миллий ассоциацияси томонидан «Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида» лойиҳаси доирасида нашр этилган бир қатор китоблардан иборат.
Мамлакатимизнинг Ҳиндистондаги элчихонасида ўтган расмий қабул маросимида икки томонлама маданий ва маърифий алоқаларни ривожлантириш истиқболлари ҳақида гап борди. Икки мамлакат расмий ва академик доиралари вакиллари музейларда сақланаётган ҳамда Ўзбекистон ва Ҳиндистон ўртасидаги ҳамкорликка оид ноёб ҳужжатларни биргаликда ўрганиш масалаларига алоҳида эътибор қаратдилар.
— Кутубхонамизда ўзбек халқининг маданий меросига оид 200 дан ортиқ қўлёзма мавжуд, — дейди Худо-Бахш кутубхонаси директори вазифасини бажарувчи Роберт Чонгту, — Ўзбекистон Президентининг ташрифи арафасида ушбу асарлар каталогини нашр қилдик.
«Бизнинг кутубхонамиз фахри бўлган Бобур Девони нодир қўлёзмалардан ҳисобланади», — дейди Рампур Разо кутубхонаси директори, профессор Сайид Ҳасан Аббос. — Уларнинг ҳинд маданияти учун аҳамияти шундаки, бу қўлёзмаларда ҳинд тилидаги сўзлар ишлатилган. Қўлёзмаларда сиз Бобурнинг шахсан таҳрир қилган тузатишларини кўришингиз мумкин. Уларнинг ҳақиқийлигини унинг авлодларидан бири — Жаҳонгир ҳам тасдиқлаган. Кутубхонамиз ходимлари тарихий қўлёзмалар ва ўзбек халқи маданияти билан боғлиқ ҳужжатларни ўрганиш бўйича ҳамкорликдаги ишларни фаоллаштиришга тайёр.
«Маданий мерос — Ўзбекистон ва Ҳиндистон ўртасидаги мулоқот кўприги» мавзусидаги илмий семинарда икки мамлакатнинг таниқли олимлари ҳамкорлик мазмуни, янги лойиҳаларни амалга ошириш ва илмий-маърифий алмашинувни ривожлантириш истиқболларини муҳокама қилдилар.
— «Ўзбекистон обидаларидаги битиклар», «Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида» туркумидаги альбомлар ва бошқа китоблар «Ўзбекистоннинг маданий мероси — халқлар ва давлатлар ўртасидаги мулоқотга йўл» лойиҳаси доирасида нашр этилди, — дейди Ўзбекистон Электрон оммавий ахборот воситалари миллий ассоциацияси бошқаруви раиси Фирдавс Абдухолиқов. — Биз ҳиндистонлик ҳамкорларимиз билан янги нашрларни тайёрлашга, ушбу жараёнга икки мамлакат олимлари ва мутахассисларини жалб қилишга келишиб олдик. Медиа тадбирлари Деҳлидаги Жамия Миллия ва Жавоҳарлаъл Неру университетларида Ҳиндистон Ислом маданияти маркази томонидан ўтказилди.

В рамках медиаивента, организованного в Индии Национальной ассоциацией электронных средств массовой информации и посольством Узбекистана в этой стране при спонсорстве компании «Eriell Group», прошел цикл мероприятий, посвященных культурно-просветительским связям народов двух стран.
25 сентября 2018 года в Национальном музее Индии открылась выставка «Узбекистан – Индия: диалог культур», которая вызвала большой интерес у местной общественности.
На открытии выставки представлен документальный фильм об осуществляемых в Узбекистане под руководством главы нашего государства широкомасштабных реформах, создаваемых условиях для плодотворного сотрудничества по многим направлениям, в том числе в культурно-гуманитарной сфере.
– Мы вместе с нашими узбекскими партнерами работаем над новыми проектами, – говорит научный сотрудник Национального музея Индии Катибур Рахман. – Рады, что удалось организовать эту выставку. Ее экспозицию составили хранящиеся в нашем музее экспонаты, связанные с историей узбекской государственности, богатого культурного наследия вашего народа, редкие подлинные рукописи из библиотек Худа Бахш и Рампур Раза, а также серия книг, изданная в рамках проекта «Культурное наследие Узбекистана – путь к диалогу между народами и странами» Национальной ассоциации электронных средств массовой информации Узбекистана.
На церемонии официального приема, прошедшей в посольстве нашей страны в Индии, говорилось о перспективах развития двусторонних культурно-просветительских связей. Представители официальных и академических кругов двух стран уделили особое внимание вопросам совместного изучения уникальных документов, хранящихся в музеях и относящихся к сотрудничеству Узбекистана и Индии.
– В нашей библиотеке имеется свыше 200 рукописей, относящихся к культурному наследию узбекского народа, – рассказал исполняющий обязанности директора библиотеки Худа Бахш Роберт Чонгту. – В преддверии визита Президента Узбекистана мы издали каталог этих трудов.
– Гордость нашей библиотеки – копии редких рукописей дивана Бабура, – отметил директор библиотеки Рампур Раза профессор Сайид Хасан Аббос. – Их ценность для индийской культуры заключается в том, что в них используются слова из языка хинди. На рукописях можно увидеть внесенные лично Бабуром правки. Их подлинность была подтверждена одним из его потомков – Джахонгиром. Коллектив нашей библиотеки готов активизировать совместную работу по изучению исторических рукописей и документов, связанных с культурой узбекского народа.
На научном семинаре под названием «Культурное наследие – мост узбекско-индийского диалога» известные ученые двух стран обсудили содержательное наполнение сотрудничества, перспективы реализации новых проектов и активизации научно-просветительских обменов.
– В рамках проекта «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира» были изданы книги «Архитектурная эпиграфика Узбекистана», «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира» и ряд других, – сказал председатель правления Национальной ассоциации электронных средств массовой информации Узбекистана Фирдавс Абдухаликов. – Мы договорились с индийскими партнерами подготовить новые издания, привлекать к этому процессу ученых и специалистов двух стран.
Мероприятия в рамках медиаивента состоялись также в университетах Джамия Миллия и Джавахарлала Неру в Дели, Центре исламской культуры Индии.