«Буюк ипак йўли мероси — Ўзбекистон ва Германия ўртасидаги кўприк» мавзусидаги медиа-форум. Берлин, Германия
2019 йил 15 январь куни Берлинда «Буюк ипак йўли мероси — Ўзбекистон ва Германия ўртасидаги кўприк» мавзусида Халқаро илмий-маданий форум бўлиб ўтди.
Тадбир Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Германия Федератив Республикасига расмий ташрифига тўғри келди.
Форум доирасида Берлиндаги Ўзбекистон элчихонасида «Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида» лойиҳаси доирасида китоб-альбомлар кўргазмасининг очилиш маросими бўлиб ўтди.
«Ўзбекистон Республикаси Президенти сўзбошиси билан чоп этилган Германия Федератив Республикаси тўпламлари» расмли китоб-альбомининг тақдимоти форумнинг энг асосий мавзуси бўлди. Айнан ушбу китоб-альбом Ўзбекистон матбаатчилиги тарихига замонавий мультимедиа технологияларидан фойдаланган ҳолда биринчи босиб чиқарилган қитоб бўлиб муҳрланади, уни фақатгина ўқиш эмас, балки ундаги маълумотларни смартфон ёрдамида алоҳида саҳифаларини, шу жумладан 3D эффектлар билан кўришлари ҳам мумкин.
Берлиндаги етакчи немис санъатшунослари Берлин, Дрезден, Лейпциг ва Штутгартдаги музейларда сақланаётган буюк ўзбек санъатининг тарихий тўпламлари ҳақида сўзлаб беришди.
Немис музейларидаги ўзбек тўпламлари ҳақида гап кетганда, Шарқ уйғониш даврида яратилган қўлёзмалар беқиёс аҳамиятга эга эканлигини алоҳида таъкидлаш керак. Китоб санъатининг энг яхши асарлари Берлин Давлат кутубхонасида сақланади. Кутубхонанинг Шарқ бўлими мудири, доктор Кристофер Раух улар ҳақида сўзлаб берди:
— Бу ерда тақдим этилган қўлёзмаларнинг бир қисми ўзбек алломалари яшаб, ижод қилган ҳудудлардан, баъзилари эса тўғридан-тўғри Ўзбекистондан келтирилган. Бу XIX асрдан бери мазкур кутубхонада сақланиб келаётган Улуғбекнинг астрономик жадвалларидир. Ушбу асарда 38 та юлдуз туркумидаги (бурж) 1018 та юлдуз ҳақида маълумот берилган ва юлдуз йилининг узунлиги ҳам кўрсатилган.
—Бизда ўзбек санъати тўплами борлигидан ғурурланамиз, — дейди Пергам музейи таркибига кирувчи Ислом санъати музейи директори ўринбосари доктор Уте Франке. —Унинг салмоғи унчалик улкан бўлмаса-да, ҳеч шубҳасиз бебаҳо тарихий ва бадиий аҳамиятга эга.
Медиа-форум доирасида «Ўзбекистон — Буюк ипак йўлининг юраги» мавзусида тантанали кеча бўлиб ўтди. 150 нафар иштирокчи ва меҳмонлар, жумладан сиёсатчилар, олимлар, немис оммавий ахборот воситалари ходимлари учун маданият ва санъат соҳасида Ўзбекистон-Германия ҳамкорлиги натижаларининг тақдимоти ўтказилди.
Берлиндаги медиа-тадбирнинг якуний босқичи ўлароқ ташкил этилган миллий услубдаги кечки қабул маросимида эса меҳмонларга ўзбек ошхонасининг энг сара таомлари тақдим этилди. Ўзбекистонлик санъаткорларнинг ёрқин чиқишлари кечага файз бағишлади.

Медиафорум «Наследие великого шелкового пути как мост между Узбекистаном и Германией» Берлин, Германия
15 января 2019 года в Берлине состоялся Международный научно-культурный форум «Наследие Великого шелкового пути как мост между Узбекистаном и Германией».
Событие было приурочено к официальному визиту Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Федеративную Республику Германия.
В рамках форума в здании посольства Узбекистана в Берлине прошла церемония открытия выставки книг-альбомов проекта «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира».
Изюминкой форума стала презентация иллюстрированной книги-альбома «Собрания Федеративной Республики Германия» с приветственным словом Президента Узбекистана. Именно эта книга-альбом войдет в историю книгопечатания Узбекистана как первая книга с использованием современных мультимедийных технологий, которую можно не только читать, но и видеть на своих смартфонах ее отдельные страницы, в том числе и с 3D-эффектом.
В Берлине ведущие ученые-искусствоведы Германии рассказали об исторических коллекциях великого узбекского искусства в музеях Берлина, Дрездена, Лейпцига и Штутгарта.
Говоря об узбекских коллекциях в музеях Германии, стоит отметить, что исключительную ценность занимают рукописи, созданные в эпоху Восточного Ренессанса. Шедевры книжного искусства хранятся в Берлинской государственной библиотеке. О них рассказал доктор Кристофер Раух, руководитель отдела «Восток» библиотеки:
– Некоторые рукописи, представленные здесь, происходят с территорий, где жили и творили узбекские классики, а некоторые привезены непосредственно из Узбекистана. Это – астрономические таблицы Улугбека, которые хранятся в библиотеке начиная с XIX века. В этой работе приводятся сведения о 1 018 звездах, входящих в 38 созвездий, а также указывается длина звездного года.
– Мы гордимся тем, что у нас есть коллекция узбекского искусства, – комментирует доктор Уте Франке, заместитель директора Музея исламского искусства, входящего в состав Пергамского музея. – Она не так многочисленна, но представляет собой исключительную историческую и художественную ценность.
В рамках медиафорума состоялся торжественный вечер «Узбекистан как сердце Великого шелкового пути». Ста пятидесяти участникам и гостям вечера, в числе которых политики, ученые, работники СМИ Германии, были презентованы итоги узбекско-германского сотрудничества в области культуры и искусства.
Итоговым событием медиаивента в Берлине стал гала-ужин в национальном стиле, где гостям были представлены лучшие блюда узбекской кухни. Вечер украсили яркие концертные выступления узбекских исполнителей.