Ўзбек тилида ёзилган Амир Темур ҳақидаги қадимий қўлёзма топилди
Душанбеда Амир Темурнинг ҳаёти ва фаолияти ҳақидаги энг қадимий қўлёзма топилди. Тожикистон миллий университети профессори филология фанлари доктори, навоийшунос олим, Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти аъзоси Бадриддин Мақсудов маълум қилишича, бу манба ўзбек тилида ёзилган.
— Мазкур китоб Амир Темурга бағишланган бўлиб, бизгача етиб келган турк тилидаги қўлёзмалар ичида энг қадимийси ҳисобланади, — деди Бадриддин Мақсудов. Мутахассислар фикрича, Амир Темурга бағишланган ушбу қадимий қўлёзма 1711 йилда яратилган.
Китобнинг хотимасида ёзилишича, қўлёзмадан ҳижрий йил билан 1027 йилнинг ражаб ойида нусҳа кўчирилган бўлиб, 1618 йилнинг июнь-июль ойларига тўғри келади. Бироқ ҳозирда мазкур асар ким томонидан ёзилганлиги ва ким томонидан нечанчи йилда ундан нусҳа кўчирилганлиги номаълум.

Обнаружена старейшая рукопись об Амире Темуре, написанная на узбекском языке
В Душанбе обнаружена старейшая рукопись о жизни и деятельности Амира Темура, написанная на узбекском языке, об этом сообщил профессор Национального университета Таджикистана, доктор филологических наук, ученый-навоивед, член Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана Бадриддин Максудов.
— Книга посвящена Амиру Темуру считается самой древней из дошедших до наших дней рукописей на тюркском языке, — отметил Бадриддин Максудов. По мнению специалистов, в настоящее время самое древнее произведение на тюркском языке, посвященное Амиру Темуру, датировано 1713 годом.
В заключительной части книги отмечается, что рукопись была скопирована в 1027 году по хиджре, в месяце раджаб. Это соответствует июню-июлю месяцев 1618 года. Но пока неизвестно, кто написал произведение, кем и где оно было скопировано.