Ўзбек тилида ёзилган Амир Темур ҳақидаги қадимий қўлёзма топилди
Душанбеда Амир Темурнинг ҳаёти ва фаолияти ҳақидаги энг қадимий қўлёзма топилди. Тожикистон миллий университети профессори филология фанлари доктори, навоийшунос олим, Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти аъзоси Бадриддин Мақсудов маълум қилишича, бу манба ўзбек тилида ёзилган.
— Мазкур китоб Амир Темурга бағишланган бўлиб, бизгача етиб келган турк тилидаги қўлёзмалар ичида энг қадимийси ҳисобланади, — деди Бадриддин Мақсудов. Мутахассислар фикрича, Амир Темурга бағишланган ушбу қадимий қўлёзма 1711 йилда яратилган.
Китобнинг хотимасида ёзилишича, қўлёзмадан ҳижрий йил билан 1027 йилнинг ражаб ойида нусҳа кўчирилган бўлиб, 1618 йилнинг июнь-июль ойларига тўғри келади. Бироқ ҳозирда мазкур асар ким томонидан ёзилганлиги ва ким томонидан нечанчи йилда ундан нусҳа кўчирилганлиги номаълум.

The most ancient manuscript about Amir Timur written in Uzbek discovered
According to Badriddin Maksudov - Professor at the National University of Tajikistan, Doctor of Philological Sciences, Navoi scholar, member of the World Society for the Study, Preservation and Promotion of the Cultural Legacy of Uzbekistan - the oldest manuscript about the life of Amir Timur, written in Uzbek, was discovered in Dushanbe.
— The book devoted to Amir Timur is considered the most ancient manuscript in the Turkic language that has survived to this day, - said Badriddin Maksudov, - According to experts, currently the oldest work in the Turkic language dedicated to Amir Timur is dated 1711.
The final part of the book notes that the manuscript was copied in 1027 AH, in the month of Rajab. This corresponds to June-July, 1618. But it is still unknown who wrote the work, by whom and where it was copied.