29 may kuni Qarshi shahrida “O‘zbekiston obidalaridagi bitiklar” noyob turkumidan 20 jild kitob-albomlarning taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish, saqlash va ommalashtirish bo‘yicha Butunjahon jamiyati (WOSCU) tomonidan nashr etilgan ushbu kitoblar Qashqadaryo viloyatidagi 1220 dan ortiq maktab uchun ajoyib tuhfa bo‘ldi.
Tadbirda maktab rahbarlari, o‘qituvchilar, tarixchi olimlar, o‘quvchilar, madaniyat sohasi vakillari ishtirok etdi. Taqdimot qatnashchilari meʼmoriy obidalar fotosuratlari, batafsil tavsiflari, ilmiy izohlari va matnlarning stenogrammalarini o‘z ichiga olgan kitoblardagi O‘zbekistonning noyob epigrafik yodgorliklari hamda namoyish etilgan hujjatli filmlar orqali WOSCU faoliyati bilan tanishdilar.
Qashqadaryo viloyatidagi maktab kutubxonalariga 20 jildlik “O‘zbekiston obidalaridagi bitiklar” to‘plamini bepul olish uchun sertifikatlar topshirildi. Qashqadaryo viloyati maktabgacha taʼlim va maktab taʼlimi boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari Farid Bozorov mazkur aksiya muhim ahamiyat kasb etishi vag bilimli, ijtimoiy masʼuliyatli yosh avlodni tarbiyalashdagi hissasini alohida taʼkidladi.
– Qashqadaryo viloyati maktabgacha va maktab taʼlimi boshqarmasi nomidan, shaxsan o‘z nomimdan  “O‘zbekiston obidalaridagi bitiklar” turkumidagi 20 jildlik ajoyib tuhfa uchun Butunjahon jamiyatiga samimiy minnatdorlik bildiraman. Bugun men tarixda mayoq bo‘ladigan va O‘zbekistonning yosh avlodi uchun O‘zbekiston tarixida yangi ufqlarni ochadigan loyihani kashf qildim. Bizning asosiy maqsadimiz – bilimli, har tomonlama yetuk, ijtimoiy masʼuliyatli fuqarolarning yangi avlodini tarbiyalashdan iborat. Mazkur kitoblar shunday ezgu maqsadni amalga oshirishda beqiyos hissa qo‘shishiga ishonamiz, – dedi F.Bozorov.
– O‘zbekiston obidalaridagi bitiklarga oid kitoblar va albomlarni bepul olish uchun sertifikatlar topshirish bo‘yicha respublika bo‘ylab davom etayotgan aksiya O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning mamlakatimiz madaniy merosini o‘rganish, asrash va ommalashtirishga qaratilgan tashabbuslari hayotga tatbiq etilayotganining yorqin dalilidir. Yurtimiz olimlari tadqiqotlar va nashr ishlari jarayonida mashaqqatli mehnat qildilar va bugungi kunda ushbu kitoblar mamlakatimizdagi barcha maktab kutubxonalari uchun qimmatli manbaga aylanmoqda”, – deydi loyiha muallifi, WOSCU boshqaruvi raisi doktor Firdavs Abduxoliqov.
Fanlar akademiyasi Tarix instituti katta ilmiy xodimi Fayzxo‘ja Mahmudov loyihadagi ishtiroki haqida gapirdi. Bir yarim oy davomida u Bobur Aminov bilan Qashqadaryo viloyati qishloqlarini kezib, qabr toshlari va masjidlardagi qadimiy bitiklarni o‘rgandi. Qashqadaryo viloyatiga bag‘ishlangan kitob-albomdagi materiallarning 90 foizini ana shu topilmalar tashkil etadi.
Qashqadaryo viloyatidagi 1200 dan ortiq maktabga “O‘zbekiston obidalaridagi bitiklar" turkumidagi kitob-albomlar topshirildi
Aytish joizki, bugungi kunda O‘zbekiston meʼmoriy yodgorliklaridagi matnlar soni va o‘ziga xosligi bo‘yicha Markaziy Osiyoda yetakchi o‘rinda turadi. Ijodiy jamoa ushbu noyob yozma yodgorliklarni bir necha yillar davomida o‘rganib, tadqiqot natijalarini “O‘zbekiston obidalaridagi bitiklar" nomli ko‘p jildli nashrida jamladi.

Более 1200 школ Кашкадарьинской области получили книги-альбомы серии "Архитектурная эпиграфика Узбекистана"
29 мая в Карши состоялась презентация 20 томов уникальной серии книг-альбомов.
Эти книги, выпущенные Всемирным обществом по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана (WOSCU), стали важным подарком для более чем 1220 школ Кашкадарьинской области.
На мероприятии присутствовали руководители школ, педагоги, историки, студенты и представители культурной общественности. Участники презентации познакомились с уникальными эпиграфическими памятниками Узбекистана, представленными в книгах, которые включают фотоснимки архитектурных объектов, подробные описания, научные комментарии и расшифровки текстов, а также с деятельностью WOSCU благодаря документальным фильмам.
Школьным библиотекам Кашкадарьинской области вручены сертификаты на безвозмездное получение комплекта из 20 томов «Архитектурная эпиграфика Узбекистана». Фарид Базаров, заместитель начальника управления дошкольного и школьного образования Кашкадарьинской области, отметил важность этой акции, подчеркнув её вклад в воспитание образованного и социально ответственного молодого поколения.
«От имени Управления дошкольного и школьного образования Кашкадарьинской области и от себя лично выражаю сердечную благодарность за такой щедрый подарок в виде 20 томов книг «Архитектурная эпиграфика Узбекистана». Сегодня я открыл для себя этот проект, который станет маяком в истории и откроет перед молодым поколением узбекистанцев новые горизонты истории Узбекистана. Наша главная цель — воспитать новое поколение образованных, всесторонне развитых и социально ответственных граждан. И мы уверены, что эти книги внесут неоценимый вклад в достижение этой цели», – отметил Ф.Базаров.
– Продолжающаяся по всей стране акция по вручению сертификатов на безвозмездное получение книг-альбомов по эпиграфике Узбекистана является ярким свидетельством реализации инициатив Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, направленных на изучение и популяризацию культурного наследия страны. Отечественными учеными была проделана кропотливая работа и сегодня эти книги становятся ценным ресурсом для всех школьных библиотек страны, – сказал автор проекта, председатель правления WOSCU доктор Фирдавс Абдухаликов.
Старший научный сотрудник Института истории Академии наук Файзходжа Махмудов рассказал о своём участии в проекте. В течение полутора месяцев он вместе с Бабуром Аминовым путешествовал по селам Кашкадарьинской области, обнаруживая древние надписи на надгробиях и мечетях. Эти находки составляют 90% материалов книги-альбома, посвященного Кашкадарьинской области.
Отметим, что сегодня Узбекистан является лидером в Центральной Азии по количеству и уникальности эпиграфических памятников. Творческая группа на протяжении нескольких лет изучала эти уникальные памятники письменности, собрав результаты своих исследований в многотомном издании «Архитектурная эпиграфика Узбекистана».