Алишер Навоий қаламига мансуб "Хамса" асарининг ноёб қўлёзмаси факсимиле нусха шаклида нашр этилади ва Ўзбекистонга қайтарилади
Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти томонидан амалга оширилаётган "Ўзбекистоннинг 100 нодир қўлёзмаси" лойиҳаси доирасида ўзбек заминининг ноёб қўлёзмаларини факсимиле нусха шаклида нашр этиш ва қайтариш бўйича бир қатор ишлар амалга оширилмоқда. Ўзбекистоннинг Буюк Британиядаги элчихонаси кўмагида Бутунжаҳон жамияти раиси Фирдавс Абдухолиқов, Оксфорд университети кутубхонаси қошидаги нашриёт раҳбари жаноб Самюель Фанус, Mueller&Schindler нашриётининг вакиллари Шарлотта Крамер ва Александр Вильгельм ва "Ўзбекистоннинг маданий мероси дунё тўпламларида" лойиҳасининг мутахассислари ўртасида навбатдаги учрашув ташкил этилди. Учрашув давомида Алишер Навоий қаламига мансуб машҳур «Хамса» асарининг факсимиле нусхаларини яратиш имконияти муҳокама қилинди.
Британия вакили Самюэль Фанус «Хамса» асарининг ноёб факсимиле нусхаларини яратиш бўйича биргаликда ишлашга тайёрлигини маълум қилди.
- Ҳозирда қўлёзмаларнинг ҳар бири ягона нусхада мавжуд бўлиб, музей ёки кутубхона фондларида сақланмоқда, шунинг учун ҳам тадқиқотчилар ва қўлёзма китобларнинг ихлосмандлари улардан фойдаланиш имконитига эга эмас, - деб таъкидлади лойиҳа муаллифи ва раҳбари Фирдавс Абдухолиқов. - Факсимиле нусхаларининг нашр этилиши ушбу ноёб маданий ёдгорликлардан фойдаланиш учун кенг имкониятларни яратади, чунки ноёб қўлёзмаларнинг факсимилелари - азалги ва яхши йўлга қўйилган амалиётдир. Биз яна бир муҳташам маданий ёдгорликни Ўзбекистонга қайтариш имконияти пайдо бўлганидан мамнунмиз.
«Хамса» асарининг таркибига кирувчи бешта достон XV асрнинг ноёб адабий ёдгорлиги ҳисобланади. Қўлёзманинг асл нусҳаси 690 саҳифадан иборат яхлит қўлёзма шаклига эга бўлган. Бироқ, кейинчалик у қисмларга ажратилган. Ҳозирда қўлёзманинг тўрт қисми Оксфорднинг Бодлеан кутубхонасида, бешинчи қисми эса Манчестердаги Жон Райланд кутубхонасида сақланмоқда.
- Биз Ўзбекистон томонидан амалга оширилаётган ноёб лойиҳанинг бир қисми эканлигимиздан фахрланамиз, - деб фикр билдирмоқда Австриянинг Mueller&Schindler нашриёти эгаси Шарлотта Крамер. - Қадимий ва ўрта асрларга оид қўлёзмаларнинг асл нусхаларини излаш, ўрганиш ва реконструкция қилиш бўйича Бутунжаҳон жамияти томонидан амалга оширилаётган ноёб тадқиқот амалиёти юксак ҳурматга лойиқ. Умид қиламизки, ушбу қўлёзмалар Ўзбекистоннинг бой меросини ўрганиш истагида бўлган барча тадқиқотчилар учун муносиб совға бўлади.
Эслатиб ўтамиз, миниатюраларнинг нусхалари Ўзбекистон ва дунё таълим ва маърифат муассасаларига бепул асосда берилади.

Редчайшая рукопись «Хамсы» Алишера Навои будет издана в виде факсимильной копии и возвращена в Узбекистан
Проект Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана «100 выдающихся рукописных шедевров Узбекистана» продолжает свою работу по возвращению уникальных рукописных манускриптов узбекской земли в виде факсимильных копий.
На очередной встрече, прошедшей в онлайн формате с участием Председателя Всемирного общества Фирдавса Абдухаликова, главой издательства оксфордской университетской библиотеки Бодли, господина Самюэля Фануса, представителями Mueller&Schindler Шарлоттой Крамер и Александром Вильгельмом и специалистами проекта «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира», при поддержке Посольства Республики Узбекистан в Великобритании, стороны обсудили возможность создания факсимильных копий знаменитого произведения «Хамса» Алишера Навои.
Британская сторона в лице Самюэля Фануса выразила готовность в совместной работе по созданию уникальных факсимильных копий «Пятерицы».
- В настоящее время каждая из рукописей существует в единственном экземпляре, хранится за семью печатями в музейных или библиотечных фондах и потому практически недоступна как исследователям, так и широкому кругу восторженных почитателей искусства рукописной книги, - отметил автор и руководитель проекта Фирдавс Абдухаликов. - Создание факсимиле открывает широкий доступ к этим уникальным памятникам культуры, ведь факсимиле уникальных раритетов – давняя и хорошо зарекомендовавшая себя практика. Мы рады новой возможности возвращения еще одного великолепного памятника культуры в Узбекистан.
Пять поэм, входящих в состав «Хамсы» представляют собой литературный памятник XV века. В оригинале, рукопись состояла из 690 страниц и представляла собой единый манускрипт. Однако, позже, она была разделена. 4 части манускрипта сегодня хранятся в Бодлеанской библиотеке Оксфорда, а пятая часть - в библиотеке Джона Райленда в Манчестере.
- Для нас большая честь быть частью уникального проекта, реализуемого Узбекистаном, - комментирует Шарлотта Крамер, владелица австрийского издательского дома Mueller&Schindler. - Уникальная исследовательская практика Всемирного общества по поиску, изучению и воссозданию точных копий древних и средневековых рукописей достойна высокого уважения и беспрецендентна по своим целям и охвату. Мы надеемся, что эти рукописи станут достойным подарком для всех исследователей мира, интересующихся изучением богатейшего наследия Узбекистана.
Отметим, что созданные копии миниатюр передаются в образовательные и просветительские учреждения Узбекистана и мира на безвозмездной основе.