Озарбайжон тарихи Миллий музейида сақланаётган Ўзбекистонга оид нодир экспонатлар Бутунжаҳон жамияти томонидан илк маротаба нашр этилади
Бу ҳақда Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти бошқаруви раиси Фирдавс Абдухолиқов ва Миллий тарих музейи директори Велиханли Наиле Мамедали қизи ўртасидаги учрашув давомида келишиб олинди.
"Бутунжаҳон жамиятининг ўзбек тўплами ҳақида ҳикоя қилувчи китоб-альбом яратиш ҳақидаги таклифини қўллаб-қувватлаймиз. Музейимизда сақланаётган нодир ва ноёб экспонатлар янги китоб саҳифаларида ўз аксини топишга лойиқ деб ҳисоблаймиз. Ушбу китоб-альбом халқларимиз ўртасидаги тарихий ришталарни янада мустаҳкамлашга хизмат қилади”, — деди музей. Режиссёр Ноила Маммадали қизи.
Нашрнинг куратори ва музей бош сақловчиси, доцент Маҳфуза Зейналованинг айтишича, музейда ўзбек усталарининг 260 дан ортиқ ноёб буюмлардан ташкил топган тўплам сақланмоқда. “Ушбу тўпламнинг асосий қисмини нумизматик материаллар ташкил этади. Бухоро амири Саид Мир Абдул Аҳадхон (1885–1910) фотопортрети музейнинг алоҳида фахридир. Суратнинг чап бурчагида қуйидаги ёзувни кўришимиз мумкин: “Англия фотографияси. Боку”, бу сурат амирнинг Бокуга ташрифларидан бирида олинганидан далолат беради”, - деди Маҳфуза Зейналова.
Музей махсус жамғармаси экспонатлари алоҳида эътиборга лойиқ. Улар орасида Бухоро амирининг совғалари – зарҳал кумушдан ясалган Қуръон ғилофи, шунингдек, кумушдан ясалган ва зарҳалланган, сир билан қопланган, ўйма нақшлар билан безатилган сервизни учратишмиз мумкин.

Редкие экспонаты узбекской коллекции Национального музея истории Азербайджана впервые будут опубликованы Всемирным обществом
Об этом договорились в ходе встречи председателя правления Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана Фирдавса Абдухаликова и директора Национального музея истории Велиханлы Наилей Мамедали кызы.
«Мы с воодушевлением откликнулись на предложение Всемирного общества о создании книги-альбома, рассказывающей об узбекской коллекции. Редкие и уникальные экспонаты, которые хранятся в нашем музее, достойны найти отражение на страницах новой книги и еще раз подчеркнуть этим шагом приверженность дружбе и крепкой исторической связи наших народов в прошлом, и в настоящем», - отметила директор музея Наиля Мамедали кызы.
Куратор тома и главный хранитель музея, доцент Махфуза Гаджи кызы Зейналова сообщила, что музей хранит уникальную коллекцию изделий узбекских мастеров, состоящую более чем из 260 экспонатов. «Основная часть этой коллекции - нумизматический материал. Особой гордостью музея является фотопортрет Эмира бухарского Саид Мир Абдул Ахад хана (1885–1910). В левом углу фотографии имеется надпись: «Англiйская фотографiя. Баку», что свидетельствует о том, что фотография была сделана во время одного из визитов эмира в Баку», - отметила она.
Отдельного внимания заслуживают экспонаты Особого фонда музея - подарки эмира Бухарского – футляр для Корана из позолоченного серебра, а также сервиз из серебра с позолотой, покрытый эмалью, украшенный чернью и гравировкой.