Озарбайжон тарихи Миллий музейида сақланаётган Ўзбекистонга оид нодир экспонатлар Бутунжаҳон жамияти томонидан илк маротаба нашр этилади
Бу ҳақда Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти бошқаруви раиси Фирдавс Абдухолиқов ва Миллий тарих музейи директори Велиханли Наиле Мамедали қизи ўртасидаги учрашув давомида келишиб олинди.
"Бутунжаҳон жамиятининг ўзбек тўплами ҳақида ҳикоя қилувчи китоб-альбом яратиш ҳақидаги таклифини қўллаб-қувватлаймиз. Музейимизда сақланаётган нодир ва ноёб экспонатлар янги китоб саҳифаларида ўз аксини топишга лойиқ деб ҳисоблаймиз. Ушбу китоб-альбом халқларимиз ўртасидаги тарихий ришталарни янада мустаҳкамлашга хизмат қилади”, — деди музей. Режиссёр Ноила Маммадали қизи.
Нашрнинг куратори ва музей бош сақловчиси, доцент Маҳфуза Зейналованинг айтишича, музейда ўзбек усталарининг 260 дан ортиқ ноёб буюмлардан ташкил топган тўплам сақланмоқда. “Ушбу тўпламнинг асосий қисмини нумизматик материаллар ташкил этади. Бухоро амири Саид Мир Абдул Аҳадхон (1885–1910) фотопортрети музейнинг алоҳида фахридир. Суратнинг чап бурчагида қуйидаги ёзувни кўришимиз мумкин: “Англия фотографияси. Боку”, бу сурат амирнинг Бокуга ташрифларидан бирида олинганидан далолат беради”, - деди Маҳфуза Зейналова.
Музей махсус жамғармаси экспонатлари алоҳида эътиборга лойиқ. Улар орасида Бухоро амирининг совғалари – зарҳал кумушдан ясалган Қуръон ғилофи, шунингдек, кумушдан ясалган ва зарҳалланган, сир билан қопланган, ўйма нақшлар билан безатилган сервизни учратишмиз мумкин.

Rare exhibits from Uzbek collection of National Museum of History of Azerbaijan to be first published by World Society
This was agreed during a meeting between Firdavs Abdukhalikov, Chairman of the Board of the World Society for the Study, Preservation and Popularization of the Cultural Legacy of Uzbekistan, and Velikhanli Naila Mammadali kyzy, director of the National Museum of History of Azerbaijan.
"We enthusiastically responded to the proposal of the World Society to create a book-album telling about the Uzbek collection. The rare and unique exhibits that are kept in our museum deserve to be reflected on the pages of the new book, and this step would once again emphasize the friendship and strong historical ties between our peoples in the past and in the present," said the director of the museum, Naila Mammadali kyzy.
The curator of the volume and the chief curator of the museum, associate professor Makhfuza Gaji kyzy Zeynalova says the museum keeps a unique collection of items made by Uzbek masters, consisting of more than 260 exhibits. "Numismatic material makes up most of the collection. The museum's special pride is a photo portrait of the Emir of Bukhara, Said Mir Abdul Ahad Khan (1885-1910). In the left corner of the photo there is an inscription: 'English photography. Baku,' which indicates that the photo was taken during one of the visits of the Emir to Baku," she noted.
The gifts of the Emir of Bukhara – a case for the Koran made of gilded silver, as well as a silver service with gilt, enameled, decorated with blackening and engraving, which are kept in a special department of the museum, deserve special attention.