Билингки, табиатига, ёшига, фаслга мос келадиган касаллик фақат муҳим сабаб туфайли юзага келадиган касалликдан камроқ хавфлидир. Шуни ҳам билиб қўйинг: ҳар бир фасл касаллиги йилнинг қарама-қарши фаслида ўтиб кетишига умид қилиш мумкин.
Билингки, бошқа касалликларга ўтадиган касалликлар бор, шу билан бирга сўнггиси чиқиб кетади бунда яхшилик бор. Шундай қилиб, бир касаллик бошқа [бир қанча] касалликлардан халос қилади.
Антик даврнинг энг машҳур табиби бўлган ибн Синонинг ушбу ва бошқа доно маслаҳатларини афсонавий “Тиб қонунлари” асарида топиш мумкин. Китоб 17-асргача барча шифокорлар учун асосий қўлланма бўлди. Ва 2600 та дорининг баъзилари бугунги кунда ҳам долзарбдир. Ибн Сино 20 йилдан ортиқ давр мобайнидан 5 жилдли китоб ёзган. Замон нотинч бўлгани учун ибн Сино кўчиб юришга мажбур бўлди. Асарларининг асосий қисмини эса эгар устида ёзган.
Ушбу ажойиб қўлёзманинг асл нусхаси сақланиб қолган ёки қолмаганлиги ҳақида аниқ маълумот йўқ. Олимлар ҳали ҳам бу жумбоқни ҳал қилишга ҳаракат қилмоқдалар. Аммо асарнинг кўплаб нусхалари, шунингдек, дунёнинг ўнлаб тилларига таржималари мавжуд.
Энг қадимги ва қимматли нусхалардан бири ҳозир Озарбайжон Миллий Фанлар Академияси Муҳаммад Фузулий номидаги Қўлёзмалар институтида сақланаётган “Ал-Қонун фит-Тибб”нинг II жилди нусхасидир.
Қўлёзма “Жаҳон хотираси”  – Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Таълим, фан ва маданият масалалари бўйича дастури, (ЮНEСКО) жаҳон ҳужжатли меросини муҳофаза қилиш бўйича реестрига киритилган. Ҳозирда мазкур реестрга 300 га яқин ҳужжатлар киритилган. Улар орасида буюк табиб Ибн Сино асарининг юқорида тилга олинган нусхаси билан бир қаторда Усмон Қуръони ва Ал-Беруний номли Шарқшунослик институти қўлёзмалари фондини ҳам ўз ичига олган.
“Жаҳон хотираси” реестрида Ибн Сино қўлёзмасига қуйидагича таъриф берилган:
Шарқнинг буюк олими Абу Али Ибн Синонинг “Ал-Қонун фит-тиб” асарининг иккинчи жилди қўлёзмаси ўзининг қадимийлиги ва мукаммаллиги билан китобхонлар эътиборини тортади. У 1143 йилда кўчирилган.190 бетлик китобнинг ўлчами 24х15 см, матн ҳажми 18х11 см. Ҳар бир саҳифа 18–20 қатордан иборат. Матн қора сиёҳда, дастхати аниқ-равшан, ҳар бир боб сарлавҳалари, доривор ўсимликларнинг номлари қизил сиёҳ билан ёзилган.
Ажойиб қўлёзма ҳақида бизга нималар маълум?
Абу Али ибн Синонинг жаҳонга машҳур “Тиб қонунлари” асарининг II жилди 1143 йилда қайта ёзилган энг қадимги нусхаларидан биридир. Ушбу жилдда ибн Сино турли касалликлар, уларнинг белгиларини, шунингдек, диагностика ва даволаш усулларини тасвирлаб берди.
“Ёзувчи вафотидан 104 йил ўтиб, Бағдодда насх қўлёзмасида кўчирилган қўлёзма дунёдаги энг кам учрайдиган қўлёзмалардан биридир. 20-асрнинг 80 йилларида ибн Синонинг ушбу асари илмий-танқидий матнини тузган ўзбек олимлари Боку қўлёзмасининг иккинчи жилдини асос қилиб олдилар”, - дейди Озарбайжон Миллий Фанлар Академияси Муҳаммад Фузулий номидаги Қўлёзмалар институти илмий котиби Азизоға Нажанов.
Ўзбекистон маданияти ва санъати, унинг мероси билан қизиққан ҳар бир киши ушбу энг нодир қўлёзмани яқин келажакда “Ўзбекистон маданий мероси Озарбайжон тўпламларида” номли суратли нашр саҳифаларида кўриш имкониятига эга бўлади.
Китобда Абу Али ибн Синонинг “Ал-Қонун фит-Тибб” (II жилд) қўлёзмасидан ташқари, араб, форс, ўзбек олимлари, шоирлари, маданият арбобларининг 90 га яқин қўлёзма нусхалари ҳақида ҳам маълумот берилган. Булар Алишер Навоий, Бобур, Абу Али ибн Сино, Имом ал-Бухорий, Улуғбек, Жомий асарларидир.
Бу мерос дурдоналари қаторида Амир Темурнинг она томондан бобоси Садр аш-шариат ул-аввал Убайдаллоҳ ибн Масъуд ал-Маҳбубий ал-Бухорийнинг 1512 йилда қайта ёзилган “Виқоя ар-ривоя” асарининг нусхаси ҳам бор. Амир Темурнинг набираси Улуғбекнинг 1688 йилда қайта ёзилган “Зиж-и Кўрағоний” асари, Бобурийлар салтанатининг асосчиси Заҳириддин Муҳаммад Бобуршоҳнинг «Бобурнома» асари қўлёзмасининг XVII асрда қайта ёзилган нусхаси ҳам бор.
Нашрдан Озарбайжон Миллий фанлар академияси Муҳаммад Фузулий номидаги қўлёзмалар институтининг қимматли қўлёзмаларидан ташқари Озарбайжон Миллий тарихи музейи, Озарбайжон Миллий санъат музейи ва Миллий гилам музейининг ноёб экспонатлари ҳам ўрин олган.

Know that a disease that corresponds to nature, age, season is less dangerous than a disease that does not correspond to these, and happens only for a significant cause; know that it is possible to hope that the diseases of each season will pass in the opposite season.
Know that there are diseases that transform into other diseases, and the latter thus pass, and there is good in this; thus, one disease provides healing from [several] other diseases.
These and other wise pieces of advice from the most famous physician of antiquity can be found in his legendary work, The Canon of Medicine. The book became the basic guide for all physicians until the 17th century. And some of the 2600 drugs are still relevant today. Avicenna wrote 5 volumes for over 20 years. And he often had to work in the saddle! Avicenna traveled and moved a lot, and those times were quite turbulent.
Whether the original of this outstanding work has been preserved and where it is located is still unknown. Scholars are still trying to solve this riddle. However, there are many copies of the work, as well as its translations into dozens of languages of the world.
One of the earliest and most valuable copies is the manuscript of the second volume of Al-Kanun fi-t-Tibb stored in the Institute of Manuscripts named after Muhammad Fuzuli of the National Academy of Sciences of Azerbaijan.
The manuscript is included in the Memory of the World – UN program of the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO) for the protection of the world documentary heritage. Currently, the register includes about 300 documents. Among them, along with the mentioned copy of the work of the great healer Avicenna, Uzbek heritage include the Qur’an of Uthman and the collection of manuscripts of the Al-Biruni Institute of Oriental Studies.
Here is how manuscript of Avicenna’s work is described in the Memory of the World register:
The manuscript of the second volume of the work written by the great Oriental scientist Abu Ali Ibn Sina Al-Kanun fi-t-Tibb attracts readers with its antiquity and perfection. The manuscript was copied in 1143. The size of the 190-page book is 24x15 cm, the size of the text is 18x11 cm. Each page has 18–20 lines. The text is written in black ink, the handwriting is clear, delicate, the headings of chapters, the names of medicinal plants are written in red ink.
What do we know about this amazing manuscript?
The second volume of the world-famous work of Abu Ali ibn Sina The Canon of Medicine is one of the earliest copies of the book, which was copied in 1143. In this volume, Avicenna described various diseases and their symptoms, as well as methods of diagnosis and treatment.
“The manuscript, copied in naskh script in Baghdad 104 years after the author’s death, is one of the rarest in the world in its dating. Uzbek scholars, who compiled the scientific-critical text of this work by Ibn Sina in the 80s of the 20th century, took the second volume of the Baku manuscript as a basis,” said Azizaga Najanov, Academic Secretary of the Institute of Manuscripts named after Muhammad Fuzuli of the National Academy of Sciences of Azerbaijan.
In the near future, everyone who is interested in the culture and art of Uzbekistan, its heritage, will have a chance to see this rarest manuscript on the pages of the illustrated edition The Cultural Legacy of Uzbekistan in the Collections of Azerbaijan.
In addition to the manuscript of Abu Ali ibn Sina Al-Kanun fi-t-Tibb (2nd volume), the book will tell about 90 manuscripts of works by prominent scholars, poets, cultural figures in Arabic, Persian and Uzbek languages. These are the works of Alisher Navoi, Babur, Abu Ali ibn Sina, Imam al-Bukhari, Ulugbek, Jami.
Among the pearls of this heritage is a handwritten copy of the work Vikaya ar-rivaya by Amir Timur's maternal grandfather Sadr ash-Sharia al-Awwal Ubaidallah ibn Mas'ud al-Mahbubi al-Bukhari, copied in 1512; a handwritten copy of the work of Amir Temur's grandson Ulugbek Zij-i Guragani written in 1688; a handwritten copy of the work Babur-nama by Zahiriddin Muhammad Babur Shah, the founder of the Baburid (Mughal) Empire, copied in the 17th century.
In addition to valuable manuscripts from the Institute of Manuscripts named after Muhammad Fuzuli of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, the publication will include unique exhibits from the National Museum of the History of Azerbaijan, the National Museum of Arts of Azerbaijan and the National Carpet Museum.