Тез кунларда Бухоронинг собиқ амирларига тегишли қимматбаҳо буюмлар ҳақида ҳикоя қилувчи китоб нашр этилади
Яқин кунларда “Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида” туркумидан “Бухоро Давлат музей-қўриқхонаси тўплами” китоб-альбоми чиқади, унда биринчи навбатда Варахшадаги илк ўрта асрларнинг гўзал тасвирлари ва албатта, Бухоро амирларининг ҳашаматли маиший ҳаёти буюмлари коллекцияси тақдим этилади, улар 19-аср охири — 20-аср бошларидаги амирликнинг сарой санъати юксак даражада бўлганидан далолат беради.
Китоб-альбомдан Ўзбекистондаги энг қадимги маданий муассасалардан бири санъатининг энг сара намуналари ўрин олган.
– Ҳали 1922-йилдаёқ Бухоронинг собиқ амирларига тегишли бўлган қимматбаҳо буюмлар коллекцияси асосида яратилган музей-қўриқхона, ҳозирги кунда ўзининг таркибида 16 филиал ва иккита доимий кўргазмани жамлаган. Китоб-альбомнинг бўлимлари, улардан энг қизиқарлиларининг экспозициялари ҳақида тасаввур беради, - дейди лойиҳанинг муаллифи ва раҳбари, Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти бошқаруви раиси Фирдавс Абдухолиқов.
Булар: Арк қалъасида жойлашган вилоят Ўлкашунослик музейи , “Ситораи Моҳи-Хосса” Декоратив- амалий санъат музейи, собиқ Азов-Дон банки биносидаги Тасвирий санъат музейи, Файзулла Хўжаевнинг Уй-музейи, Бухоро Хаттотлик санъати тарихи музейи, Гиламдўзлик музейининг экспозицияларидир.
Эслатиб ўтамиз, лойиҳа Eriell Group халқаро нефть хизматлари компанияси кўмагида амалга оширилмоқда.
Китоб-альбом Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, асраш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамиятининг 2022-йил ёзида бўлиб ўтадиган VI Конгрессида тақдим этилади.

Скоро в свет выйдет книга, рассказывающая о ценных предметах, принадлежавших эмирам Бухары
Скоро в свет выйдет  книга-альбом «Собрание Бухарского Государственного музея-заповедника» серии "Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира" , в которой представлены  в первую очередь прекрасные раннесредневековые росписи из Варахши, и конечно же богатейшая коллекция предметов быта Бухарских эмиров, которая свидетельствует о высоком уровне придворного искусства Эмирата конца 19 начала 20 века.
В книге-альбоме представлены лучшие образцы искусства одного из старейших учреждений культуры Узбекистана.
- Созданный еще в 1922 году на основе коллекции ценных предметов, принадлежавших бывшим эмирам Бухары, ныне музей-заповедник включает в свою структуру 16 филиалов и две постоянные выставки. Разделы книги-альбома дают представление об экспозициях наиболее интересных из них, - отметил автор и руководитель проекта, Председатель правления Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана Фирдавс Абдухаликов.
Это экспозиции Областного краеведческого музея, расположенного в крепости Арк, музея декоративно прикладного искусства «Ситораи Мохи-Хосса», Музея изобразительных искусств в бывшем Азовско-Донском банке, Дома-музея Файзуллы Хождаева, Музея истории искусства каллиграфии Бухары, Музея ковроделия.
Книга-альбом будет презентована на VI Конгрессе Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана летом 2022 года.