Суғд самит (VI асрда ипак матонинг янги тури, техник жиҳатдан сатин ва атлас тўқиш услубларини қўшиб ҳосил нақшли мато ҳосил қилиш)ларидаги тасвирлар аниқлиги деталларда яққол кўринади. Масалан, тамғасимон жойлашган ҳайвонлар орасидаги дарахт тасвири манбаларда ёзилишича, “Самарқанддаги бир бирини томоша қилаётгандай тасвирланган ҳайвонларнинг жуфтлашган ҳайкалларини ёдга солади”. Ўз навбатида, туркийлар таъсирида маълум ҳайвонлар образларига ҳурмат акс этади: агар шерлар, филлар ва қушлар Византи ва сосонийлар ипак матоларига кўпроқ хос бўлган бўлса, суғд матоларида тоғ эчкилари, тўнғизлар, отлар, кийиклар ва кўчманчи туркларнинг маданий муҳитига яқин ҳайвонлар образларини кўриш мумкин.
Нақшларда чизиқларга катта эътибор қаратилган. Ҳайвонлар тасвиридаги графикага кўра, улар чиндан ҳам Суғдда яратилган, дейишга асос бор. Бу хусусиятлар лўндалик ва таъсирчанликнинг уйғунлиги бўлиб, алоҳида туркий таъсирни бошдан кечирган синкретистик суғд санъатига жуда хос саналади.
Самитларнинг суғдий келиб чиқиши ҳақида гапиришга имкон берувчи, энг муҳим аниқлаштирувчи мотивлардан бири асосий медальонлар ўртасига жойлаштирилган, ичига ўрама шохлар ўрнатилган тенг ёнли хочлар саналади. У медальонли композиция билан безатилган илк ўрта аср ипакларининг ҳаммасида ҳам учрамайди, баъзиларида унинг ўрнида думалоқ розетка, палметта ёки бошқа гулли мотивлар, ромб ва бошқа безаклардан фойдаланилган.
Бу мотив Ўрта Осиёнинг анча кейинги тўқимачилик маҳсулотларида (гиламларда) кайкалак/кўчкорак сифатида машҳур бўлган, фаровонлик рамзи саналган, турк пантеонининг асосий маъбуди – Тангри тимсолидир. Бу ўз ўрнида Суғд ерларида суғдлар ва турклар ўртасидаги иттифоқнинг яққол кўринишидир.
Суғд ипакларидаги зардуштийлик образлари билан Тангри тимсолининг бирлашуви – VI-VII асрларда юазага келган туркий-суғд симбиозининг ёрқин намунасидир.

Согдийский шёлк: секреты в изображениях
Точность изображений в согдийском самите (новый вид шелковой ткани в VI веке, технически сочетающий стили ткачества сатина и атласа для создания узорчатой ткани) ясно видна в деталях. Например, согласно источникам, изображение дерева среди животных, расположенных в форме метки, "напоминает парные статуи животных, изображенных в Самарканде, наблюдающих друг за другом". В свою очередь, под влиянием тюрков отражается уважение к образам определенных животных: если львы, слоны и птицы были более характерны для византийских и сасанидских шелковых тканей, то на согдийских тканях можно увидеть образы горных козлов, кабанов, лошадей, оленей и животных, близких к культурной среде кочевых тюрков.
В узорах большое внимание уделяется линиям. Судя по графике изображения животных, есть основания полагать, что они действительно были созданы в Согде. Эти особенности представляют собой сочетание лаконичности и выразительности, что очень сильно влияет на синкретическое согдийское искусство, которое переживало особое тюркское влияние.
Одним из наиболее важных уточняющих мотивов, позволяющих говорить о согдийском происхождении самитов, являются равнобедренные кресты, помещенные посередине основных медальонов, внутри которых установлены спиральные рога. Он встречается не во всех раннесредневековых шелках, украшенных медальонной композицией, в некоторых вместо него использовались круглые розетки, пальметты или другие цветочные мотивы, ромбы и другие украшения.
Этот мотив стал известен в более поздних текстильных изделиях (коврах) Средней Азии как кайкалак/кучкарак, символ благополучия, главный бог тюркского пантеона - Тенгри. Это, в свою очередь, является ярким проявлением союза между согдийцами и тюрками на согдийских землях.
Соединение зороастрийских образов на согдийских шелках с образом Тенгри является ярким примером тюрко-согдийского симбиоза, возникшего в VI-VII веках.