«Алишер Навои» хужжатли фильмининг намойиши бўлиб ўтди
Кеча, 9 Февраль куни буюк мутафаккир Алишер Навои таваллудининг 580 йиллиги муносабати билан «Ўзбеккино» Миллий Агентлигида «Алишер Навои» хужжатли фильмининг биринчи намойиши бўлиб ўтди.
«Алишер Навои» хужжатли фильми «Ўзбеккино» Миллий Агентлиги буюртмасига биноан ДУК «Хужжатли ва кинохроник фильмлар студияси» ҳамда «SPECTRE» ҳамкорлигида суъратга олинди.
Алишер Навои таваллудининг 580 йиллигига бағишланган «Алишер Навои» тарихий хужжатли фильмини яратиш учун киноижодкорлар мутафаккирнинг шаҳсияти ва ижодига янгича ёндашувни танладилар. Ушбу фильм «Халқ юраги» умумий номи остида суъратга олинган фильмнинг 24 қисмидан бири ҳисобланади.
– Фильмнинг 9 Февраль куни Навоишунос олимлар учун намойиш этилиши ажабланарли эмас. Лойиҳа кенг жамоатчиликка тақдим этилишидан олдин мутахассисларнинг бундай «экспертизаси» хар томонлама юқори сифатли маҳсулотни яратишга хизмат қилади. Хужжатли фильмнинг яна бир муҳим жихати шундаки, у ёш киноижодкорлар томонидан суъратга олинган. Уларнинг қарашлари Ўзбек ёшлари учун самаралироқдир. «Биламизки, бугун давлатимиз раҳбари ташаббуси билан ёшларга катта эътибор қаратилмоқда. Биз ушбу хужжатли фильмни суъратга олишни ёш киноижодкорларга ҳам ишониб топширдик», деди, агентликнинг бош директори Фирдавс Адухаликов тадбирда сўзга чиқиб.
Сценарий муаллифи Фурқат Усманов, режиссёр-постановщик Шохрух Расулов, оператор-постановщик Джахонгир Ибрагимов, рассом – постановщик Шахзод Мухаммадиев, иккинчи режиссёр Муаттар Мирреджабова, продюсер Давронходжа Абдуғаниев.

Состоялся показ документального фильма «Алишер Навои»
Вчера, 9 февраля в связи с 580-летием со дня рождения великого мыслителя Алишера Навои, в Национальном агентстве "Узбеккино" состоялся первый показ документального фильма "Алишер Навои".
Документальный фильм "Алишер Навои" снят по заказу Национального агентства «Узбеккино» ГУП «Студия документальных и хроникальных фильмов» совместно со студией «SPECTRE».
К созданию историко-документального фильма «Алишер Навои», посвященного 580-летию со дня рождения Алишера Навои, авторы фильма выбрали новый подход к личности и творчеству мыслителя. Данный фильм является одним из 24-серий фильма, снимающихся под общим названием «Сердце народа».
- Неудивительно, что фильм был показан 9 февраля для ученых - Навоиведов. Прежде чем проект будет представлен широкой публике, такая «экспертиза» специалистов послужит созданию всесторонне качественного продукта. Еще одним важным аспектом документального фильма является то, что он был создан молодыми кинематографистами. Их видение более эффективно для узбекской молодежи. Мы знаем, что сегодня по инициативе главы нашего государства большое внимание уделяется молодежи. - Мы тоже доверили снять этот документальный фильм молодым кинематографистам, - сказал генеральный директор агентства Фирдавс Абдухаликов, выступая на мероприятии.
Автор сценария Фуркат Усманов, режиссёр-постановщик Шохрух Расулов, оператор-постановщик Джахонгир Ибрагимов, художник-постановщик Шахзод Мухаммадиев, второй режиссёр Муаттар Мирреджабова, продюсер Давронходжа Абдуганиев.