"O'ZBEKISTON ARXITEKTURA EPIGRAFIKASI" LOYIHASINING YANGI BOSQICHI O'Z ISHINI BOSHLADI
O'zbekiston madaniy merosini asrash, o'rganish va ommalashtirish bo'yicha butunjahon jamiyati 2010 yildan buyon Islom dunyosida misli ko'rilmagan "O'zbekiston arxitektura epigrafikasi" loyihasini amalga oshirmoqda. Ilk marotaba tarixiy yodgorliklar epigrafikasi haqida to'liq ma'lumotga ega bo'lish va olingan ma'lumotlarni illyustratsiyali kitob-albomlar shaklida nashr etish bo'yicha ishlar olib borilmoqda.
Amalga oshirilayotgan ishlarning birinchi bosqichi ushbu turkumga oid Qoraqalpog'iston, Andijon, Buxoro, Qashqadaryo, Navoiy, Namangan, Surxondaryo, Farg'ona, Xorazm, Toshkent shahri va viloyatining me'moriy obidalaridagi epigrafik yozuvlarga bag'ishlangan o'zbek, rus, arab va ingliz tillarida 13 jildning va Samarqand shahrida joylashgan Registon va Shohi Zinda me'moriy majmualariga bag'ishlangan fotoalbomlarning nashr etilishi bilan yakunlandi. Barcha jildlar xalqaro ilmiy jamoatchilik tomonidan yuqori baholandi. Tanaffusdan so'ng loyiha bo'yicha ishlar qayta tiklandi. Hozirda Xiva va Samarqand (Go'ri Amir) yodgorliklarida joylashgan yozuvlar haqidagi ma'lumotlarni o'z ichiga olgan ikkita yangi jildni tayyorlash ishlari amalga oshirilmoqda.
O'zbekistonning me'moriy epigrafikasiga bag'ishlangan jami 25 ta kitob-albomni nashr etish rejalashtirilgan. Yaqin kelajakda ilgari nashr etilgan 13 ta kitob-albom qayta nashr etiladi. Loyiha doirasida Hindistonning Boburiylar me'morchiligi yodgorliklaridagi yozuvlar haqidagi ma'lumotlarni o'z ichiga olgan nashrni tayyorlash rejalashtirilgan. Shu yo'l bilan loyiha zamonaviy O'zbekiston chegaralarini kesib o'tdi. Kelajakda loyiha, Afg'oniston va Eronga oid yodgorliklarini qamrab oladi.
"O'zbekiston arxitektura epigrafikasi" turkumiga oid ikkita yangi kitob-albom, 13 ta yangilangan nashr 2021 yil sentyabr oyida bo'lib o'tadigan O'zbekiston madaniy merosini asrash, o'rganish va ommalashtirish bo'yicha butunjahon jamiyatining V kongressida namoyish etiladi.
"O'zbekiston madaniy merosi dunyo to'plamlarida" loyihasining tadqiqot tashabbuslari O'zbekiston madaniy merosini o'rganish, saqlash va ommalashtirishga qaratilgan. "Eriell Group" xalqaro neft xizmati kompaniyasi loyihalarni amalga oshirishda har tomonlama yordam berib kelmoqda.

СТАРТОВАЛ НОВЫЙ ЭТАП ПРОЕКТА «АРХИТЕКТУРНАЯ ЭПИГРАФИКА УЗБЕКИСТАНА»
С 2010 года Всемирное общество по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия работает над реализацией масштабного проекта «Архитектурная эпиграфика Узбекистана», аналогов которому нет в исламском мире. Впервые была проведена работа по полной расшифровке эпиграфики исторических памятников и публикация полученных данных в формате иллюстрированных книг-альбомов.
Первый этап работы завершился публикацией 13 мультиязычных томов данной серии на узбекском, русском, арабском и английском языках, посвященных эпиграфическим надписям на архитектурных памятниках Каракалпакстана, Андижанской, Бухарской, Кашкадарьинской, Навоийской, Наманганской, Сурхандарьинской, Ферганской, Хорезмской, Ташкентской областей и Ташкента, а также фотоальбомов, посвященных архитектурным комплексам Самарканда — Регистану и Шахи-Зинде. Все тома были высоко оценены международной научной общественностью. После некоторого перерыва работа над проектом была возобновлена. В настоящее время идет работа над подготовкой новых двух томов, в которых будет представлена расшифровка надписей на памятниках Хивы, Самарканда (Гур Эмир).
Планируется, что всего будет издано 25 книг-альбомов, посвященных архитектурной эпиграфике Узбекистана. В ближайшее время планируется также переиздание ранее опубликованных 13 книг-альбомов. Новое слово Проекта — подготовка издания по расшифровке надписей на памятниках зодчества Бабуридов, Индия. Таким образом, проект перешагнул границы современного Узбекистана. В дальнейшем он охватит также памятники Афганистана и Ирана, созданные в периоды, когда нас связывали единые государственные границы.
Две новые книги-альбома серии «Архитектурная эпиграфика Узбекистана», а также 13 обновлённых изданий будут презентованы на юбилейном V Конгрессе Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана в сентябре 2021 года
Исследовательские инициативы, реализуемые проектом "Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира" направлены на изучение, сохранение и популяризацию культурного наследия Узбекистана. Всемерную поддержку в реализации проектов оказывает международная нефтесервисная компания «Eriell Group».