Хоразм учун хос тақинчоқ: Бутунтирноқ
Туркманистон Давлат музейи фондларида ХИХ аср охири ва ХХ аср бошларига оид ўзбек заргарлик буюмлари коллекцияси сақланади. Услубияти жиҳатидан улар Марказий Осиё ҳудудидаги ўзбек давлатчилик тузумларидан бири бўлган Хоразмда (Хива хонлиги) ишлаб чиқарилган, деб белгиланган.
Таъкидлаш керакки, ХИХ аср охирида Хоразм ўзининг заргарлари билан машҳур бўлган. ХХ аср бошларига келиб уларнинг сони янада ортди.
Ушбу коллекция Давлат музейи фондларига 1928 йилнинг 20 сентябрида келиб қўшилган. Ундаги барча буюмлар собиқ Хива хонининг хазинасига тааллуқли. Ҳукуматнинг қарори билан улар миллий субъектлар орасида турли улуш билан тарқатилган бўлиб, булар: Ўзбекистон ССР, Қозоқ Автоном ССР ва Туркманистон ССР. Туркманистон учун ажратилган қисми Туркманистон ССРнинг Тошкентдаги доимий ваколатхонаси томонидан ҳукумат вагони билан Ашхободдаги Туркманистон Давлат музейига доимий сақлаш учун жўнатилган.
Мазкур коллекцияда, шунингдек, ноодатий, аммо Хоразм учун хос бўлган бутунтирноқ ва ярим тирноқ номли солинчоқлар бор. Тақиб юрганда безакларнинг бу тури қулоқларни ёпиб, энсага яқин жойлашган. Буюмнинг асоси – бешбурчак шаклидаги кумуш ғилоф бўлиб, унинг ташқи томони майда феруза тошлар билан безатилган, пастки қисми ва ён томонларида эса ромбсимон солинчоқлар ва маржон шодалари осилиб туради. Агар диққат билан қаралса, солинчоқлар ичида асосий нарса – йўлбарс ёки ёввойи қуш тирноғи ёхуд ҳайвон шохлари ва туёқларидан тайёрланган ясама тирноқларни ҳам кўриш мумкин.
Гап шундаки, ёввойи ҳайвонларнинг тирноқлари қўриқловчи кучга эга деб ҳисобланган ва тумор вазифасини бажарган. Бундай унсурлар Марказий Осиёнинг бошқа халқлари заргарлик буюмларида ҳам учраб турган, уларда ҳам бу унсур илоҳий кучга эга деб ҳисобланган. Гўчбуйнуз (ʼъқўчқор шоҳиʼʼ) номли бошқа шунга ўхшаш безак туркманларда ҳам бўлган, фақат у бироз кичикроқ ҳажмда бўлиб, уни фақатгина ўғил болалар тақишган.

В фондах Государственного музея Туркменистана хранится коллекция узбекских ювелирных украшений конца XIX – начала XX веков. По стилю они были определены как изготовленные в Хорезме (Хивинском ханстве), в одном из узбекских государственных образований на территории Центральной Азии.
Данная коллекция поступила в фонды Государственного музея 20 сентября 1928 года. Все составляющие ее предметы происходят из сокровищницы бывшего хивинского хана. По решению правительства они были в разных долях распределены по национальным субъектам – в Узбекскую Социалистическую Советскую Республику, Казахскую Автономную Социалистическую Советскую Республику и Туркменскую Социалистическую Советскую Республику. Часть, предназначенная для Туркменистана, была отправлена Постоянным представительством Туркменской Социалистической Советской Республики в правительственном вагоне из Ташкента, на постоянное хранение в Туркменский государственный музей в Ашхабаде.
В данной коллекции имеются также необычные, но характерные именно для Хорезма подвески бутунтирнок (букв. «целый коготь») и яримтирнок (букв. «полкогтя»). При ношении данный вид украшения закрывал ухо и располагался ближе к затылку. Основа изделия – серебряный футляр пятиугольной формы, внешняя сторона которого украшена россыпью мелкой бирюзы, а с боков и снизу свисает каскад из ромбовидных подвесок и бусин кораллов. Если внимательно приглядеться, среди подвесок можно увидеть главную смысловую деталь – когти тигра или хищной птицы, или же имитация когтей, вырезанная из рогов, копыт.
Дело в том, что когти хищников наделялись охранной силой и выполняли функцию оберега6. Подобный элемент встречался в ювелирных изделиях и у других народов Центральной Азии, у них он также обладал магическими свойствами. Схожее украшение под названием гочбуйнуз (букв. «рога барана») бытовало и у туркменов, только он был меньшего размера, и его носили исключительно мальчики.