1-may kuni “Renessans” kino uyida “O‘zbekiston obidalaridagi bitiklar: asrlar qaʼridan taralayotgan nur” media-tadbiri bo‘lib o‘tdi.
Tadbir doirasida “O‘zbekiston obidalaridagi bitiklar” turkumidagi kitob-albomlarni bepul olish uchun Toshkent shahridagi 340 ta maktabga tantanali ravishda sertifikatlar topshirildi.
Media-tadbir O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish, saqlash va ommalashtirish bo‘yicha Butunjahon jamiyati (WOSCU) tomonidan O‘zbekiston Maktab va maktabgacha taʼlim vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Abu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik instituti bilan hamkorlikda tashkil etildi. Tarixiy obidalardagi bitiklarni o‘rganish va to‘liq shifrlash bo‘yicha ko‘p yillik mashaqqatli mehnat natijasida o‘zbek, rus, arab va ingliz tillaridagi maʼlumotlarga ega “O‘zbekiston obidalaridagi bitiklar” turkumining 20 ta jildlari nashr etildi.
Tarixiy obidalar epigrafiyasini o‘rganish va to‘liq shifrlash bo‘yicha ko‘p yillik mashaqqatli mehnat natijasida o‘zbek, rus, arab va ingliz tillarida nashr etilgan “O‘zbekiston obidalaridagi bitiklar” turkumining 20 ta ko‘p tilli jildlari nashr etildi.
– Mazkur loyiha muhtaram Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning mamlakatimiz madaniy-tarixiy merosini o‘rganish, asrab-avaylash va ommalashtirish borasidagi tashabbus va ko‘rsatmalarini hayotga tatbiq etilishining yorqin namunasidir. Butunjahon jamiyati orqali birlashgan olimlar O‘zbekiston tarixida ilk marotaba qadimiy obidalarimizdagi epigrafik yozuvlarni ochishga muvaffaq bo‘ldi. Bugungi tadbir nafaqat Toshkent shahridagi 340 ta maktabga 20 jildlik kitob va albomlarni beg‘araz tarqatish uchun sertifikatlarni topshirishdan iborat edi. Bu, avvalam bor, maʼrifiy tadbir bo‘lib, biz bu yerda tadqiqotimiz chuqurligini, O‘zbekiston meʼmoriy yodgorliklarining ahamiyatini ko‘rsatish maqsadida sharqshunos olimlarning hujjatli filmlari va maʼruzalarini taqdim etdik. Hukumatimiz tomonidan ajratilgan mablag‘ evaziga nashr etilgan ushbu kitoblar endilikda mamlakatimizdagi har bir taʼlim muassasasi kutubxonasi uchun bebaho manbaga aylanadi”, — dedi loyiha muallifi, WOSCU boshqaruvi raisi doktor Firdavs Abduxoliqov.
Toshkentdagi 340 ta maktabga “O‘zbekiston obidalaridagi bitiklar” turkumidagi 6800 ta kitob-albomlar topshirildi
O‘zbekiston bo‘ylab hali o‘rganilmagan obidalardagi bitiklarni o‘rganish va shifrlash bo‘yicha ilmiy-tadqiqot ishlarini akademik Edvard Rtveladze, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi vitse-prezidenti Bahrom Abduhalimov, doktor Baxtiyor Bobojonov kabi o‘zbek va xorijiy olimlardan, hamda, boshqa ko‘plab mutaxassislar va tadqiqotchilar iborat ijodiy guruh amalga oshirdi.
– Bugun Toshkent shahridagi barcha maktablarga “O‘zbekiston obidalaridagi bitiklar” turkumining 20 jildli kitob-albomlari yetkazib berildi, – deydi Toshkent shahar maktab va maktabgacha taʼlim boshqarmasi, darsliklar bilan taʼminlash va kutubxona faoliyatini muvofiqlashtirish bo‘limi boshlig‘i Umid Umrzoqov.  – O‘zbekistonimiz Prezidentiga, loyiha mualliflariga, olimlarga, Maktab va maktabgacha taʼlimi vazirligiga, shuningdek, ushbu ajoyib kitoblarning yaratilishida ishtirok etgan barchaga chuqur minnatdorlik bildiraman. Bu kitoblar yoshlarimiz uchun mamlakatimizning tarixiy obidalari, madaniy merosi olamiga o‘z eshiklarini ochadi.  Olingan bilimlar evaziga o‘quvchilar ertaga turizm, madaniyat va ilm-fan rivojiga hissa qo‘shishi, o‘z ona yurtining cheksiz tarixini faxr bilan bo‘lishishini ko‘rishimiz mumkin.  Sizning mehnatingiz, shubhasiz, o‘z mevasini berib, Yangi O‘zbekistonning ilmli avlodlarini voyaga yetkazadi!
Shuningdek, maxsus maʼruzalar bilan fan doktorlari Salima Eshonova, Fayzxo‘ja Mahmudov, Bobur Aminov, Shahlo Abdullayeva, Elmira Gyul qatnashishdi. Mehmonlar O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish, saqlash va ommalashtirish bo‘yicha Butunjahon jamiyati (WOSCU) faoliyati bilan tanishdi, “O‘zbekiston obidalaridagi bitiklar” loyihasi qanday amalga oshirilayotgani haqida maʼlumotlar olishdi.
– Samarqand viloyatida tug‘ilib o‘sganman, yodgorliklarni ko‘p marta ko‘rganman, lekin ularning devoridagi go‘zal naqshlar maʼnosi haqida hech o‘ylamagan ekanman, – deydi poytaxtimizdagi Uchtepa tumani 312-maktab direktori Ozoda Haydarova.  – O‘ylaymanki, ushbu ajoyib taqdimot tashkilotchilari nafaqat biz, balki o‘quvchilarimiz uchun ham ushbu loyiha taqdimotini uyushtirishlari, maktablarga kelib, obidalarimizdagi bitiklarda nima yashiringanini haqida aytib berishlari kerak.  Bu, albatta, yosh avlodni qiziqtiradi!  O‘quvchilarim uchun ushbu nashrlar yordamida men ham tarixga ekskursiyalarni amalga oshiraman.
Media tadbiri xalq taʼlimi tizimi vakillariga “O‘zbekiston obidalaridagi bitiklar” turkumidagi 20 jildlik kitob-albomlarni bepul olish uchun sertifikatlarni tantanali topshirish bilan yakunlandi.
– Saʼy-harakati bilan ushbu ajoyib nashrni yaratishga o‘z hissasini qo‘shgan barcha olim va tadqiqotchilarga chin dildan minnatdorchilik bildiraman. Biz uni bugun Toshkentdagi maktablarimizda faxr bilan kutib olamiz.  Bu kitoblarning har bir sahifasi ulkan mehnat samarasi ekanini anglash bizda alohida minnatdorchilik hissini uyg‘otadi. Kitoblar o‘qituvchilarimiz uchun bebaho manba bo‘lib, o‘quvchilarimizning darsdan tashqari taʼlim dasturlarini qiziqarli va maʼrifiy materiallar bilan boyitadi.  Bugun biz yodgorliklar nafaqat tarix guvohi, balki hikmat manbalari ekanligini, har bir timsol chuqur muqaddas maʼnoga ega ekanligini bilib oldik.  Bu sirlarni birgalikda kashf etishimiz, anglashimiz kerak.Shu bilan, shubhasiz, madaniy-maʼrifiy tajribamizni boyitamiz, – deydi poytaxtimizning Olmazor tumanidagi 111-maktab kutubxonachisi Sabohat Salimova.

340 школ Ташкента получили 6800 книг-альбомов серии “Архитектурная эпиграфика Узбекистана”
1 мая в доме кино «Ренессанс» состоялся медиа-ивент «Архитектурная эпиграфика Узбекистана: свет из глубины веков».
В рамках мероприятия состоялась торжественная церемония вручения сертификатов для безвозмездного получения книг-альбомов серии «Архитектурная эпиграфика Узбекистана» 340 школам города Ташкента.
Организаторами медиа-ивента выступили Всемирное общество по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана (WOSCU) совместно с Министерством дошкольного и школьного образования Узбекистана, Академией наук Республики Узбекистан и Институтом востоковедения имени Абу Райхана Беруни.
В результате многолетней кропотливой работы по изучению и полной расшифровке эпиграфики исторических памятников свет увидели 20 мультиязычных томов серии «Архитектурная эпиграфика Узбекистана», изданных на узбекском, русском, арабском и английском языках.
– Этот проект является ярким примером реализации инициатив и поручений уважаемого Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева по изучению, сохранению и популяризации культурно-исторического наследия нашей страны. В истории Узбекистана впервые ученые, объединенные Всемирным обществом, смогли расшифровать эпиграфические надписи на наших древних памятниках. Сегодняшнее мероприятие стало не просто технической передачей сертификатов на безвозмездное получение 20 томов книг-альбомов 340 школам города Ташкента. Это в первую очередь, просветительское событие, где мы представили документальные фильмы и доклады востоковедов, чтобы продемонстрировать глубину наших исследований и значимость архитектурных памятников Узбекистана. Эти книги, изданные на средства, выделенные правительством страны, теперь станут неоценимым ресурсом для каждой библиотеки учебного заведения в стране, – отметил автор проекта, председатель правления WOSCU доктор Фирдавс Абдухаликов.
Исследовательскую работу по изучению и дешифровке неизученных эпиграфических надписей по всему Узбекистану проводила творческая группа узбекистанских и зарубежных ученых, в числе которых – академик Эдвард Ртвеладзе, вице-президент Академии наук Республики Узбекистан Бахром Абдухалимов, доктор Бахтиёр Бабаджанов и многие другие эксперты и исследователи.
– Сегодня 20 томов серии «Архитектурная эпиграфика Узбекистана» доставлены во все школы Ташкента, – отметил Умид Умрзоков, начальник отдела обеспечения учебниками и координации библиотечной деятельности Ташкентского городского управления дошкольного и школьного образования. Позвольте выразить глубокую признательность Президенту Узбекистана, правительству, ведь эти книги откроют перед нашей молодежью двери в мир исторических памятников и культурного наследия нашей страны. Благодаря полученным знаниям, сегодняшние учащиеся завтра смогут внести свой вклад в развитие туризма, культуры и науки, и с гордостью делиться безграничной историей о своей Родине. Этот труд несомненно принесет плоды, воспитывая поколения образованных граждан Нового Узбекистана!
Со специальными докладами и презентациями выступили доктора наук Салима Эшонова, Фаизхуджа Махмудов, Бобур Аминов, Шахло Абдуллаева, Эльмира Гюль. Гости познакомились с деятельностью Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана (WOSCU), узнали о том, как реализовывался проект “Архитектурная эпиграфика Узбекистана”.
– Я родилась и выросла в Самаркандской области, и много раз видела памятники, но никогда не задумывалась о значениях красивых узоров на их стенах, – отметила Озода Хайдарова, директор школы № 312 Учтепинского района столицы. – Как нам сказали, организаторы этой прекрасной акции будут приходить в школы, презентовать этот проект не только директорам, но и нашим ученикам. Это непременно заинтересует молодое поколение! Для своих учеников я, при помощи этих изданий, обязательно буду делать подобные экскурсы в историю.
Медиа-ивент завершился торжественной церемонией вручения сертификатов для безвозмездного получения 20 томов книг-альбомов серии "Архитектурная эпиграфика Узбекистана" представителям системы народного образования.
– Сердечно благодарю Президента страны и всех учёных и исследователей, чьи усилия позволили создать это замечательное издание, которое мы сегодня с гордостью примем в наши школы Ташкента. Осознание того, что каждая страница этих книг – это результат колоссальной работы, наполняет нас особенной благодарностью. Эти книги станут неоценимым ресурсом для наших педагогов, обогащая внеклассную программу наших учеников интересными и познавательными материалами. Сегодня мы узнали, что памятники – это не только свидетели истории, но и источники мудрости, где каждый символ несёт в себе глубокий сакральный смысл. Нам предстоит вместе раскрыть и постигнуть эти тайны, что, без сомнения, обогатит наш культурный и образовательный опыт, – отметила Сабохат Салимова, библиотекарь школы №111 Алмазарского района столицы.