«Ўзбекистоннинг маданий мероси – янги Ренессанс пойдевори» IV Халқаро конгресси иштирокчилари Президент Шавкат Мирзиёевга мурожаат қабул қилдилар.
«Ўзбекистоннинг маданий мероси – янги Ренессанс пойдевори» IV Халқаро конгресс якунида Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммавийлаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти олимлари бир овоздан Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевга мурожаат қабул қилдилар.
Мурожаатни қабул қилиш ташаббуси онлайн тарзда IV Конгрессда иштирок этган Япониядан бўлган олимлар томонидан келиб чиқди. Қуёш чиқаётган мамлакатда жойлашган Ўзбекистон элчихонаси биносида 20 нафар олим мурожаат лойиҳасини тайёрладилар, кейинчалик эса уни Жамият Кенгаши ва Илмий Кенгаш аъзолари қўллаб – қувватладилар.
Мурожаатномада Бутунжаҳон жамияти аъзолари республика раҳбарига мамлакатнинг кутибхоналари ва таълим муассасаларига «Ўзбекистон маданий мероси дунё тўпламларида» туркумидаги 10 минг нусҳадаги 35 томлик китоб альбомларни топшириш ташаббусини амалга оширишда ёрдам берганлиги учун миннатдорчилик билдирдилар. Юзлаб шарқшунос олимларнинг фаол сайи харакатлари туфайли яқинда Ўзбекистоннинг барча кутибхоналари, умумтаълим мактаблари ва университетлари Чехия, АҚШ, Италия, Германия, Япония, Буюк Британия, Россия, Ўзбекистон, Туркия ва бошқа кўплаб мамлакатларнинг тўпларида сақланаётган Ўзбекистон маданий мероси хақидаги китоб альбомларга эга бўлишади. Бу йўналишда Ўзбекистон хукумати қўллаб қувватламоқда.
«Ўзбекистон маданий мероси дунё тўпламларида» туркумидаги суръатли китоб альбомларни чоп этиш ва уларни мамлакат кутибхоналари ва таълим муассасаларига топшириш таклифи III Халқаро Конгрессда илгари сурилган ва давлат раҳбари томонидан қўллаб-қувватланган. Дастлабки 15 жилддан иборат тўплам аллақачон барча ўқув юртларига ўтказилган, хозирда ушбу лойиҳанинг иккинчи босқичи давом этмоқда.
Мурожаатномада 2021 – 2025 йилларга мўлжалланган йўл харитаси «Ўзбекистоннинг маданий мероси – янги Ренессанс пойдевори» IV Халқаро конгрессида қабул қилинганлиги қайд этилган. Кейинги беш йил ичида Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммавийлаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти 100 дан ортиқ янги лойиҳаларни амалга оширишни режалаштирган.
«Биз мамлакатимиз ва хорижий мамлакатлар музейларида Ўзбекистоннинг маданий мероси хақида ҳикоя қилувчи китоблар ва альбомлар нашр этишни, хужжатли ва бадиий фильмлар тайёрлашни, илмий форумларни ўтказишни, ўқув дастурларни ишлаб чиқишни, мамлакат маданий меросини тиклаш бўйича мутахассисларнинг ишларини давом эттиришни, қонунчиликни такомиллаштиришга, туризмни ривожлантиришга қаратилган ташаббусларни ишлаб чиқишни давом эттириш ниятидамиз», - дейилади Мурожаатномада.
Олимлар, шунингдек, республика раҳбари мамлакатнинг маданий меросини асраб авайлаш борасидаги сайи харакатларни юқори баҳоладилар ва бундан кейин ҳам Ўзбекистоннинг миллий маданий меросини ривожлантириш ва асраб аввайлашга ўз хиссаларини қўшишга тайёр эканликларини таъкидладилар.
«Сиз эълон қилган Ўзбекистондаги Учинчи Ренессанс даврини амалга оширишга қаратилган миллий ғоя аввало маданиятни сақлашга асосланганлиги энг чуқур хурматга сазовардир, ва, сиз айнан маданият мамлакатнинг янги Ренессанс даври, жамият маънавиятининг юксалиши, халқнинг ватанпарварлиги тарбияси учун асос эканлигини, ва, айниқса, ёш авлодларнинг тарбиясига қаратилганини тушунамиз», дейилади мурожаатномада.
Шуниси эътиборга лойиққи, жаҳон жамияти аъзоларининг республика президентига мурожаатини қабул қилиш яхши анъанага айланиб бормоқда – мурожаат тўртинчи маротаба қабул қилинди ва олимлар доимо республика раҳбарининг ижобий жавобларини олмоқдалар. Шундай қилиб, Бутунжаҳон жамияти ва Ўзбекистон хукумати мустахкам алоқаларни ўрнатмоқдалар ва Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммавийлаштириш бўйича сайи харакатларни бирлаштирмоқдалар.
Маълумот учун:
Жамиятни яратиш ташаббуси биринчи маротаба 2017 йил Май ойида Тошкент ва Самарқандда бўлиб ўтган «Ўзбекистоннинг маданий мероси – халқлар ва мамлакатлар ўртасидаги мулоқатга йўл» халқаро конгрессида айтилган эди.
Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммавийлаштириш бўйича Бутунжаҳон жамиятини тузиш тўғрисидаги қарор 2018 йилда Санкт Петербургда бўлиб ўтган Иккинчи Халқаро Конгресс доирасида қабул қилинди. Жамият расмий равишда 2019 йил Август ойида Парижда рўйхатдан ўтган. Бу ташаббус давлат ва жамоат ташкилотларини, тадқиқотчиларни, экспертларни, илм фан, медиа сохаси вакилларини ва бошқа манфаатдор жамоатчиликни жаҳон маданий мероси контекстида Ўзбекистон маданий меросини сақлаш, ўрганиш ва оммалаштириш сохасидаги халқаро ҳамкорлигига ёрдам беради.

Участники IV Международного конгресса «Культурное наследие Узбекистана – фундамент нового Ренессанса» приняли обращение к Президенту Шавкату Мирзиёеву
В завершение IV Международного конгресса «Культурное наследие Узбекистана – фундамент нового Ренессанса» ученые Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана единогласно приняли обращение к Президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву.
Инициатива о принятии обращения прозвучала со стороны ученых из Японии, которые принимали участие в IV Конгрессе в режиме онлайн. Находясь в здании Посольства Узбекистана в стране Восходящего Солнца, 20 ученых подготовили драфт обращения, который впоследствии был поддержан членами Правления и научного совета общества.
В Обращении члены Всемирного общества поблагодарили главу республики за содействие в реализации инициативы о передаче 10 тысяч экземпляров 35 томов книг-альбомов из серии «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира» библиотекам и учебным учреждениям страны. Благодаря активной работе сотен ученых-востоковедов, в скором времени книги-альбомы о культурном наследии Узбекистана в собраниях Чехии, США, Италии, Германии, Японии, Великобритании, России, Узбекистана, Турции и многих других странах получат все библиотеки, общеобразовательные школы и вузы Узбекистана. Поддержку в этом оказывает правительство Узбекистана.
Предложение о печати иллюстрированных книг-альбомов из серии «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира» и их безвозмездной передаче библиотекам и образовательным учреждениям страны было выдвинуто на IIIмеждународном конгрессе и поддержано главой государства. Первые 15 томов уже переданы во все общеобразовательные учреждения, и сейчас идет второй этап реализации данного проекта.
В обращении отмечается, что на Четвертом Международном конгрессе «Культурное наследие Узбекистана – основа Нового Ренессанса» принята Дорожная карта на 2021-2025 годы. В течение ближайших пяти лет Всемирное общество по сохранению, изучению и популяризации культурного наследия Узбекистана планирует реализацию более 100 новых проектов.
«Мы предполагаем продолжить публикацию книг и альбомов, рассказывающих о культурном наследии Узбекистана в музеях страны и за рубежом, выпуск документальных и художественных фильмов, проведение научных форумов, разработку образовательных программ, работу экспертов в области реставрации культурного наследия страны, разработку инициатив, направленных на совершенствование законодательства, развитие туризма», - говорится в Обращении.
Ученые также высоко оценили усилия главы республики по сохранению культурного наследия страны и отметили, что готовы и в дальнейшем вносить свой вклад в развитие и сохранениенационального культурного достояния Узбекистана.
«Глубочайшее уважение вызывает то, что провозглашенная Вами национальная идея, направленная на свершение в Узбекистане Третьего Ренессанса, основывается в первую очередь на сохранении культуры, и Вы осознаете, что именно культура является основой нового Возрождения страны, подъема духовности общества, воспитания патриотизма народа, в особенности молодых поколений», - говорится в обращении.
Стоит отметить, что принятие обращения от членов Всемирного общества к Президенту республики становится доброй традицией – обращение принимается уже в четвертый раз, и неизменно ученые получают положительную реакцию главы республики. Тем самым Всемирное общество и правительство Узбекистана выстраивают прочные коммуникационные связи и консолидируют усилия по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана.
Для справки:
Впервые инициатива по созданию общества прозвучала в Ташкенте и Самарканде в мае 2017 года на международном конгрессе "Культурное наследие Узбекистана — путь к диалогу между народами и странами".
Решение о создании Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана было принято рамках Второго международного конгресса в Санкт-Петербурге в 2018 году. Общество было официально зарегистрировано в Париже в августе 2019 года. Оно содействует международному сотрудничеству государственных и общественных организаций, исследователей, экспертов, представителей науки, медиасферы и другой заинтересованной общественности в области сохранения, изучения и популяризации культурного наследия Узбекистана в контексте мирового культурного наследия.