Ноёб сўзаналар ва темирдан ясалган буюмлар: Бутунжаҳон жамияти делегацияси Озарбайжон Миллий санъат музейида сақланаётган ўзбек тўплами билан танишди
Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти делегацияси Боку шаҳрига ташриф буюриб, Озарбайжоннинг етакчи музейлари раҳбарлари билан учрашди. Учрашувларнинг асосий мавзуси Озарбайжон музейларида сақланаётган ўзбек тўпламларига бағишланган “Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида” туркумига оид китоб-альбомларни тайёрлаш жараёнини муҳокама қилиш бўлди.
Ушбу китоб-альбомларга Озарбайжоннинг етакчи музейлари – Озарбайжон Миллий санъат музейи, Озарбайжон Миллий тарихи музейи, Миллий гилам музейи, шунингдек, Муҳаммад Фузулий номидаги Озарбайжон Миллий Фанлар Академияси қўлёзмалар институтида сақланаётган Ўзбекистонга оид артефактлар киритилиши режалаштирилган.
Бутунжаҳон жамияти делегациясининг ташрифи давомида Санъат музейи директори Чингиз Фарзалиев билан музокара ўтказилди, унда нашр этилиши режалаштирилаётган китоб-альбом билан боғлиқ масалалар муҳокама қилинди.
Озарбайжон Миллий санъат музейида турли мамлакатлар ва халқлар маданияти ва санъатига оид кўплаб қизиқарли экспонатлар сақланиб келинмоқда. Музейнинг Ўзбекистонга оид тўпламидан XIX аср охирига оид сўзаналар, қуроқ усулида тикилган дастурхонлар, кумушдан ясалган ноёб идиш-товоқлар, таҳорат учун мўлжалланган тўпламлар, қўлда ясалган камарлар ва бошқа ноёб буюмлар ўрин олган.
“Биз Бутунжаҳон жамиятининг ташаббусини олқишлаймиз. Халқларимиз Ўзбекистон маданиятига оид ушбу ажойиб дурдоналар билан яқиндан танишиши ниҳоятда муҳим, – деди учрашув давомида Озарбайжон Миллий санъат музейи директори Чингиз Фарзалиев. – Халқларимиз ўртасида мустаҳкам тарихий-маданий алоқалар ўрнатилган, ишончим комилки, китоб-альмобда чоп этиладиган материаллар Ўзбекистон ва Озарбайжон халқлари учун қизиқарли ва фойдали бўлади".

Уникальные сюзане и изделия из металла: делегация Всемирного общества ознакомилась с узбекской коллекцией Национального музея искусств Азербайджана
Делегация Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия посетила Баку и провела встречи с директорами ведущих музеев Азербайджана. Главной темой встреч стало обсуждение процесса подготовки иллюстрированных книг-альбомов серии «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира», посвященных узбекским коллекциям в собраниях Азербайджана.
Планируется, что в эти тома войдут артефакты узбекского происхождения, хранящиеся в ведущих музеях Азербайджана - Национальном музее искусств Азербайджана, Национальном музее истории Азербайджана, Национальном музее ковра, а также Институте рукописей НАН Азербайджана имени Мухаммеда Физули.
Так, в ходе визита делегации Всемирного общества состоялись переговоры с директором музея искусств Чингизом Фарзалиевым, в ходе которых обсуждались практические моменты издания иллюстрированной книги-альбома.
Национальный музей искусств Азербайджана хранит множество интересных экспонатов, касающихся культуры и искусства разных стран и народов. Узбекская коллекция представлена сюзане конца XIX века, скатертью в стиле  лоскутного шитья, уникальным серебряным сервизом, набором для омовения, поясом ручной работы и другими предметами.
«Мы приветствуем инициативу издания данной книги-альбома, проявленную Всемирным обществом. Крайне важно, что наши народы смогут ближе познакомиться с удивительными шедеврами узбекской коллекции, - сказал на встрече директор  Национального музея искусств Азербайджана Чингиз Фарзалиев. - Исторические, культурные связи наших народов очень крепки, и я убежден, материалы, которые будут опубликованы в будущей книге, будут интересны и полезны народу и Узбекистана, и Азербайджана".