Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси марказида илк бор Қуръони каримнинг энг қадимий нусхаларидан бири Усмон Мусҳафи тарихи ҳақида илмий-оммабоп китоб тайёрланмоқда.
Марказ ахборот хизмати маълум қилишича, китобда VII асрда кўчирилган ва ҳозирги кунда Ўзбекистонда сақланаётган Усмон Мусҳафининг келиб чиқиши, тарихий йўли, палеографик хусусиятлари, диний ва маданий аҳамияти кенг ёритилади. Китоб нашр этилгач, у Ислом цивилизацияси маркази экспозицияси таркибига киритилади ва ташриф буюрувчиларга ушбу ноёб Қуръон қўлёзмаси ҳақида батафсил маълумот бериш имконини яратади.
Лойиҳанинг асосий мақсади – Ўзбекистон ҳудудида сақланаётган бу нодир тарихий манба орқали ислом илм-фанининг юксак савиясини, мусулмон дунёсининг илк даврлардаги ёзув маданияти ва Қуръонни кўчириш анъаналарини кенг жамоатчиликка танитиш. Бу буюк тарихий ва маданий меросларимизни ўрганиш, асраш ва тарғиб этиш йўлида яна бир муҳим қадамдир.

Будет опубликована книга об истории Корана Усмана
В Центре исламской цивилизации в Узбекистане впервые готовится научно-популярная книга об истории Усманского Мусхафа, одного из древнейших экземпляров Священного Корана.
Как сообщает информационная служба Центра, в книге широко освещается происхождение, исторический путь, палеографические особенности, религиозное и культурное значение Корана Усмана, переписанного в VII веке и хранящегося в настоящее время в Узбекистане. После публикации книга будет включена в экспозицию Центра исламской цивилизации, что позволит посетителям получить подробную информацию об этой уникальной рукописи Корана.
Основная цель проекта - через этот уникальный исторический источник, хранящийся на территории Узбекистана, познакомить широкую общественность с высоким уровнем исламской науки, письменной культурой и традициями копирования Корана в ранние периоды мусульманского мира. Это еще один важный шаг на пути изучения, сохранения и популяризации нашего великого исторического и культурного наследия.