Бухорода зардўзлик ва заргарлик санъати халқаро фестивали бўлиб ўтмоқда
Зардўзлик ва заргарлик фестивалида республикамизнинг барча вилоятларидан 200 дан ортиқ ҳунармандлар иштирок этмоқда.
Улардан 110 нафар заргар, 37 нафар зардўзлик устаси, 44 нафар каштачи, 97 нафар иштирокчи ҳунармандчиликнинг турли йўналишлари билан шуғулланади. Фестивалга дунёнинг 58 давлатидан иштирокчилар ташриф буюрган.
Тадбирдан кўзланган асосий мақсад – кўп қиррали ўзбек миллий ҳунармандчилигини кенг намойиш этиш, бу борада халқлар ўртасида тажриба алмашишни йўлга қўйиш, дўстлик ва ҳамкорликни янада ривожлантиришдан иборат.
Фестиваль доирасида “Анъанавий зардўзлик ва заргарлик санъатининг ривожланиш истиқболлари” мавзусидаги илмий-амалий конференция бўлиб ўтади, унда дунёнинг 22 давлатидан 33 нафар хорижлик олим ва 20 нафар ўзбекистонлик олимнинг иштирок этиши кутилмоқда.

В Бухаре проходит международный Фестиваль золотошвейных и ювелирных изделий
В фестивале золотошвейных и ювелирных изделий принимают участие более 200 ремесленников из всех регионов республики.
Среди них 110 ювелиров, 37 мастеров золотошвейного дела, 44 вышивальщиц, 97 мастеров по различным направлениям ремесленничества. На фестиваль прибыли участники из 58 стран мира.
Основной целью мероприятия является широкое представление многогранного узбекского национального ремесленничества, налаживание обмена опытом в этом направлении между народами, дальнейшее развитие дружбы и сотрудничества.
В рамках фестиваля состоится научно-практическая конференция "Перспективы развития традиционного золотошвейного и ювелирного искусства", в котором планируется участие 33 зарубежных ученых из 22 государств и 20 узбекских ученых.