Тошкентда “101 рейс” фильмининг катта премьераси бўлиб ўтди
Фильмда 2001 йил 11 сентябрь куни Боинг-757 самолёти экипажи ва йўловчилари билан содир бўлган воқеалар ҳақида ҳикоя қилинади. Бу парвоз тажрибали учувчи — Зариф Саидазимовнинг сўнгги, якунловчи парвози бўлган.
— Транспорт вазирлиги ва Uzbekistan Airways компаниясига, фильмни яратишда яқиндан ёрдам кўрсатганлари учун миннатдорчилик билдираман. Шунингдек, бу илк катта премьерани фильмдаги бош роллардан бирини яратган, аммо бугунги байрамни биз билан баҳам кўра олмаган севимли актёримиз Ҳошим Арслоновнинг хотирасига кўрсатилган эҳтиром ҳам эканлигини алоҳида таъкидлаб ўтмоқчиман”, — дея изоҳлади Ўзбекистон Кинематография агентлиги бош директори Фирдавс Абдухолиқов. — Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан ўтказилаётган маданий-маърифий тадбирлар доирасида, фильмнинг илк намойиши Қашқадарёда бўлиб ўтган эди. Бугун эса, фильм илк бор катта экранда намойиш этилмоқда, — дея қўшимча қилди Агентлик раҳбари.
— "101-рейс" фильми ҳақиқий қаҳрамонлар ҳамиша орамизда эканлигини исботловчи фильм. Ушбу фильм, нафақат самолёт экипажи, балки хавф-хатарга дуч келганда кучларини йиғиб, ўзларининг энг яхши инсоний хислатлари билан бошқаларга ўрнак бўлганлар ҳақида, — дея изоҳ берди фильм режиссёри Акром Шоҳназаров.
Фильм асосида реал воқеалар ётади. Премьерада бош қаҳрамоннинг прототипи, учувчи, Ўзбекистон Қаҳрамони Зариф Саидазимов ҳам иштирок этди. Фильм ижодкорлари, бош қаҳрамонга эҳтиром кўрсатиб, фильмда унинг исм-фамилиясини ўзгартиришсиз қолдирдилар. Айнан шу инсон, 2001 йилнинг 11 сентябрида жасорат кўрсатиб, тарихий ва қаҳрамонона парвозни амалга оширган.
Намойиш аввалида Зариф Саидазимовга ҳурмат ва эҳтиром кўрсатилиб, гулдасталар тақдим этилди.
— Залдаги томошабинларнинг қўллаб-қувватлаб турганларини кўриш жудаям мароқли. Ва албатта, бу муҳим парвоз ҳақида бутун бир фильм суратга олинганидан жудаям хурсандман, — деди Зариф Саидазимов.
Бош роль ижрочиларидан бири актёр Умид Искандаров ҳам ўз таассуротлари билан бўлишди.
— Премьерани узоқ кутдик. Бугун ижодий жамоа учун катта бир байрам. Менинг фильмографиямда "101 рейс" фильмининг алоҳида ўрни бор. Ҳеч бўлмаганда, съёмкаларнинг давомийлиги нуқтаи назаридан. Улар жуда узоқ давом этди ва ишларимнинг энг қизиқарлиси бўлди, — деди актёр.

В Доме кинематографистов с успехом прошла большая премьера фильма «101 рейс»
1 июня в Доме кинематографистов состоялась премьера фильма «101 рейс». Кинолента снята Агентством кинематографии и киностудией «Ёшлик».
Фильм повествует об одном знаковом дне и событиях, произошедших с экипажем и пассажирами самолета Боинг 757. Ранним утром 11 сентября 2001 года из Ташкента взлетел самолет авиакомпании «Узбекистон хаво йуллари». Это был заключительный рейс для опытного пилота Зарифа Саидазимова.
Приближаясь Международному аэропорту имени Джона Кеннеди, КВС Зариф Саидазимов внезапно получает от диспетчера команду о том, что нужно совершить посадку в другом аэропорту, располагающемся в Бостоне. Несмотря на просьбу сохранять спокойствие, среди пассажиров начинается паника.
«Хотелось бы поблагодарить Министерство транспорта и компанию Uzbekistan Airways за помощь в создании этого фильма. Также хотелось бы особо отметить, что сегодняшняя премьера -  еще и дань памяти иcполнителя одной из главных ролей в фильме, многоуважаемого Хошима Арслонова, который не дожил до премьерного показа и не смог разделить с нами сегодняшний праздник», — прокомментировал генеральный директор Агентства кинематографии Узбекистана Фирдавс Абдухаликов.
Он добавил, что показ фильма "101 рейс" уже состоялся в Кашкадарье, в рамках культурно-просветительских мероприятий, инициированных Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым. И сегодня фильм демонстрируется ташкентской аудитории.
«101 рейс» — фильм, доказывающий, что реальные герои всегда находятся среди нас. Это лента о мужестве, профессионализме и силе духа не только экипажа воздушного судна, но и обычных людей, которые перед лицом опасности мобилизуются и раскрывают свои лучшие человеческие стороны», - отметил режиссер киноленты Акром Шохназаров.
В основе фильма лежит реальная история. На премьере присутствовал также и прототип главного героя, пилот, Герой Узбекистана Зариф Саидазимов. Создатели фильма отдали дань уважения главному герою, оставив его имя и фамилию неизменными. Именно он совершил 11 сентября 2001 года исторический и героический полет, который лег в основу киноленты.
В торжественной обстановке на премьере фильма «101 рейс» Зарифу Саидазимову были вручены цветы. В его честь прозвучали громкие аплодисменты.
«Было приятно оказаться сегодня на премьере фильма, видеть так много людей в зале и чувствовать их поддержку. И, конечно, радостно, что об этом знаковом рейсе снят целый фильм», - сказал Зариф Саидазимов.
Своим мнением также поделился актер фильма Умид Искандаров.
«День премьеры — долгожданный день, это праздник для любого актера, для всей съемочной группы. Я очень ждал премьеры картины, так как ее история для меня очень дорога. В моей фильмографии лента ««101 рейс» занимает особое место. Как минимум, по длительности съемок. Они были самые долгие, и одни из самых интересных», — сказал Умид Искандаров.